X

Safra kesesi ameliyatı sonrası ne yenir? Diyet nasıl yapılır?

Safra kesesi ameliyatı sonrası ne yenir? Diyet nasıl yapılır?

Safra kesesi kişinin dayanılmaz ağrılar çekmesine sebep olmaktadır. Özellikle sürekli mide içerisinde ağırlık hissinin olması ve ağrıların şiddetinin artması kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Kişinin yediği gıdalara dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu tarz sorunu olan kişilerde genellikle yenilen yemeklerden sonra şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu durum karşısında ameliyat kaçınılmaz olabilmektedir. Fakat ameliyat sonrası beslenme de çok önemlidir.

Safra kesesi ameliyatı nedir?

Safra kesesi ameliyatı genel olarak iç organlarda yer alan safra kesesinin alınması şeklinde yapılmaktadır. Hastalar safra kesesi ameliyatına sebep olan faktörlerin kese içerisindeki taşlardan olduğunu düşünse de aslında ağrılara sebep olan en önemli faktör kese yapısının bozulmasıdır. İki farklı metod ile yapılan bu ameliyat açık ameliyat ve kapalı ameliyat olarak bilinmektedir. Hasta için kapalı ameliyatı daha konforlu olsa da bazı durumlarda açık safra kesesi ameliyatına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum doktorun hastanın durumuna göre karar verdiği bilinmektedir. Ameliyat sonrasında kişide ağrı az ve iyileşme süreci çok hızlı bir şekilde olmaktadır. Bu ameliyat sonrasında doktor hastaya diyet listesi vermektedir. Hasta düzenli olarak yeme içmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Aömeliyattan sonra çoğu hastanın düzenli beslenme ile beraber kilo verdiği de gözlenmiştir.

Safra kesesi ameliyatı sonrası diyet listesi

  • Ameliyat sonrasında hasta sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek zorundadır. Beslenirken dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle günde 10 bardak su tüketilmesi gerekmektedir. Yiyeceklerin yavaş yava ve sık tüketilmesi hastanın midesinin de raahat çalışmasına yardımcı olur.
  • Mideyi yoracak olan gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Özellikle sindirimi zor olan gıdalardan uzak durularak midenin daha rahat çalışması için beslenme planına dikkat edilmesi doğru bir beslenme olacaktır.
  • Safra kesesi ameliyatı sonrasında doktorun vermiş olduğu diyet listesi genel olarak hastanın beslenme alışkanlıklarının dışında olacaktır. Hasta düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat ederek ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandırabilir.
  • Genel olarak sıvı gıdaların tüketilmesi önerilir. Ayrıca haşlanmış et seçenekleri ve sebzelerin tüketilmesi vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Çok fazla mideyi yorucu gıdalardan uzak durulması önerilir. Midenin uzun süre çalışması ağrının fazla olmasına neden olabilir.
  • Meyve ve tatlı seçeneklerinde genellikle çiğ meyveler ve komposto türleri diyete ilave edilir. Hastanın baaşka rahatsızlığı var ise diyet listesi buna göre hazırlanmaktadır.

Ameliyat sonrası kilo kaybı

Hastanın safra kesesi ameliyatı sonrasında beslenmesine de bağlı olarak kilo kaybı meydana gelebilmektedir. Fakat bu durum tamamen sağlıklı beslenmeden kaynaklanabilmektedir. Ameliyat sonrasında meydana gelen herhangi bir ağrı ya da rahatsızlıkta mutlaka doktora başvurulması gerekilmektedir. Ayrıca diyet süresince tüketilecek ve tüketilmeyecek gıdalar hakkında doktordan bilgi alınması hastanın nekahat döneminin daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

Yeliz Yeşil
Safra kesesi ameliyatı fiyatı nedir? Nasıl yapılır? Safra kesesinden kaynaklanan ağrıların sıklığı nasıl oluyor? Devamlı olarak şiddetli bir ağrı mı yoksa arada sırada da meydana çıkabilir mi? Bu tarz ağrılar yaşıyorum ama nedenini bilmiyorum.