X

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar ve şampuanlar nelerdir?

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar ve şampuanlar nelerdir?

Hem kadınlar hem de erkekler için bir problem haline gelen saç dökülmesi için yağ ve şampuanlar doğal çözüm önerileri sunmaktadır.

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar

Saç derisini çok iyi bir şekilde yumuşatan ve saç tellerini güçlendiren jojoba yağı saçların kırılmasını engellemektedir. Cildin kolay bir şekilde emdiği bu yağ saçların uzamasını ve daha gür hale gelmesini sağlar. Şampuan ve saç kremlerinde jojoba yağı kullanılmaktadır. Diğer saç dökülmesi karşıtı olan yağlardan biri de lavanta yağıdır. Saçları kolay uzatan lavanta yağı, saçların beslenmesine, kırıkların oluşumunun önlenmesine ve dökülmelerin önüne geçilmesine yardım eder. Lavanta yağının en önemli yararlarından biri derideki kan dolaşımını sağlamasıdır. Lavanta yağı biberiye ve kekik yağıyla beraber kullanılabilir. Yapılan karışım saç derisine fayda sağlar.

Badem yağı saç dökülmesini durdurur mu?

Saç bakımında kullanılan yağların başında badem yağı vardır. Saçları besleyen E vitamini ihtiyacını karşılayan bu yağ içindeki minerallerden dolayı saçların kuvvetli hale gelmesini sağlamaktadır. Badem yağı saç dışında kirpiklere de uygulanabilir.

Fındık yağı saça sürülür mü? Faydaları nelerdir?

Saç kepeğinin oluşmasını önleyen fındık yağı, saça parlaklık vermekte ve canlı olmasını sağlamaktadır. E, B6, B1 ve B2 vitaminleri fındık yağının içerisinde yüksek oranda mevcuttur. İçindeki vitaminlerden dolayı saçı önemli bir oranda besler. Bu sayede saç dökülmesi problemleri azalma gösterir.

Zeytinyağının saça faydaları nelerdir?

Saç, yüz, tırnak ve vücut için iyileştirme gücü bulunan zeytinyağı tekli doymamış yağları içerir. Saçların parlamasını sağlar ve saçın kolay kırılmasını önler. E vitamini açısından güçlüdür ve saç dökülmelerinin azalmasına yardımcıdır.

Bitkisel saç bakım yağları nelerdir?

Menekşe yağı: Saçları kuru olan kişilerin tercih edebileceği yağlardan biridir. Kuru saçı hem nemlendirir hem de canlanmasını sağlar. Saç dökülmesine karşı kullanılan eski uygulamalardan biri menekşe yağıdır.

Avokado yağı: Tahmin edilemeyecek kadar iyileştirici gücü vardır. Çoğu kişi bu yağla yemek yaparken bazı kişiler de güzellik bakım amacıyla avokado yağını kullanmaktadır. E vitamini oranı fazla olan avokado yağı tekli doymamış yağlardan oluşur. Saç bakım ürünlerinin vazgeçilmezi olan bu yağın kokusu çok hoştur.

Biberiye yağı: Saç köklerini güçlendiren, kırılmaları engelleyen biberiye yağı saç kuruluklarını yok etmektedir. İçinde bulunan maddelerden dolayı saç derisini beslemekte ve kaşıntıyı almaktadır.

Haşhaş yağı: Vücut losyonu olarak sık tercih edilen haşhaş yağı saç tedavisi için kullanılır. Koku olarak güzel haşhaş yağı kullanımdan kısa bir zaman sonra özelliklerini göstermektedir. Saçların hızlı uzamasına, kepek probleminin azalmasına yardım eder.

Keten yağı: Keten yağının özellikleri yüz temizleme, saç maskesi ve kırışıklık önleyicidir. Bu yağın yağısında omega3 yağları vardır. Dolayısı ile saçtaki yıpranmaları onarır ve saçların eskisi gibi güçlü olmasını sağlar. Saç dökülmesine iyi gelen yağlardan yardım almak saçların daha sağlıklı olmasına yardım edecektir.

Saç dökülmesine iyi gelen şampuanlar

Saç derisinin beslenmesini sağlayarak saç dökülmesi problemlerinin azalmasını sağlayan şampuanları kullanarak daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Saç dökülmesine iyi gelen şampuanlar genel olarak bitkisel ya da kimyasalı az olan ürünlerdir. Saç bakımı dökülmelerin engellenmesinde oldukça önemlidir.

İrem altaklı
Bitkisel yağlardan karışım yapıp saçlarıma maske şeklinde daha önce uygulamıştım ve dökülmesini azaltmama yardımcı olmuştu. Eğer genetik olarak dökülme söz konusuysa etkili olur mu bilmiyorum ama özellikle zeytinyağı ve badem yağı saçın beslenmesi konusunda oldukça etkili.