X

Sezeryandan sonra korse kullanımı nasıl olur? Ne zaman giyilir? Kullananlar ve takanlar

Sezeryandan sonra korse kullanımı nasıl olur? Ne zaman giyilir? Kullananlar ve takanlar

Korse; Vücudun daha güzel gözükmesi ya da sağlık açısından vücuda daha doğru bir duruş kazandırmak için kullanılan iç giysisidir.

Sezaryendan sonra korse kullanımı nasıl olur?

Sezeryan doğum sonrasında, kadınların çoğunluğu vücutlarının daha çabuk toparlanabilmesi için korse kullanmayı istemektedir. Korseler, göbek bölgesindeki sarkmalar ve çatlak oluşumları için oldukça etkilidir. Normal doğuma göre daha az sancısız olan sezeryan doğumu tercih eden anneler sonrasında karın bölgelerinde oluşan sarkmaların giderilmesi için düzenli korse kullanımına karar vermektedir. Karın bölgesindeki düzelmeler için sadece korse kullanmak yeterli olmamaktadır. Çünkü hamilelik süresinde karın bölgesinde oluşan yağlar için bölgesel egzersizler de yapmak gerekmektedir. Karın kası egzersizi yaparken korse kullanmak bölgesel toparlanmaları hızlandırmaktadır. Sezeryan doğum yöntemini tercih eden kadınların korse kullanımı hakkında muhakkak doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.

Sezeryandan sonra korse ne zaman giyilir? Zararlı mıdır?

Sezeryandan sonra korse kullanımı hakkında kadınlar öncelikle doktorlarının onayını almalıdır. Doktorlar korse kullanımını uygun gördükten sonra kadınlar kullanmaya başlayabilirler. Ancak doğum sonrasında hemen korse kullanmak faydadan çok zarar verebilmektedir. Çünkü yeni doğum yapan annelerin göbek bölgelerindeki dikişler çok yeni olduğu için sıkıştırarak zarar verebilmektedir. Korse kullanmak için genel olarak önerilen zaman doğumdan 40 gün kadar sonrasıdır. Doğru zamanda kullanılan korseler anneler için faydalıdır. Kullanım öncesi mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

Doğum sonrası korse kullanmanın faydaları nelerdir?

Korsenin faydalı olabilmesi için kaliteli olması ve amacına uygun seçilmesi çok önemlidir. Sezeryan sonrasında göbek bölgesindeki çatlakların ve sarkmaların sıkılaşmasını isteyen anneler için en ideal yöntemlerden birisi de korse kullanmaktır. Daha ince görünmeye ve ilgili bölgelerin sıkılaşmasına yardımcı olan bu iç giysiler hem kullanışlı hem de acil durumlarda can kurtarıcıdır. Sezeryan sonrasında annelerin korse kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarından izin almaları gerekmektedir. Kadınlar her ne kadar kullanmaya yalnız karar verseler de, sezeryan dikişleri için en doğrusu doktor önerisiyle kullanıma başlamaktır. Korseler sadece bölgesel zayıflama ya da fit görünme alanında değil; bel kayması, duruş bozuklukları ve bel fıtığı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Korse seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Korse seçerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Korse bilinçli olarak kullanılmalı ve bedene uygun seçilmelidir. Daha zayıf gözükmek için tercih edilen küçük bedenler dolaşım sistemini zorlamaktadır.
  • Polyester malzemeden üretilmemiş olmalıdır. Polyesterler insan vücudu için oldukça zararlıdır. Vücudun nefes almasını engellemektedir.
  • Kullanıma uygun modeller tercih edilmelidir. Kişi eğer göbek bölgesindeki fazlalıklarından kurtulmak istiyorsa yarım modelleri; bacak bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak istiyorsa tayt şeklindeki olanları tercih edebilir.
  • Korse bedeni, kişilerin sahip oldukları bedenin bir alt bedeni olmalıdır. Daha küçük alınması takdirde iç organlar zarar görmektedir.

Sezeryandan sonra korse seçerken doktorun önerileri göz önünde bulundurulmalı ve bedene en uygun modeli tercih edilmelidir.

Emine Akın
Sezeryan doğum yapalı yaklaşık2 ay oldu. Dikişlerim artık acımıyor ve ağrısı yok. Korse kullanmak istiyorum ama tam emin olamıyorum. Doğumdan sonra ne kadar beklemek gerekiyor? Birde günde kaç saat takılması etkili olur?