X

Saç dökülmesine bitkisel ve doğal çözüm

Saç dökülmesine bitkisel ve doğal çözüm

Birçok faktörün neden olduğu saç dökülmesi için bitkisel ve doğal uygulamalar birer çözüm niteliği sunmaktadır.

Saç dökülmesine doğal çözümler nelerdir?

Kan dolaşımının hızlandırılması, saç köklerinin canlandırılması için hindistancevizi yağı ya da zeytinyağının masaj yardımı ile saç derisine uygulanması fayda sağlar. Saçların durulanmasından sonra ılık suyla masaj yapılması saç dökülmelerinin engellemesinin yanında saçların hızlı uzamasına yardım etmektedir. Dökülmeler için sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir diğeri limon suyunun alma yağla karıştırılmasıyla elde edilen karışımın uygulanmasıdır. Limon suyu alma yağ ile karıştırılır ve saç derisine masajla uygulanır. Sonrasında saçlara bone geçirilir ve sabah saatlerine kadar beklenmesi önerilir. Sabah kalktıktan sonra ise şampuanla yıkanan saçlar soğuk suyla durulanmalıdır.

Saç dökülmesine bitkisel çözümler

Aktarda satılan kokulu sardunya yaprağı uygulaması dökülmelerin önüne geçer. On beş ila otuz dakika kaynatılan suya atılan yapraklar beyaz renge dönünceye kadar suda bekletilir. Süzülen su saçların durulanması esnasında kullanılır. Saçlar şampuanlandıktan sonra bu suyla saçlarınızı haftada 2 defa durulayabilirsiniz. Sardunya yaprağı dışında marul yaprağı dökülmelerin önüne geçen doğal tekniklerden biri olarak ifade edilebilir. 1 demet marul yaprağı püre haline getirilir ve taze sıkılan ıspanak suyu eklenerek mikser aracılığıyla karıştırılır. Ortaya çıkan karışım saç derisine maske olarak kullanılır.

Saç dökülmesi için evde yapılabilecekler

  • Güçlendirici bir etkiye sahip olan hindistancevizi sütü saçları hem besler hem de gençleştirir. Hindistancevizi sütüyle saç derisine masaj yapılır. Yapılan bu uygulama saçları yumuşattığı gibi olduğundan parlak görünmesine etki eder.
  • Dökülmelerde kullanılan biberiye dallarıyla saçlarınızda yaşadığınız bu sorunu engelleyebilirsiniz. Bir tutam kadar biberiye yaprağı yirmi dakika kaynatılır. (Ocağın altı kısık olmalıdır) Karışım süzülür, saçların durulanması için kullanılır. Bu karışımın her gün uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Artan karışım buzdolabında 3 gün saklanabilme özelliğine sahiptir.
  • Senelerden bu yana saç bakım ürünü olarak kullanılan yonca suyu saç köklerini besler. Ayrıca saçların incelmesini önleyerek dökülen alanlarda yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Saç dökülmesine bitkisel ve doğal çözümlerin yanı sıra tıbbi çözümler de aranabilir. Bunun için yaşanan sorun doktor ile paylaşılarak tavsiye edilen tedavi yöntemi uygulanmalıdır.
Hindistan kınası saç dökülmesini engeller mi?

Hindistan'da yetişen kınanın saçları güçlendirme özelliği bulunur. Hintli kadınlarının çoğu saç bakımında kına kullanmaktadır. Kınanın özellikleri arasında saçların parlak görünmesini sağlaması, kırılmaları engellemesi vardır. Saç dökülmelerini, kırılmalarını engelleyen kına ülkemizde de eski yıllarda çok fazla kullanılmaktaydı. Fakat boya kullanımının artmasıyla kına eskisi kadar talep görmemeye başladı. Kınanın saça olan olumlu etkileri göz önüne alındığında arada bir de olsa kullanılması gereken bakım ürünlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında kına özü içeren saç ürünlerinin kullanımı tercih edilebilir.

Feride Çayır
Saç dökülmesine çözüm olabilecek birçok bitki ve yağ var. Fakat herkes için her yöntem çok etkili olmuyor. Bitkisel yağlar genel olarak saç derisini besliyor ve nemlendirme etkisi sayesinde canlılık kazanıyor. Ben badem yağını sürüyorum. Duşa girmeden önce sürüp braz bekletiyorum. Oldukça etkili oluyor.