X

Ruşeym yağı nedir? Ne işe yarar? Faydaları, zararları, yan etkileri, kullanımı

Ruşeym yağı nedir? Ne işe yarar? Faydaları, zararları, yan etkileri, kullanımı

Buğday özü olarak ifade edilen ruşeym yağı, güçlü antioksidanlardan biri olarak çeşitli amaçlar için kullanılan yağdır.

Ruşeym yağı nedir? Ne işe yarar?

Antioksidan içeren ruşeym yağı yaşlanmayı önlediği ve cildi yapılandırdığı söylenmektedir. Yenileyici amacı ile kullanılan yağ, cildin canlı görünmesine yardım eder. Çoğu kadının dikkatini çeken yağ ciltteki ince çizgileri önleyerek kişiye yeni ve sağlıklı bir görüntü kazandırmaktadır. Cildin yanı sıra sinir sistemi ve çeşitli rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır. E, A, B6 ve B vitamini içerir. Ayrıca potasyum, fosfor, folik asit, magnezyum seviyesi yüksektir. Evinizin herhangi bir bölgesinde bulunduracağınız bu yağın cilt üzerindeki faydalarından yararlanabilirsiniz.

Ruşeym yağının faydaları nelerdir?

  • Omega3 içerdiği için sinir sistemini güçlendirir. Beyin sağlığı için önem arz eden omega3 oranı ruşeym yağının içinde fazlasıyla yer almaktadır. E, A vitamini içerdiği için hafızayı güçlendirmektedir.
  • Sporcular bu yağı kas sistemini güçlendirmek ve enerji almak amacıyla kullanmaktadır. Kasların güçlü ve dayanıklı olmasını sağlar. Eski dönemlerden bu yana buna benzer amaçlar için kullanılmıştır.
  • Sinir sistemi üzerindeki etkileri oldukça etkili olduğu için psikolojik nedenlerle de kullanılır. Hayat içerisinde yaşanan depresyon, kaygı gibi durumların atlatılması konusunda tercih edilmektedir. Stresle mücadele etmeyi kolaylaştıran yağ kişinin stresten uzaklaşmasına yardım eder.
  • Diyet sürecinde yağ yakmayı kolaylaştırmak için kullanılabilir.

Ruşeym yağı neye iyi gelir?

Cilt sağlığına kattığı faydalar çok fazladır. Nemlendirici amacıyla da kullanılan ruşeym yağı B, A vitamini gibi vücut için önemli olan maddeleri içerdiği için çatlak tedavisine destek olur. Lekelerin aza indirilmesine destek olur. Güneşe maruz kalan cilt hasara uğrayarak kötü bir görüntüye dönüşmektedir. Bu durum için güneşin verdiği zararları temizler, cildi yeniler ve yaşlanma etkilerini azaltarak cilde fresh bir görüntü verir. Tıpkı cilt sağlığı gibi saç sağlığı da çoğu insanın önemsediği konulardan biridir. Kıvırcık, kuru saçları olan erkek ve kadınlar ruşeym yağının nemlendirme özelliğinden faydalanabilir. Kimyasal ürünleri kullanarak saçı daha fazla yıpratmak yerine bu tür doğal içerikli ürünlerin kullanılması daha yapıcı sonuçlara ulaşmayı sağlar. Yağ sayesinde yıpranan saçlar yenilenir, taranması kolaylaşır ve saçlar parlak bir görüntüye erişir.

Ruşeym yağının zararları nelerdir? Yan etkileri nelerdir?

Cildi hassas olan kişiler yağı kullanmadan önce belirli bir bölgeye uygulama yaparak yağın sonuçlarını takip edebilir. Küçük bir alana reaksiyon testi yapılmasıyla sonuca göre yağın kullanımına karar verilir. Gözenekleri tıkama, siyah noktaların oluşmasına yol açabilmektedir. Ruşeym yağı kullanmak için dermatolog uzmanına danışmak gerekir.

Ruşeym yağı nasıl kullanılır?

Salatalara ilave edilebilir. Salataya sağlıklı ve hoş bir lezzet veren ruşeym yağı aynı zamanda bazı sebze, yemeklerin üzerinde kullanımı tercih edilebilir. Bazı çeşitli yağlar ile karıştırılarak yoğunluğunun azaltılması mümkündür. Cilde uygulanması için lavanta yağı, sandal ağacı yağı, Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağıyla karışımı yapılabilmektedir

Sena Şen
Ruşeym nedir? Yağı nasıl elde edilir? Yağını günlük hayatta nasıl kullanabiliriz? Nelere iyi geliyor ne işe yarıyor? Diyet yapıyorum ve enerjim çok düşüyor. Enerji yükseltmesi için bu yağı nasıl kullanabilirim?