X

Pasif içicilik nedir? Zararları nelerdir? Bağımlılık yapar mı?

Pasif içicilik nedir? Zararları nelerdir? Bağımlılık yapar mı?

Sigara, puro, nargile ya da pipo gibi tütün ürünlerini kullanmayan ancak sürekli olarak kullanan kişilerin yanında bulunan insanlar pasif içici olarak isimlendirilmektedir.

Pasif içicilik nedir, ne demek?

Sigara ya da diğer tütün ürünlerinde dumanın bir kısmın vücut içerisine çekilirken bir kısmı da dışarı verilir. Eğer tüketicilerin yanında insanlar bulunuyorsa bu insanlar açığa çıkan duman karışmış havayı solumaya başlarlar. Tütün ürünlerini tüketmemesine rağmen beraber zaman geçirdikleri insanlar sebebiyle kendileri de dumana maruz kalan kişiler pasif içici olarak tanımlanmaktadır. Bu kişiler, yalnızca sevdikleri insanlar tütün ürünlerini tüketiyor diye bu ürünlerin zararlarını vücutlarında görmeye başlarlar. Her yaştan insan buna maruz kalabilirken özellikle küçük yaştaki çocuklar için çok daha zararlı olabilmektedir.

Pasif içicilik bağımlılık yapar mı?

İnsanlar içerisinde nikotin yer alan ürünlerin bağımlılık yaptığını bilirken bu ürünlerden kaçınmaya çalışırlar. Günlük hayatlarında insanlar farklı besinlerden nikotin alıyor olsalar da çok yüksek miktarda olmadığından bağımlılık yaratmamaktadır. Sigara ya da diğer tütün ürünlerinin dumanlarına maruz kalan kişiler için de bu geçerlidir. Sigara içen insanlar, sigaranın içerisinde yer alan nikotinin büyük bir miktarını vücutlarına aldıkları için etrafa üflenen dumanın içerisinde yoğun miktarda nikotin bulunmamaktadır. Bu da insanların sigara dumanına bağımlı olması için yeterli değildir. Birçok kişi sigara dumanından rahatsız olurken kokusunu sevmemektedir.

Pasif içiciliğin zararları nelerdir?

İnsanlar, sürekli olarak tünü ürünlerini kullanan kişilerin yanında kaldıklarında pasif içici konumuna gelirler. Bu durumda da birçok hastalığı geçirme riskler artmaktadır. Pasif içici durumuna uygun olan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu kişilerin sigara kullanımından kaynaklanan hastalıklara yatkın olduğunu göstermektedir. Pasif içicilerin, sigara dumanına maruz kalmayan insanlara göre bu hastalıklara 5 kat daha fazla yakalanma riskinin bulunduğu bildirilmektedir. Sigara sebebiyle ortaya çıkan kanser türleri, kronik ve akut solunum yolu hastalıkları pasif içicilerde sıklıkla görülebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin sigara ya da diğer tütün ürünlerini tüketmemelerinin yanı sıra dumanından da uzak durmaları gerekmektedir. Bu sayede hastalıklardan korunarak olabildiğince düşük seviyede zarar görmüş olurlar.

Pasif içiciliğin çocuklara zararları nelerdir?

Belirli bir yaşa gelmiş olan insanlar, rahatsız olacakları ya da kendilerine zarar verecekleri bir ortamda olduklarını düşünürlerse kendi hür iradeleri ile birlikte bu ortamı terk edebilirler. Ancak bebeklerin ya da çocukların bu şansı bulunmamaktadır. Bu yüzden de pasif içici nüfusunun büyük bir kısmını çocuklar oluşturmaktadır. Çocukların yanında sürekli olarak tüketilen tütün ürünlerin, onların yetişkin insanlara göre çok daha hassas olan bedenlerinde büyük zararlar oluşturabilmektedir. Özellikle kronik bronşit ve astım rahatsızlıklarının ortaya çıkmasında pasif içicilik çok etkili olur. Sürekli olarak öksürme, balgam çıkarma ve burun tıkanıklığı da çocuklarda görülebilen ekstra zararlarıdır. Tüm dünyada insanlar tütün ürünlerini tüketen kişiler sebebiyle pasif içici durumunda kalabilirken bunun zararlarını ömür boyu vücutlarında görmeye başlayacaklardır.

Sevda Akbulut
Pasif içicilik bağımlılık yapar mı ya da sigara içme isteği meydana getirir mi onu merak ediyorum. Birçok yerde özellikle de çocuklar bu duruma maruz kalıyorlar. Sigara içen kişilerin üstünde duman kokusu kalıyor ve bence bu bile rahatsızlık veriyor. Çocuklar bunlardan etkilenebilir.