X

Rinoplasti ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Rinoplasti ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Burun kaldırma ameliyatı olarak da bilinen rinoplasti ameliyatı son derece büyük bir öneme sahip olan estetik ameliyat ve işlemlerinden birisidir. Genellikle burun kaldırmak olarak biliniyor olsa da burun ve çevresine yapılan tüm estetik işlemler rinoplasti olarak bilinir ve kabul edilir. Buruna dair herhangi bir estetik işlem görülürken rinoplasti olarak adlandırılması oldukça normaldir. Ancak hem bu estetik işlemler öncesinde hem de estetik işlemler sorasında mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur.

Rinoplasti nedir? Burun ameliyatı sonrası

Rinoplasti olarak bilinen burun estetiği ve burun ameliyatları oldukça kısa bir zaman içerisinde yapılabilen ve tedavi süreci uzun sürebilen bir işlemdir. Bu işlemlere tabii tutulan hastaların mutlaka ameliyat işlemlerinden sonra dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar dahilinde öncelikle burun sargısının çıkmamasına ve tedavi süreci geçene kadar dışarı çıkılmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda burun ve çevresine su ve sıcak malzemelerin değmemesine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Yüz ya da plastik cerrahlarına başvurularak yapılmakta olan rinoplasti ameliyatı kapalı burun ameliyatı olarak geçiyor. Burun tamamen açılmadan ve yarılmadan yapılması gereken işlemler yapılıyor ve derhal kapanma evresine geçiliyor. Burun ameliyatı olan hastaların tüm tedavi sürecini mutlaka doktor gözetimi altında geçirmesi gerekiyor. Rinoplasti ameliyatı sonrası burunun dik durmasına ve yapılması gereken pansumanların vaktinde yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda iyileşme süreci çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor:

  • Yapılması gereken pansumanlara dikkat edildiğinde iyileşme süreci hızlanıyor.
  • Buruna su değdirilmediği takdirde çok daha rahat bir iyileşme süreci elde ediliyor ve daha kısa sürede ağrılara son veriliyor.
  • Buruna darbe alınmaması gerektiğine dikkat edilmediler. Bunun sonucunda eğer darbe alınırsa yeniden bir ameliyat gerekli olabilir çok ağrılı ve sancılı durumlar çekilebilir.
  • Burunda var olan pansuman bantları ya da sargı bezlerine dokunulmamalıdır. Aksi takdirde kanamalar ve yamukluklar da meydana gelebilir.

Rinoplasti ameliyatı zor mu?

Burun estetiği ya da ameliyatı olmak yani kısacası rinoplasti işlemlerinden geçiş olmak son derece etkili ve kolay yapılan ameliyat türlerinden birisidir. Sizler de eğer bir korku ya da endişe taşıyorsanız, bir an önce bu korku ve endişelerinizden vazgeçmeli ve derhal bir uzman ya da cerrah dahilinde estetik ameliyatı olmalısınız. Gecikmelere ya da ertelemelere yer verildiği takdirde ne yazık ki burunda var olan sorunlara çözüm üretilemez ve daha da ileri aşamaya geçiş yapılabilir. Rinoplasti ameliyatı ya da işlemleri diğer ameliyatlara oranla daha kısa sürmektedir. İyileşme sürecide yaklaşık olarak 15 günlük bir süreyi kapsamaktadır. 15 günlük süre içerisinde dikkat edilmesi gereken durumlara tümüyle dikkat edilmesi gereklidir. Edilmediği takdirde burunda daha kalıcı hasarlar, yaralanmalar, kanamalar ve yamulmalar meydana gelebilir.

zahida ulutaş
ameliyat sonrasında yaşanan burun tıkanıklığı ne zaman geçiyor?