X

Saç dökülmesini engellemek için doğal yöntemler nelerdir? Nasıl beslenmeliyiz?

Saç dökülmesini engellemek için doğal yöntemler nelerdir? Nasıl beslenmeliyiz?

Saç dökülmesini engellemek için birçok insanın düzenli şekilde uyguladığı doğal yöntemler ve beslenme programıdır.

Saç dökülmesini engellemek için doğal çözümler

Saç yapısını oluşturan bileşenlerin kök kısımlarda dengeli ve yeterli seviyede var olması saçın sağlıklı biçimde uzamasını ve güzel görünmesine destek olur. Dıştan sürülen ürünlerin neredeyse tamamı saç dibine ulaşmamaktadır. Fakat saç uzmanlarının önerdiği, hazırladığı karışımlar köklere ulaşabilmektedir. Her kişinin saç tipi, kullandığı ürünün sonucu aynı olmadığından, uzmanın kişiye özel hazırladığı karışım harika sonuçların oluşmasını sağlar.

Sağlıklı saçlar için beslenme programı

Vücutta oluşan negatif durumlar için kimyasal maddeler suçlansa da kullanılmaya devam edilir. Organik olarak tanımlanan bir sürü ot, meyve ve sebzeler dahi vücut içinde kimyasal tepkimelere neden olarak iyileşme sağlayabilmektedir. Dökülmeler söz konusu olduğu zaman amacın altı çizilmelidir. Yani amaç saç kökünün ihtiyaç duyduğu vitamin, protein, yağ, mineral ve suyun dengede tutulması gerekir. Bunun yapılması için sağlıklı bir beslenme programına gerek olduğu ifade edilebilir.

Saç dökülmesini engellmek için nasıl beslenmeliyiz?

Saçların daha sağlıklı olması konusunda tüketilen besinler oldukça önemlidir. Saç dökülmesini engellemek için bunları tüketebilirisiniz:

Kurubaklagiller: Saçların kökten beslendiğini unutmazsak devamlı olarak iyi beslenmek gerektiğini de hatırlarız. Gün içinde saç köklerinin iyi beslenmesi için sağlıklı besin öğelerinin tüketilmesi şarttır. Sağlıklı gıdalar hem saçı besler hem de dökülmelerin önüne geçer. Kurubaklagiller en önemli protein kaynaklarından biridir. Bu kategoride mercimek, kuru fasulye ve nohut vardır. Ayrıca peynir, yumurta ve yoğurt da protein bakımında önemli bir yere sahip olduğu için sık tüketilmelidir.

Yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzelere örnek olarak şu besinler gösterilebilir; maydanoz, semizotu, ıspanak, taze fasulyedir. Bahsi geçen besinlerin A vitamini seviyesi yüksektir. Yeşil yapraklı otlar ile salatalar yapılabilir. Hatta bu salataların içerisine badem, ceviz ilave edilir.

Yağlı tohum türleri: Mineraller saç köklerini uyarır ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu minerallerin en önemlisi çinkodur. Çinko kaynağı olan badem bol tüketilmelidir. Dökülmenin nedeni metabolizma rahatsızlığı değil ise ceviz, fıstık, badem ve fındık tüketerek çinko ihtiyacı karşılanabilir.

Saç bakımda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saçlar çok fazla yıkanırsa saçı korumak amacı ile salgılanmakta olan sebumun dengesi bozulur. Bozulma da saçları mat hale getirir. Matlaşan saç aynı zamanda cansız görüntüye yol açar. Saçların aşırı sıcak su ile yıkanması yanlıştır. Fön makinesi kullanmak saça zarar verir. Aksine saçların havlu yardımı ile kurutulması sağlıklıdır. Bu tarz ısı veren makineler saçın nem dengesinin bozulmasına neden olur. Saçın nem dengesi bozulunca yıpranma ve kırılmalar artar. Saçlar sık aralıklarla boyanırsa sökülmeler, kırılmalar, yıpranmalar oluşur. Saç dökülmesini engellemek için bahsi geçen doğal yöntemlerden yararlanmak kolaydır.

Elif Temizel
Saçın beslenmesini sağlamak ve dökülmesini engellemek için kişinin beslenme düzeni oluşturması çok önemli. Özellikle demir vitamini ve kansızlık saçların dökülmesine neden olabiliyor. Bu durumu engellemek için hem saç bakımı hem de sağlıklı beslenme önemli diye düşünüyorum.