X

Saç uzatmak için ne yapılır? Yağ ve maskeler nelerdir?

Saç uzatmak için ne yapılır? Yağ ve maskeler nelerdir?

Saçlarının uzamasını isteyen kişilerin saç uzatmak amacıyla kullanmayı tercih ettikleri maske ve yağ çeşitleridir.

Saç uzatmak için ne yapılır?

Her saç telinin 1 ay içerisinde uzadığı söylenebilir. Uzama seviyesi ise maksimum 1,25 cm'dir. Fön, maşa, boya gibi saça zarar veren işlemlerden sonra saçların güçlenmesi için saç kesimi yapılır. Fakat saçların uzaması için beklenen süre uzun olabilmektedir. Bazı insanların saçları yapısından dolayı normalden daha geç uzayabilir. Bu aşamada doğada bulunan doğal yağlardan yardım alınarak saçların uzamasının normalden daha kısa zamanda gerçekleşmesi sağlanabilir.

Saç uzatmak için yağlar nelerdir?

Saçların uzamasına yardım eden önemli yağlardan biri zeytinyağıdır. Saç dibini besleyen zeytinyağı, kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu yağın içinde bir sürü zengin mineral ve vitamin bulunur. İçeriğindeki E vitamini saç yapısını güçlendirir. Zeytinyağı diğer yağlardan farklı olarak sade halde saça uygulanabilir. Saçların her tarafına yetecek miktardaki yağı ısıtmak gerekir. Isıtılan yağ saç diplerine masaj ile yedirilir. Yedirme işleminden sonra kafa streç filmle sarılır. 1 saat bekleme süresinden sonra saçlar ılık su ile yıkanır. Bu uygulamanın haftada iki ila üç defa yapılması yeterlidir.

Argan yağı saçı uzatır mı?

Argan yağı içerisinde bulunan vitamin ve mineraller arasında E, C, A, omega9 yağ asitleri, antioksidanlar vardır. Fas'ta yaşayan kadınların çoğu senelerden beri saçlarına argan yağı ile bakmaktadırlar. Saçta meydana gelen deformasyonlar argan yağı aracılığı ile giderilebilir. Saç bu yağ sayesinde çok çabuk uzama gösterir. Bu yağ temiz saça uygulandığı zaman gösterdiği olumlu etkiler artar. Yani temiz saça uygulanması tavsiye edilen yağ yıkanan nemli saça uygulanabilir.

Badem yağı saç için nasıl kullanılır?

Badem yağında demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor, çinko, E, B, A ve K vitaminleri vardır. Saçların parlamasını sağlar. Hızlı uzama konusunda etkisi olan badem yağı saça kolay şekilde uygulanır. Duşa girmeden 30 dakika gönce saç dibi ve saçların diğer kısımlarına yağ sürülür. Boneyle kaplanan saçlar yarım saat sonunda ılık suyla yıkanır. Badem yağı tercihe göre duştan sonra da uygulanabilmektedir. Nemli saçlara birkaç damla yağ sürülebilir. Durulamaya ihtiyaç duyulmayan bu teknik saçları dışardaki zararlı etkilerden korur.

Saç uzatmak için maskeler nelerdir?

Aloe vera bitkisiyle saçlara bakım yapılabilir. Bitkideki yaprakların içinde bulunan jel saç dibini besler. Beslediği için saçlar uzar. Aloe vera maskesi için bitkideki jel limon suyuyla karıştırılır. Hazırlanan maske saç dipleri ve saçın her kısmına sürülür. 20 dakika beklemeden sonra soğuk su derecesine yakın su ile saçlar yıkanır. Bu bitkinin diğer kullanımı da aloe vera jelinin buğday tohumu, Hindistan cevizi sütü ile karıştırılması işlemidir. 3 malzemenin eşit şekilde karıştırılması ve yukardaki tarif gibi uygulanması mümkündür. Saç uzatmak için maske ve yağlar düzenli kullanır ise sonuçları olumlu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Yaren Yüksel
Saçlarım çok yavaş uzuyor bu yüzden hızlandırmak istiyorum. Daha önce bahsedilen bitkisel yağlardan sadece zeytinyağını kullanmıştım. Saçıma hem parlaklık hem de canlılık vermişti. Fakat saçlarımın hızlı uzamasını nasıl sağlayabilirim onun için tarif istiyorum.