Sigara bırakanlar için detoks önerileri nedir? Nasıl yapılır?

Sigara bırakanlar için detoks önerileri nedir? Nasıl yapılır?

Sigara bırakanlar için detoks uygulamaları ciğerlerin daha kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Sigara sağlığı etkileyen kötü alışkanlıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok sağlık problemine sebep olan bu alışkanlık ilerleyen yaşlarda hastalıkların meydana çıkmasını hızlandırmaktadır. Sigara içen birinin öncelikle nefes alıp verişleri sağlıklı bir insana oranla daha sık olmaktadır. Çabuk yorulma ve vücudun çok fazla zarar görmesi hastalıkların meydana gelmesinde büyük rol oynar. Tütün ve tütün ürünlerinin vücuda verdiği zararın giderilmesi için bu alışkanlıklardan kurtulmak gerekir.

Sigara bırakma yöntemleri nelerdir?

Sigarayı bırakmaya karar vermiş birinin ilk günler oldukça zorlandığı bilinmektedir. Her geçen gün artan sigara içme isteğinin bastırılması için kişinin beslenme alışkanlıklarını da değiştirmesi gerekir. Özellikle sigarayı bıraktıktan sonra kilo alacağını düşünen kişilerin sağlıklı beslenme şartları edinmesi kilo almaya engel olacaktır Sigarayı bırakmak için karar vermek yolu yarılamak demektir. Kişinin kararlı yapısı sigarayı daha hızlı bir şekilde bırakmasını sağlar. Bunun yanı sıra çevresinden alacağı destek ile beraber bu süreç daha rahat geçirilebilir. Sigaranın vücuda vermiş olduğu zararların vücuttan atılması için belli bir süreye ihtiyaç duyulur. İç organların hepsine zarar veren bu içeceğin zamanla çeşitli hastalıklara sebep olduğu bilinir. Buna engel olmak için en kısa sürede bu kötü alışkanlıktan kurtulmak sağlık için atılan en önemli adım olacaktır. Sigaranın meydana getirdiği hasarların en aza indirilmesi ve sigara etkilerinin vücuttan atılması için çeşitli detokslar uygulanabilir. Bu detokslar hücre yenilemesini sağlayarak iç organların yenilenmesine de katkı sağlar.

Sigara etkilerinden kurtulmak için detoks

  • Uygulanan detokslar vücutta yenilenmeyi sağlayan detokslardır. Özellikle belli bir yaş sonrasında vücudun sürekli geriye gittiği bilindiğinden hücre yenilemesi de durmaktadır. İlerleyen yaşlarda sigaranın kötü etkileri ile karşılaşmamak için vitamin ve mineral bakımından zengin olan detoks programları uygulanmalıdır.
  • Vücudun toksinlerden hızlı bir şekilde arınması iç organların düzenli çalışmasında etkili olmaktadır. Sigaranın vücutta biriktirdiği katran ve diğer toksinler detokslar sayesinde vücuttan atılabilmektedir.
  • Vücudun yenilenmesi genel olarak sebze ağırlıklı detoks programları ile olmaktadır. Sebzelerin hücreleri tekrar uyarması ve farklı vitamin ve mineral kaynaklarını barındırması kişinin daha hızlı vücudunun temizlenmesine yardımcı olur.

Sigara bırakma detoksu ne işe yarar?

Sigara bırakan kişilerde ilk zamanların kararlı bir şekilde geçmesinden sonra yemeklerin tadını daha iyi alması, rahat uyku uyuması, nefes alış verişlerde rahatlama, daha dinç uyanma ve koku hissinin daha da artması vücudun toksinlerden arınmaya başladığını gösterir. Bu sayede vücut bir süre sonra sigaranın yan etkilerinden de kurtulmaktadır. Sigara bırakıldıktan sonra uygulanan detokslar vücutta hızlı bir yenilenme sağlar. Vücudun onarılması için en etkili yöntemlerden biri olan detoks uygulamaları kişinin yaşam kalitesini de arttırır. Böylece sigaranın neden olacağı birçok hastalık karşısında vücut direnç göstererek sağlıklı bir yaşam sürülmesine yardımcı olur. Sigara birçok hastalığın nedeni olduğu unutulmamalıdır.

Özlem Bayraklı
Sigara bırakanlar için tavsiyeler nelerdir? Sigarayı bıraktım ama öksürüğüm devam ediyor. Ciğerlerime detoks yapmak için ne yapmam gerekiyor? Sigarayı bıraktıktan ne kadar süre sonra ciğerler temizlenir?