X

Pestisit analizi nedir, ne demek? Çeşitleri, zararları ve kullanımı nedir?

Pestisit analizi nedir, ne demek? Çeşitleri, zararları ve kullanımı nedir?

Gıda maddelerinin üretiminde pestisit kullanımı oldukça fazla görülürken bu durum insana sağlığını da ciddi biçimde tehdit etmektedir.

Pestisit nedir, ne demek?

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de gıda maddelerinin üretim, depolanma ve tüketim aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalarda ortaya çıkan bazı etmenler, bu gıda ürünlerinin zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu zarar, farklı bir bitki, hayvan ya da çevresel etmen tarafından ortaya çıkabilirken gıdalara uygulanan pestisit türleri ile birlikte sorunlar oluşmadan engellenmektedir. Bu durum, gıdaların kimyasal bir ürün sayesinde diğer zararlı etmenlerden korunması anlamına gelirken bu işlem sırasında üretilen gıdalara da bu maddenin içerisindeki etkenler bulaşmaktadır. Bu da bazı araştırmalara göre insan sağlığını riske atar.

Pestisit çeşitleri nelerdir?

Bu ürünler, etki ettikleri canlı türüne göre sınıflandırılabilmektedir. Bu sınıflandırmalar, Latince isimler alırken genelde insanlar arasında bu isimler tercih edilmemektedir. Gıdaların korunmasında kullanılan bu maddelerin ilk sırasında böcekleri öldüren ürünler gelmektedir. Bunlar, gıda sektöründe son derece yaygındır ve oldukça etkilidir. Gıda ürünlerine böceklerin gelmesini ve ürüne zarar vermesini engellemektedir. Bu ürünlere benzer bir biçimde kemiricileri öldürenler, mantarları öldürenler, bakterileri öldürenler, keneleri öldürenler, solucanları öldürenler, örümcekleri öldürenler, salyangozları öldürenler, larvaları öldürenler ve yabancı otları öldürenler olarak farklı çeşitler yer almaktadır.

Kullanım alanları nelerdir?

Bu çeşitlerin tamamının kullanım alanları farklıdır. Genel olarak bir gıda ürününe saldırıda bulunan yabancı etmenler nelerse ona göre bir seçim yapılır ve bu yönde kimyasal karışımlar kullanılmaya başlanmaktadır. Hayvanların, gıda ürünlerinden uzak tutulması konusunda firmalar, olabildiğince özel ürünler üreterek farklı canlılara zarar vermemeye çalışmaktadır. Eğer, bir ürüne solucan öldürenler sınıfından bir ürün uygulanıyorsa bu durumda diğer canlılar bundan zarar görmezler. Ancak direkt olarak küçük canlıların ya da böceklerin teması sonrasında ölmesine sebep olan bir karışım kullanılırsa bu durum birçok zararsız canlının da solucanlar ile birlikte yaşamını yitirmesi anlamına gelecektir. Bu sebeple de hayvanların uzaklaştırılmasında özel ürünler tercih edilmektedir.

Pestisit zararları nelerdir? Kullanımı nasıldır?

Çeşitli gıdaların üretiminde bu maddeler kullanılabilirken bu kullanım gıdanın ya da pestisitin türüne göre farklılık gösterebilir. Bu aşamada, bazı türleri direkt olarak toprağa uygulanırken bu sayede gıdaların bünyesinin tamamında var olması sağlanmaktadır. Bu pestisit çeşitleri, gıdaların yıkanması ya da farklı bir şekilde temizlenmesi ile gıdadan uzaklaşmaz ve tüketildiğinde insana vücuduna giriş yapar. Buna karşın bazı gıdalarda meyvenin üzerine ilaç olarak uygulandığından yıkandığında bu maddeler gıdadan uzaklaşmış ve insan vücuduna girmemiş olacaktır. Eğer, bu ürünler vücuda girerse etkiler çok fazla kontrol edilebilir seviyede olmaz. Farklı kimyasal ürünlerin insan sağlığına zarar vermemesi için sürekli çalışmalar yapılırken alerjik reaksiyonlar bu madde ile iletişimlerde sıklıkla görülebilir.

Aşkın Arkın
Pestisit ne demek? Bunun yönetmeliğine göre kullanımı ve kullanım alanları nedir? Birtakım grupları olduğundan bahsediliyor. Peki bunun zararları var mı? Kalıntısı olur mu? İnsan için sakıncalı bir durum mu?