X

Saçların parlak olması için ne yapmalı?

Saçların parlak olması için ne yapmalı?

Saçlar, özellikle de kadınların en fazla uğraştıkları ve önem verdikleri kısımlardan birisidir. Gerek estetik görünüm açısından gerekse sağlık açısından saçların bakımına son derece kaliteli bir bakım yapılmalıdır. Saçlarda olması beklenen ve istenen en önemli ve ilk özellik ise parlak olmalarıdır. Saçların parlak olması için uygulanabilecek pek çok yöntem mevcuttur. Ancak bu yöntemlerin hepsi bir anda uygulanmamalıdır. Saçları parlak gösterebilmek için var olan tüm yöntemler sırayla denenmelidir. Ve bir yöntem en az 3 ay boyunca devamlı olarak uygulanmaya devam edilmelidir. Aksi takdirde, sürekli olarak yöntem değiştirmek saçların çok çabuk yıpranmasına, bozulmasına, kırılmasına, dökülmesine ve kötü bir görünüm almasına neden olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle saç bakım rutini bir program dahilinde ayarlanmalıdır. Haftada en fazla 3 kez saçlar yıkanmalıdır. Saçların parlak olması için

Saç kaç kere yıkanmalı? Nasıl taranmalı?

Saçlar haftada 3 kez yıkandıktan sonra kesinlikle saç kurutma makinesi ile kurutulmamalıdır. Saçların ve kafa derisinin yapısına son derece fazla bir şekilde zarar vermekte olan saç kurutma makineleri saçların parlamasına engel olmaktadır. Saçlar nemli bırakılarak doğal bir şekilde kuruması beklenmelidir. Aynı zamanda saçlar çok ıslak bir haldeyken taranmamalıdır. Saçların parlak olmasıiçin bu son derece önemli bir eylemdir. Islak haldeyken taranan saçlar kuruduğu zaman kabarmalara ve kopmalara yol açabilmektedir. Bu nedenle saçlarınızın yoğun ıslaklığını bir havlu yardımıyla aldıktan sonra ve biraz da hafif kurumaya yöneldiği zaman taramanız daha uygun olmaktadır. Kullandığınız tarakların özelliği de oldukça önemlidir.

  • Saçların parlak olması için kullanılan tarakların rulo şeklinde ve at kılından olması önem taşımaktadır.
  • Kesinlikle plastik taraklardan uzak durulmalıdır.
  • Saçların parlak olması için, saçları tararken öne doğru taramak işe yaramaktadır.
  • Öne doğru taranan saçlar arkaya atıldıktan sonra bir kere daha taranmamalı ve doğal haline bırakılmalıdır.

Parlak saç için şampuan ve yağ

Saçların parlak olması için mutlaka saç yapısına uygun bir şampuan devamlı olarak kullanılmalıdır. Sürekli olarak şampuan değişikliği yapılmamalıdır. Aksi takdirde saçların yapısında yine bozulmalar ve sönmeler meydana gelecektir. Rutin olarak kullandığınız şampuandan sonra, saç bakım kremlerinizi de unutmamanız gerekmektedir. Saç bakım kremlerinizi nemli saç diplerine ve uçlarına uygulamanız gerekmektedir. Eğer saçlarınızın doğal bir şekilde parlak görünmesini istiyorsanız, bitkisel yağlardan da faydalanabilirsiniz. Saçlarınızı tararken tarağınıza bir kaç damla badem yağı, zeytinyağı, lavanta yağı, kayısı yağı, portakal yağı, limon yapı ya da çörek otu yağı damlatarak tarayabilirsiniz. Bir de saçlarınızı durulayacağınız son suya bir kaç damla sirke damlatarak duruladığınız takdirde, saçlarınızdaki parlaklığı gün geçtikçe daha fazla farkediyor olacaksınız.

tuğçe bulut
saçların parlak görünmesi için maske tarifi varmış ama birkaç siteye baktım bulamadım. Bu tarifi bilen varsa benimle paylaşır mı acaba?