X

Sebze suyu nasıl sıkılır? Faydaları nelerdir?

Sebze suyu nasıl sıkılır? Faydaları nelerdir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek yaşamın ilk kurallarından birincisidir. Dilediğiniz her an her yerde var olan yiyecek ve içecekleri tüketmek gerçek anlamda zararlıdır ve kalıcı hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle yaş grubunuz ne olursa olsun, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeli ve her zaman doğal bir şekilde beslenmelisiniz. Özellikle de gelişim çağında olan çocuklar için tüketilen yiyecek ve içecekler büyük oranda önem taşımaktadır ve tüketilen her şeyin doğal olmasına özen gösterilmelidir. Günümüz şartlarında doğal sebze ve meyvelerden yapılan içeceklere rastlamak oldukça zordur. Bu nedenle her ebeveyn çocukları için hazır meyve ve sebze suyunu tercih etmektedir. Bu oldukça yanlış bir tavır ve tutumdur. Doğal sebze ve meyveler toplanarak ya da yerinden tahsil edilerek direkt olarak evde doğal sebze ve meyve suyu hazırlanmalıdır. Meyve suyu hazırlamak oldukça kolaydır ancak bazılarının aklına sebze suyu nasıl hazırlanır sorusu da takılıyor.

Sebze suyu nasıl hazırlanır?

Sebze suyu da tıpkı meyve suyu gibi, sebzelerin sıkılmasından elde ediliyor. Eğer evinizde ya da yakınlarınızda meyve sıkacağı olarak adlandırılan cihazlardan mevcutsa, meyvelerinizi nasıl sıkarak suyunu çıkarıyorsanız, sebzeleri de aynı şekilde bu cihazdan geçirebilir ve suyunu elde edebilirsiniz. Bu sebzeler içerisinde havuç, ıspanak, yeşillikler, pırasa, rezene saplara, zerdeçal, zencefil, sarımsak, defne yaprakları, dereotu, soğan, kereviz yaprakları ve sapları, maydanoz, domates, domates sosları ve biberler yer alabilir. Tercihinize göre bu sebzelerin çeşitlerini arttırabilirsiniz. Sebze suyu sıkarken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bunlar:

  • Sebzelerin taze olmasına önem verilmelidir ve en doğal olan sebzeler tercih edilmelidir.
  • Sebze suyu sıkarken son derece dikkatli olunmalı ve sebzeler ziyan edilmemelidir.
  • Sebze suyu sıkarken tercihinize göre ister tek çeşit isterseniz de farklı sebzeleri bir araya getirerek kullanabilirsiniz ve lezzetini bu şekilde değiştirebilirsiniz.
  • Sebze suyu sıkarken sebzelerin iyice yıkanmış ve bakterilerden arınmış olduğuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Sebze suyunun yararları

Sebze suyunu sıkarken ister tüm sebzeleri haşlayarak ve süzgeçten geçirerek suyunu elde edebilir ve sıcak ya da soğuk tüketebilirsiniz. Direk taze ve frozen olarak tüketmek istediğinizde ise rondo ve meyve sıkacağından faydalanabilirsiniz. Sebze suyunun bilinen en büyül faydası ve özelliği ise yorgunluğu alması ve uykusuzluğa iyi gelmesidir. Karaciğerin sağlıklı bir şekilde beslenmesine ve sağlıklı kalmasına olanak sağlar. Sebze suyu tüketmenin diğer faydası ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Formda kalmanıza ve zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanıza da olanak sağlıyor. Sebze suyunuzun daha lezzetli ve tüketilebilir olması için içerisinde limon ve nane de ekleyerek aroma ve hoş koku verebilirsiniz. Zayıflamak isteyenlere, güçlü kemiklere, dişlere ve saçlara sahip olmak isteyenlere ve en önemlisi de fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere sebze suyu önerilir.

handan yörük
sebze suyu diyeti yapanlar kilo verebiliyor mu acaba? zayıflamaya çok faydalı diye duydum ama işe yarıyor mu açıkçası kendim denemedim. Deneyen varsa bize de bilgi versin lütfen