X

Saç dökülmesinin tedavisi ve çözümü var mı?

Saç dökülmesinin tedavisi ve çözümü var mı?

Saç dökülmesi sorununa maruz kalan kişi bu problemin tedavisinin olup olmadığını merak etmektedir.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

İnsanlarda ortalama olarak saç tellerinin ömürleri iki ile altı yıl arasında değişir. Her saç teli için geçerli olan ömür belirlidir ve bunu tamamlayan saç telleri dökülür; sağlıklı insanlarda ömrünü tamamlamış ve dökülmüş olan saç telleri tekrardan çıkarak büyürler. Ortalama bir insanda her gün yüz ile yüz elli saç teli dökülür. Ortalama dışında oluşan bir dökülme sayısına sahipseniz dermatoloji uzmanlarına giderek muayene olunması tavsiye edilir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saçların dökülme sebepleri ve nedenleri çeşitli yöntemlerle önlenebilir. Fakat bazı durumlarda kaybedilmiş saç köklerinin geri dönmesi mümkün değildir. Benzer şekilde insanlardaki demir eksikliği veya anemi sebepli saçların kayıplarının durdurulması ve tedavileri basittir ve dökülen saçların tekrar çıkma ihtimali vardır. Hipofiz bezinden kaynaklı tiroit ve kafa derisinin mantarlı enfeksiyonu gibi benzeri durumlardan kaynaklı saç kayıpları tekrardan kazanılması zor değildir. Ancak kafa derisinde bağlı olan saçların kökünün kopmasına ve tahribine yol açan dermatoloji rahatsızlıklarında saç köklerinin geri kazanımı mümkün değildir.

Erkeklerde saç dökülmesi çözümü nedir?

Kan dolaşımını hızlandırmak, erkeklerde oluşan saç dökülmelerini engellemek ve saç köklerini uyarmak için Hindistan cevizi ya da zeytinyağıyla kafa derisine masajla uygulanmalıdır. Saçların durulanmasından sonra ılık su ile masaj yapılması tavsiye edilir. Ayrıca saç derisine masaj yapılması saçların çabuk uzamasına yardım etmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin çözümleri nelerdir?

Mezoterapi ismiyle 1950 'de Fransa'da bulunmuş olan bir tedavi yöntemidir. Hemen hemen saç teli inceliğinde iğne ile kafa derisine, saçların dibine mineral vitamin ve doğal karışımlar deri altına enjekte edilerek uygulanır. Parmak uçları ile yapılan masajın hemen sonrasında enjeksiyon işlemine geçilir. Birkaç uygulama sonrasında kafa derisinde yeni kök oluşumu ve saçların daha gür şekilde uzadığı gözlemlenir. Temelde yanlış kullanılmış saç bakım ürünleri ve kirli hava şartları ile mücadele eden saçlar gerekli besin, vitamin desteğini alamayınca dökülür. Bu yöntem bu ve buna benzer durumlar için ideal yöntem olarak uygulanır. Genellikle haftalık olarak uygulanan yöntem toplamda on uygulama ile sonlandırılarak kişinin durumuna bağlı olarak bitirilir.

Saç dökülmesine kesin tedavi yöntemi nedir?

Hem erkekler hem de kadınlar için saç dökülmesini engellemek amacıyla geliştirilmiş tıbbi pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi kesin sonuç vermeyebilir. Kafa derisinde yeni kök bulunmayan tedavilere cevap vermeyen hastalar için saç dökülmeleri sonlanan bölgelere saç kökleri kafa derisinin içine eklenerek uzamaları gözlemlenmektedir. Bu işlemlere saç ekimi denmektedir. Bu yöntem kadınlar için de erkekler için de kalıcı saç dökülmelerinin önüne geçildiği bir yöntemdir. Kulakların hemen arkasındaki bölgede yeterli kalitede saç kökü bulunan herkes saç ekimini kendine uygulatabilir. Ameliyat sonrasında ağrı yara izi veya sıkıntı yaşanmamaktadır.

Mustafa Arı
Saç dökülmesinin önlenmesi için geliştirilmiş çok yöntem var. Saç köklerinin beslenmesini sağlayarak önleyebilirsiniz. Benim saçlarımda dökülmeler vardı. Saç ekimi yaptırmayı düşündüm ama öncesinde besleyici bazı teknik yöntemleri denemek istedim. İşe de yaradı gerçekten.