X

Rooibos çayı nasıl kullanılır? Zayıflayanlar ve yan etkileri

Rooibos çayı nasıl kullanılır? Zayıflayanlar ve yan etkileri

Rooibos çayı, kızıl çalı bitkilerinden olan ve Güney Afrika'da yetişen kırmızı ve yeşil renkte olan çaydır. Ülkemizde son dönemler oldukça popüler hale gelen bu çay halkımız tarafından kırmızı çay olarak bilinse de yeşil renkte çeşidi de bulunmaktadır. Kırmızı çayın tadı tatlı iken yeşil renkteki çayın tadı ot tadındadır. Kafein içermeyen bu doğal çayda tanen oranı da düşüktür. Sağlık açısından oldukça önemli etkileri bulunan rooibos çayı nedir, nasıl kullanılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz...

Rooibos çayı faydaları ve zararları

Rooibos çayı oldukça faydalıdır. Afrika kökenli bu çay kolay hazırlanır ve lezzetli bir tada sahiptir. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan bu çay, içeriğinde kafein bulundurmadığı için oldukça tercih edilmektedir. Genel olarak tüm vücuda yararlı etkiler sunan bu doğal çay sinirleri yatıştırmak, sindirimi düzenlemek ve alerji gibi birçok rahatsızlıkta önleyici ve tedavi edici özelliktedir. İçeriğinde bulunan polifenoller oldukça güçlü antioksidan özellikleri sayesinde hücre zarlarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu açıdan kanser gibi hastalıklar için faydalı olabilmektedir. Vücutta kalp rahatsızlıkları ve yaşlanmaya karşı etki gösteren gluyton seviyesini artmasına yardımcı olur ve ayrıca kolesterol seviyesinin dengelenmesinde de oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır. Antioksidan özelliği aynı zamanda beyin hücrelerinin korunmasına ve onarılmasına etki göstermektedir. Bu özelliği sayesinde alzheimer hastalığına da karşı da faydalı olmaktadır. Bu doğal çay Afrika'da bebeklerde kolik tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratan bu çay, bulantı, kusma, mide ülseri gibi rahatsızlıklara karşı da etkili olmaktadır. İçerisinde yeterli seviyede bulunan kalsiyum kemik sağlığı ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra cilt üzerinde beliren pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Yanıkla, pişik, egzama gibi hastalıklar için tedavi edici nitelik taşımaktadır. Bilinen herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Doğal içerikli bir çay olduğundan ve içinde kimyasal bir bileşen olmadığından herhangi bir yan etki yaratmamaktadır. Kullananlar genel olarak çaydan memnun kalmıştır. Kullanıcı yorumlarını okuyarak sizler de çay hakkında bilgi alabilirsiniz.

Nasıl demlenir?

Rooibos çayı hazırlanışı oldukça kolaydır. Öncelikle s1 bardak suyu kaynatınız. 1 bardak suya bir çay kaşığı rooibos çayı yeterli bir ölçek olacaktır. Su kaynadıktan 1 çay kaşığı çaydan atınız ve demlenmesini bekleyiniz. Yaklaşık olarak 5 dakika sonra çay demlenmiş ve içime hazır hale gelmiş olacaktır. Bu kullanımı hem kırmızı hem de yeşil rooibos çayı için uygulayabilirsiniz. Bitkisel bir çay olan rooibos çayını içmeden önce eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak kullanınız. Özel durumlarınız için lütfen bilgi alınız ve kullanıma o şekilde başlayınız.

Nerede satılır?

Rooibos çayı resmi internet sitelerinde ve çeşitli birçok yerde satışa sunulmuştur. Kolay bir şekilde sipariş verebileceğini ve satın alabileceğiniz bu çay sağlıklı yaşam için adeta bir anahtar niteliğindedir. Son zamanlarda ülkemizde birçok kişinin tercih haline gelen bu doğal çay sayesinde sizler de sağlıklı bir yaşamın keyfini sürebilirsiniz. Hem sağlıklı hem de oldukça vitamin değerli bu çay ile hem zayıflayabilir hem de daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Halime Canayakın
Rooibos çayı ne kadar içilmeli nerede satılır bilen var mı? Tadını merak ettiğim için içmek istiyorum çokta faydalıymış. Vanilyalı olanını merak ediyorum içenler var mı? Bir zarar gören var mı acaba? Fiyatı çok pahalı mı?
oya şimşek
rooibos çayı ile zayıflayanlar var mı? nasıl kullanılır nasıl hazırlanır?