X

Sigara içen akciğer ve içmeyen akciğer arasındaki fark nedir?

Sigara içen akciğer ve içmeyen akciğer arasındaki fark nedir?

İnsanlar sigara tüketirlerken zararlarını bilmelerine rağmen buna devam ederler. Ancak tam olarak etkilerini bilmedikleri için sigara içen akciğer ve içmeyen akciğer arasındaki fark nedir sorusunun cevabı sürekli olarak merak edilen bir konudur.

Sigara içen akciğer ve içmeyen akciğer arasındaki fark nedir?

Sigaranın dumanı ve içerisinde yer alan zehirli maddeler akciğerler için çok ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bu doğrultuda sigara tüketen kişilerin akciğerleri ile içmeyen kişilerin ciğerleri arasında çok ciddi fiziksel farklılıklar yer alırken bunun yanı sıra hastalığa yakalanma risklerinde de büyük farklar meydana gelmektedir. İnsanların ciğerlerinde çekilen röntgenler fiziksel olarak gerçekleşen değişimleri oraya koyarken bazı hastalıklar üzerinden oluşturulan istatistikler de hastalığa yakalanma riskini arttırdığına dair sayıları insanlara sunmaktadır.

Sigara içen akciğer ve içmeyen akciğer arasındaki fiziksel fark nedir?

Sigaranın içerisinde çok sayıda zehirli madde yer almaktadır. Sigara içmeye başlayan kişiler duman ile birlikte bu zararlı maddeleri vücutlarına alırlarken ilk adres akciğer olacaktır. Akciğerlere devamlı olarak zehir girişi yapılırken akciğer bunu tek başına atamaz. Bu durumda da akciğerlerin üzerine zehirler yapışır ve artık renk değişiklikleri ortaya çıkmaya başlar. Uzun süre düzenli olarak sigara kullanan kişilerde ciğerlerinin siyah renge bürünmeye başladığı görülmektedir. Sürekli olarak sigara tüketen ve sonrasında hayatını kaybeden kişiler üzerinde yapılan deneylerde ciğerlerinin tamamen siyaha döndüğünü göstermektedir.

Sigara içenlerde kansere yakalanma riski ne kadar farklıdır?

Zehirli maddelerin vücuda alınması insanların kansere yakalanma riskini yüksek miktarda arttırmaktadır. Bu doğrultuda sigara tüketimi gırtlak ve akciğerleri sürekli olarak etkilediğinden buralarda kanser riskini arttırmaktadır. Sigara içen akciğer ve içmeyen akciğer arasındaki farkı kansere yakalanma riskinde rahatlıkla görülebilmektedir. Sigara tüketen kişilerin akciğer kanseri olma ihtimali 22 kat daha fazladır. Günümüzde kanserin tedavisi oldukça zor olduğundan ve birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olduğundan 22 kat daha yüksek risk çok yüksektir ve insanların hayatlarının ne kadar değersizleştirdiğini göstermektedir.

Kronik hastalıklara yakalanma riski ne kadar farklıdır?

Solunum yollarında astım ve bronşit gibi kronik hastalıklar oluşabilmektedir. Bu hastalıklardan tamamen kurtulmak çok mümkün olmazken insanların tüm hayatlarını bu hastalıklara göre düzenlemesi ve tüm adımları bu şekilde atması gerekmektedir. Böylesine zor hastalıklar üzerinde yapılan araştırma sigara içen akciğer ve içmeyen akciğer arasındaki farkı 10 kat olarak belirlemiştir. Sigara tüketen kişilerin astım ya da bronşit gibi hastalıkların görülme ihtimali 10 kat daha fazla olmaktadır. Bu hastalıklar genetik olarak çocuklara da geçebildiğinden kişiler çocukların hayatlarına da olumsuz etki etmektedir. Çocukların bu tarz kronik hastalıklarının oluşu onları hem fiziksel hem de sosyal yönden etkileyebilmektedir. İnsanlar sigara içen akciğer ve içmeyen akciğer arasındaki farkı yalnızca renk ya da yapı olarak düşünüyor olsa da birçok hastalığa sebep olması çok daha önemlidir.

Sevgi Barutçu
Sigara içen ile içmeyen kişiler arasında sağlık açısından ciddi bir fark var gerçekten. İçmeyenler daha rahat nefes alıp verirken içenler nefes almakta zorluk çekiyorlar. Ayrıca cilt üzerinde de yaşlanma etkisi meydana getiriyor.