X

Saçın seyrelmesi ve dökülmesi nasıl engellenir? Neden olur?

Saçın seyrelmesi ve dökülmesi nasıl engellenir? Neden olur?

Saçın seyrelmesi ve dökülmesinin nasıl engellendiği ile ilgili yapılan uygulamaların tamamına denir.

Saç kaybının sebepleri nelerdir?

Uzun süren dökülmelerin sebebi olarak önemli hastalıklar gösterilebilir. Günü birlik şekilde seksen ila yüz yirmi adet dökülme normal olarak kabul edilir. Dökülmeler hususunda dikkatli olunmalıdır. On altı ila kırk yaş aralığındaki erkeklerin saç kaybı gerçekleşebilir. Erken zamanlarda bu dökülmeleri kontrol altına almak kişiye avantaj sağlar. Saç ekimi olmadan operasyonsuz ve ağrısız teknikler sayesinde saç miktarı arttırılabilir. Dökülmelerin önüne dikkatli hareket edildiği sürece geçilebilir. Her telin tahmini olarak üç buçuk sene ile beş sene arasında yaşadığını söyleyebiliriz. Genelde kadınlarda saçların ömrü daha fazladır. Sonraki dönemde ise dinlenme sürecine geçiş yapılır ve dökülmeler gerçekleşir. Saçların dökülme halinin normal olduğunu anlayabiliriz. Gün içinde yüz elli tane saç telinden fazla dökülme gerçekleşirse problemin varlığını kabul edebiliriz. Fakat yüz elli telden daha azı normal görülür.

Saçın seyrelmesinin nedenleri nelerdir?

Kadın ve erkeklerde görülen seyrelme sebepleri farklıdır. Genetik etkenler erkek ve kadınlarda farklı sonuçlar meydana getirmektedir. Genetik etkenlerin erkeklerde daha çok görüldüğü söylenebilir. Yaş ilerledikçe kellik sorunu ortaya çıkar. Kellik genelde genetik faktörlere bağlı olarak kendini gösterecektir. Kellik sorunu için saç ekimi yapılabilir. Bunun haricinde genetik etkenlerin yanında deri sorunlarının da saç dökülmesine sebep olduğu ifade ediliyor. Doğum, yanlış beslenmek, uyku sorunu, mineral eksikliği, yeteri derecede vitamin almamak belli başlı nedenlerdendir. Ayrıca ilaç kullanımı ve çeşitli hastalıklar da dökülmelerin sebebi olabilir.

Saç seyrelmesi ve dökülmesi nasıl engellenir?

Genetik şekilde dökülen saç kayıplarının durdurulabilmesi ve tekrardan çıkarılabilmesi için kozmetik ürünlerin kullanılması işe yaramaz. Bazı kişiler bu iki etkeni kozmetik ürünlerle halledebileceklerini zannetmektedir. Fakat genetik dökülmeleri kozmetik ürünler ile telafi etmek mümkün olamaz. Düzenli yapılan uygulamalar işle deri iyileştirilebilmektedir. Düzenli bakımlar saç kayıplarını erteleyebilir. Bakım, saç kayıplarının önlenmesi için uygulanan yöntemler saçın kalitesini arttırmaktadır.

Saç seyrelmesi ve dökülmesini engellemek için yöntemler

Saçı açılan, kellik problemi başlayan kişilerde saç ekimi görülebilmektedir. Erkeklerin dökülmelerine teşhis koymak kolay olabilir. Fakat kadınların dökülme nedenlerini anlamak zaman alabilir. Bu nedenden dolayı kafadan ürün yazıp kullanmak yanlış bir tutum olarak belirtilebilir. Profesyonel bir kişinin görüşünü almak, tavsiye ettiği ürünleri kullanmak doğrudur. Saç dökülmesi ve seyrelmesinin engellenmesi için gerekli adımlar zaman kaybedilmeden atılabilir. Yaşadığınız problemin nedenini anlamak için ilk olarak doktora gitmeli ve hekimin tavsiyelerine uymalısınız. Bunun yanında saç bakımı düzenli olarak yapılmalı kimyasal içerikli saç ürünleri kullanılmamalıdır.

Fırat Öztürk
Saçlaırm yanlardan seyrelmeye başladı. Yaşım henüz 30 bile değil ama dökülmeler biraz erken başladı sanırım. Dökülmesinin azalmasını sağlayıcı neler yapabilirim? Ailede saç dökülmesi biraz da genetik olduğu için engelleyebilir miyim bilmiyorum. ama geciktirmek de iyi olabilir.