X

Sigara içmek ve akciğer hastalıkları arasındaki ilişki nedir?

Sigara içmek ve akciğer hastalıkları arasındaki ilişki nedir?

Sigaranın solunum sistemi kullanılarak tüketilmesi direkt olarak bu sistemin elemanları ile bir ilişki içerisinde olmasına sebep olurken bu durum hastalıkların en büyük nedenleri arasında sigaranın da sayılmasını sağlamaktadır.

Sigara içmek ve akciğer hastalıkları arasındaki ilişki

Sigara içilmesi sırasında duman vücut içerisine alındığında direkt olarak akciğerlere gitmektedir. Bu sebeple de sigara kaynaklı problemler genel olarak akciğerlerde kendisini gösterir. Sigara dumanının içerisinde maddelerin zararlı olması vücudu çok kötü bir biçimde etkilerken sıcaklığı da akciğerleri olumsuz etkileyen durumlardan birisidir. İnsanların nefes yollarında tüycükler ve salgı bezleri yer almaktadır. Bu kısımlar, akciğerlere zararlı maddelerin girmesini engellemek ile görevli olan elemanlardır. Ancak sigara dumanının içerisindeki maddeler ve ısısı, hem tüycüklerin hem de salgı bezlerinin görevini yapmasını engeller ve zararlı maddeler akciğere dolmaya başlar. Bunun sonucunda da sigara sebebiyle akciğer hastalıkları oluşmuş olur.

Sigara içmek akciğer kanseri yapar mı?

Araştırmalara göre sigara tüketimi erkeklerde daha yoğun bir biçimde gerçekleşmektedir. Farklı bir araştırma erkeklerde en çok görülen kanser türünün de akciğer kanseri olduğunu gösterir. Çok uzun yıllardır kadınlarda en fazla görülen kanser türü meme kanseri iken son dönemde kadınlarda akciğer kanseri görülme sıklığı da artmıştır. Araştırmalara göre kadınlarda akciğer kanserinin görülme oranındaki artış ile sigara tüketimindeki artış birbirine paralellik göstermektedir. Tüm bu araştırmalar, sigara kullanımının akciğer kanserinin en büyük sebeplerinden birisi olduğunu göstermektedir. Her yıl milyonlarca insan akciğer kanserinden hayatını kaybederken bu ölümler dolaylı yoldan sigaraya yazılmaktadır.

Sigara ve kronik akciğer hastalıkları

Kronik akciğer hastalıklarının en üstünde kronik bronşit olarak tanımlanan hastalık yer almaktadır. Bu hastalık ülkemizde de çok yoğun bir biçimde görülürken 50-60 yaşlar bu hastalığın en fazla görüldüğü yaş aralığı olarak gösterilmektedir. Hem ülkemizde hem de dünyada bu rahatsızlıklar sebebiyle çok sayıda insan hayatını kaybederken araştırmalar bu rahatsızlığı olan kişilerin %80'inin düzenli olarak sigara kullandığını göstermektedir. Bu sonuç da sigara kullanımının kronik akciğer hastalıkları ile direkt olarak ilişkisi olduğunu ve insanların hayatını kaybetmesine yol açan bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğunu göstermektedir.

Sigara ve astım arasındaki ilişki

Astım hastalığı, her yaştan insanda kolaylıkla ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Günümüzde çocuklarda da görüldüğünden çok etkili bir hastalık olarak tanımlanır. Astımı olan kişilerin günlük yaşantılarına devam etmeleri oldukça zordur ve her adımlarında dikkatli olması gerekir. Araştırmalar, astım problemi yaşayan çocukların ebeveynlerinin yüksek oranda sigara içtiğini göstermektedir. Her ne kadar çocuklarına astım teşhisi konduktan sonra aileler çocuklarının bulundukları ortamda sigara içiyor olsalar da onlara bu rahatsızlığı kazandıran aileleri olmuş olacaktır. Sigara ve akciğer hastalıkları arasındaki ilişki çok net bir biçimde gözler önüne serilirken uzmanlar her zaman bu zararlı maddenin kullanımının bırakılmasının gerekliliğini belirtmektedir.

Hülya Erkoç
Sigara içmek solunum yollarında direkt olarak olumsuz etkiler meydana getiriyor. İçerisinde birçok zehirli madde olduğu için içildiğinde bu maddeler akciğerlere ve sonrasında oksijen yoluyla vücudun diğer organlarına gidiyor. Bu da birçok hastalığı beraberinde getiriyor.