X

Sigara içmenin solunum sistemine zararları ve sonuçları nelerdir?

Sigara içmenin solunum sistemine zararları ve sonuçları nelerdir?

Sigara tüketen kişiler en çok solunum sistemlerine zarar verirken kısa süre içerisinde bu sistemin elemanlarında ciddi problemler yaşanmaya başlamaktadır.

Sigara içmenin solunum sistemine zararları nelerdir?

İnsanların hayatlarına devam edebilmeleri için tüm organlara düzenli olarak oksijen transferinin yapılması gerekir: Bu da insanların nefes alıp vermesi ile gerçekleşen bir işlem olurken bu işlemin gerçekleşmesini sağlayan siteme de solunum sistemi adı verilir. Sigara tüketen kişiler, sigarayı çektiklerinde içerisinde yer alan zararlı maddeler dumanı ile birlikte solunum sistemine giriş yapmaktadır. Burada birçok hücreye zarar vermeye ve sistemin fiziksel özelliklerini bozmaya başlar. Kısa süre içerisinde bu sistemin içerisindeki tüm elemanlar sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddelerden zara görmeye başlayacaktır.

Sigara içmek solunum sisteminde nelere yol açar?

Düzenli olarak sigara tüketmeye başlayan kişilerin solunum sistemlerinde ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Bunların ilk sırasında her zaman kanser türleri yer almaktadır. Belirli bir aşamadan sonra tedavisi mümkün olmayan bu hastalık her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Bu da sigaranın insanlara verdiği en büyük zarar olarak gösterilir. Bunun yanı sıra insanlarda kronik solunum yolu hastalıklarına da sebep olur. Bronşit ve astım gibi hayatı boyunca ortaya çıkarak insanların yaşam kalitesini düşüren hastalıklara yakalanma riski sigara kullanımı ile artış gösterecektir. Ayrıca aniden gelişen ve müdahale edilmediğinde insanların hayatına mal olabilen zatürre hastalığı da sigara içen insanlarda daha fazla gözlemlenmektedir.

Sigara içmenin kansere olan etkileri nelerdir?

İnsanların vücutlarında sorunsuz bir şekilde çalışan organlarda uzun bir süre zarfında yabancı maddeler birikmeye başlar. Vücut için zararlı olan bu maddeler bir araya geldikten sonra yayılmaya ve çoğalmaya başlarken tümör olarak isimlendirilmektedir. İç organlarında tümörleri bulunan kişiler de kanser hastalığına yakalanmış olan insanlardır. Akciğer kanseri, erkekler arasında en fazla görülen kanser türü olurken bunun başlıca sebebi sigara kullanımıdır. Erkeklerde sigara kullanımı akciğer kanseri ihtimalini 22 kat arttırmaktadır. Bu da birçok erkeğin kanser sebebiyle hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır.

Sigara içmenin kronik solunum yolu hastalıklarına olan etkileri nelerdir?

İnsanlar hayatlarında devam edebilmek için düzenli olarak nefes alıp vermek zorunda olurken bunu engelleyen hastalıklar her zaman çok zorlayıcı olmaktadır. Bronşit de kişilerde yoğun bir nefes darlığına sebep olurken insanların bulundukları ortamda rahatça zaman geçirmesinin önüne geçmektedir. Sigara kullanımında akciğerlere giriş yapan onlarca zararlı madde insanların bronşit rahatsızlığı yaşamasına sebep olabilmektedir. Araştırmalara göre sigara tüketen kişiler kronik solunum yolu hastalıklarına çok daha fazla yakalanmaktadır. Sigara tüketmeyen kişilere göre bu hastalıklara yakalanma riski 10 kat daha fazla olan insanlar, bu süreçte çocuklarını ve etraflarındaki diğer insanları da bu riskin içerisine sokmaktadır. Sigara içmenin solunum sistemine zararları ve sonuçları her zaman uzmanlar tarafından araştırılırken araştırmaların sonucu çok büyük zararları ortaya çıkardığı ve ömrü kısalttığı olmaktadır.

Emine akgül
Sigara içmek solunum sistemine ciddi anlamda zarar veriyor. Akciğerler zehirli dumanlarla doluyor ve burada bakteri ürüyor. Sonrasında hasar görmeye başlıyor. Bu durum sonucunda da nefes almak daha güç bir hale geliyor.