Selülit nedir? Nasıl geçer? Selülit nasıl tedavi edilir?

Sağlık 06 Ekim 2016 - 20:55:10 Mutlu Blog
Selülit nedir? Nasıl geçer? Selülit nasıl tedavi edilir?Selülitin tam kelime karşılığı bağdoku yangısıdır. Tabi bu açıklamayı görünce bende bir anlam oturtamadım ve sizler için araştırdım. Selülit deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi nedeniyle oluşan özellikle kol, bacak ve kalça gibi yağın toplandığı bölgelerde sıklıkla görülen portakal görünümdeki dolaşım bozukluğudur.

Obeziteyle karıştırılmamalıdır çünkü zayıf insanlarda bile bu dolaşım bozukluğu görülebilir. Erkeklerde kadınlara nazaran daha az görülür çünkü selülitin bir destekleyici nedeni ise östrojendir ve bu hormon kadınlarda daha fazla bulunur.

Özellikle yazın magazin haberlerinde pek çok paparazinin ünlülerin selülitlerini kovaladığına illaki şahit olmuşsunuzdur. Belki siz bir ünlü değilsiniz ve paparazi gibi dertleriniz yok ama yinede pürüzsüz bir cilde sahip olmak sizin de en doğal hakkınız. Bu yüzden selülitlerden nasıl kurtulunur onu bilemeniz gerek fakat bundan da önce selülit neden olur buna bakmalıyız. Acaba fazla mı kilolusunuz? yoksa bir şeylerimi yanlış yapıyorsunuz?

Selülit neden olur?

Selülit kan dolaşımının yavaşladığı bölgelerde bağ doku sıvısının salınıp derinin altında küçük kesecikler oluşturmasıyla başlar. daha sonra bu kesecikler birleşerek deride noktalı bir çöküntü görülmesine yol açarlar. dışardan bakıldığında direk fark edilemeseler de elinizle yağ dokusunu sıkıştırdığınızda rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Tabi bu görüntü selülit ilerledikçe dışardan da gözlemlenmeye başlanabilir. Birinci derecede yalnızca parmaklarınızla sıkıştırdığınızda belli olurken ikinci derece selülitler dışardan hafif bir şekilde kendini belli etmeye başlarlar. Üçüncü derecede ise çok belirginleşir ve ağrıda yapabilirler. Selülit oluşumu fizyolojik, genetik yada yaşam şeklinizle ilgidir. Fizyolojik yada genetik olarak östrojen fazlalığı, dolaşım bozukluğu gibi faktörlere bağlı olabilirken yaşam şeklinizle de yeme alışkanlıklarınız ile doğrudan etkili olabilir. Alkol ve sigarada nedenleri içinde başta gelir. Yani eğer kötü alışkanlıklarınız varsa bunlar yalnızca psikolojinize değil vücudunuza da çokça zarar verir. Tıpkı bu selülit sorununda karşımıza çıktığı gibi. O yüzden çoğunun yaptığı ilk ve en kötü yanlış bağımlılıklardır. Selülitlerden önce bağımlılıklarınızdan kurtulun ve kendinizi arındırmaya hazırlayın.

Selülit nasıl engellenir?

Selülitten korunmak için belirli diyetler uygulayabilir yaşam şeklinizi ve yeme düzeninizi değiştirerek hem selülitten korunabilir hem de biraz spor ve sağlıklı yaşamla olan selülitlerinizden de kurtulabilirsiniz. Yani selülitlerden kaçmak aslında dışardan göründüğü kadar da imkansız değildir. Yalnızca birkaç küçük düzenlemeyle (yiyecek alışkanlıkları, ve spor) bütün selülitlerinizden rahatça kurtulabilirsiniz.

Tabi selülit için yapılan bölgesel çeşitli ameliyatlarda vardır fakat ben size spor yada kahve maskesi daha çok öneririm. İşte pealing görevi gören kahve maskesi tarifi:

Kahve Maskesi:

Duştan sonra elinize biraz Türk kahvesi alıp selülit olan bölgeye dairesel hareketlerle hafifçe masaj yaparak uygulayın. Haftada bir yapacağınız kahve maskesi sayesinde cildinizi nemlendirip yumuşamasını sağlarken selülitlerinizden de kurtulursunuz. Ve cildinizde harika kokar.

1 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 4 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
5
5
4
2
2Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

selülit olmaması için çok fazla kilo alıp vermeyin çok sıcak suda duş almayın ve duş sonrası selülit olan bölgelere soğuk su dökün ben denedim işe yarıyor