X

Protein ağırlıklı diyet nedir? Protein ağırlıklı besinler ve sebzeler

Protein ağırlıklı diyet nedir? Protein ağırlıklı besinler ve sebzeler

Diyet yapılırken beslenmenin önemi oldukça fazladır. Kas ve kemik dokusuna zarar vermeden sağlıklı beslenmek kalıcı kilo vermeyi de sağlamaktadır. Diyet listelerinde geçen protein ağırlıklı diyet özellikle spor yapan kişiler için tavsiye edilen bir yöntemdir. Bu yöntem spor yapan kişide kasların daha hızlı bir şekilde şekil almasını sağlayarak sıkı bir vücudunda olmasına yardımcı olur.

Protein ağırlıklı diyet nedir?

Diyet listelerine bakıldığında özellikle protein ağırlıklı gıdaların daha fazla olduğu görülmektedir. Karbonhidrat kaynaklı besinler kişinin daha hızlı bir şekilde acıkmasına neden olur. Kalori yakımı olmadığı durumlarda vücut bu kaloriyi depolayarak enerji de harcamadığından yağa dönüştürür. Bu durumda proteinli gıdalar enerji oluşumuna da katkı sağlamaktadır. Diyet yaparken protein ağırlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak kas dokusunun güçlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra protein ağırlıklı besinler acıkma hissinin önüne geçer. Çok geç acıkma olduğundan proteinli gıdalar hemen her diyette bulunmaktadır. Sebzeler ve meyveler dışında et ve et ürünleri, tavuk eti ve süt ürünleri de protein bakımından zengin olan gıdalar arasında yer alarak diyette kişinin daha uzun süre tok olmasına yardımcı olur. Protein ağırlıklı diyet kişinin beslenmesinde büyük önem taşıdığı için vücuda gerekli olan vitamin ve minerallerin de alınmasını sağlar. Böylece özellikle spor yapan kişilerde kas dokusu daha güçlü hale gelebilmektedir.

Protein ağırlıklı besinler nelerdir?

Besin gruplarına bakıldığında kişinin her besin grubundan mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Protein ağırlıklı besinler karbonhidratlı gıdalar ile birlikte alınır. Diyet yaparken porsiyonların küçük olması gereken karbonhidratlı gıdalar yerine protein bakımından zengin olan gıdalar daha çok tercih edilmelidir. Protein bakımından zengin olan gıdalara bakıldığında özellikle kırmızı ve beyaz et ürünleri ilk sırayı almaktadır. Kırmızı ve beyaz et grupları protein kaynaklı olduğundan özellikle balık ve tavuk eti diyet listelerinde fazlaca yer almaktadır. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri arasında yer alan yoğurt, lor peyniri ve çeşitli peynir seçenekleri de protein bakımından zengin olmaktadır. Ayrıca yumurta protein kaynaklı besinler arasında en fazla proteine sahip besin olarak bilinmektedir. Bu besinlerin diyet listelerinde yer alması hem uzun süre tok tutması hem de kas dokusunu destekleyerek kilo vermeyi hızlandırmasından kaynaklanmaktadır.

Protein kaynaklı sebzeler nelerdir?

Diyet listelerinde yer alan diğer protein kaynaklı besinler dışında sebzelerin de protein ağırlıklı diyet için uygun olduğu bilinmektedir. Her iki besinin de aynı öğünde tüketilmemesi sağlıklı kilo vermeyi sağlayabilir. Akşam öğünlerinde et seçenekleri yerine sebze ağırlıklı olan öğünleri tercih etmek daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Soya fasulyesi, mercimek, brokoli, bezelye, kuş konmaz ve maş fasulyesi gibi sebzeler protein bakımından en zengin olan sebzeler arasında yer alır. Et ürünlerini tüketemeyenler için de bu sebzeler protein kaynağı olacaktır.

Perihan Sönmez
Protein ağırlıklı beslenme zayıflatır mı? Kilo verdirir mi? Ben bu şekilde zayıflamayı düşünüyorum ama etki görür müyüm acaba? Protein diyeti yaparak 1 ayda kaç kilo verebilirim? Bu diyeti yapanlar var mı?