X

Parazitlerden kurtulmanın doğal yolu ve bitkisel çözüm

Parazitlerden kurtulmanın doğal yolu ve bitkisel çözüm

Parazit; başka bir canlının bedenini kullanıp ona bağımlı olarak yaşayan ve ilgili kişiye zarar veren mikrop türüne denir.

Parazit nedir? Belirtileri nelerdir?

Parazit insan vücuduna iki şekilde girebilen bir mikroptur. Birincisi suda yaşayan amiplerdir. Diğeri de çiğ kalmış yemekler sonucunda midede oluşan kurtçuklardır. Sebze ve meyveler güzelce yıkanmadan tüketildiğinde, parazitler önce mideye oradan da bağırsaklara ulaşırlar. Kirli suların içme sularıyla karışması sonucu da ağız yoluyla insan vücuduna girmeleri mümkündür. Parazitler vücudun yer yerinde yaşam alanı bulabilirler. Parazit belirtileri parazit çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bağırsakta oluşan parazitler kurt oldukları için dışkılama anında makat bölgesinde ciddi bir kaşıntıya sebep olmaktadır. Artan karın ağrısı, hızlı bir şekilde kilo verme, vücuttaki vitamin ve mineral değerlerinin düşmesi parazit belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra soluk beniz, halsizlik, aşırı yorgunluk gibi durumlar da görülür. Uyku esnasında ağızdan salya gelmesi de bağırsak kurduna işaret edebilmektedir.

Parazitlerden kurtulmanın doğal yolu nedir?

Parazit rahatsızlığının tedavi edilebilmesi için bitkisel yöntemler mevcuttur. Parazitlerden kurtulmanın doğal yolu olarak bilinen başlıca bitkisel öneriler şunlardır;

  • Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak pek çok hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olmaktadır. Vücudun parazitlerle savaşmasını destekleyerek tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Sarımsağın kokusundan rahatsız olanlar, diş halinde çiğnemeden de yutabilirler.
  • Kekik otu yağı: Ağız yolu ile tüketilecek olan kekik otu yağı, parazitleri etkisiz hale getirme konusunda oldukça etkilidir.
  • Greyfurt özü: Vücuda zararlı etkisi bulunan bakteri, parazit, virüs ve mantarların imha edilmesinde etkilidir. Greyfurt özünü aktarlardan temin etmek mümkündür. Vücuttaki C vitamini oranını artırır.

Bağırsak parazitleri nasıl oluşur?

Bağırsak parazitleri vücuda girmeden önce gözle görülemeyen yumurtalar şeklindedir. Ağız yoluyla vücuda alındığında o yumurtalar büyüyerek kurtçuklara dönüşmektedir. Özellikle sindirim sisteminde yaşayan bu kurtçuklar büyüdükçe enfeksiyona sebep olurlar. Bağırsak parazitleri tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Fakat tekrarlama durumu da mümkün olduğu için düzenli takip edilmesi gerekmektedir. Erken tedavi edilmediği takdirde ilerleyen dönemlerde önemli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Parazit çeşidine bağlı olarak; karaciğer ve dalak büyümesi, halsizlik, kansızlık, astım, bağırsakta tıkanma, deri döküntüleri gibi yan etkiler görülebilmektedir. Kendisinde bu belirtileri gözlemleyenlerin zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Parazitlerden kurtulmak için bitkisel çözüm önerileri nelerdir?

Bağırsak paraziti için bitkisel çözüm arayanlara uzmanlar nane ve limon ikilisini önermektedir. Nane sindirimi kolaylaştırırken, limon da antibiyotik özellikleri içermektedir. Limon ve nane ikilisi parazitlerin sebep olduğu rahatsızlıkları gidermek için oldukça etkilidir. Karışımın hazırlanabilmesi için gerekli malzemeler şunlardır; 1 limonun suyu, 2 yemek kaşığı nane, tercihe göre tuz ve 1 bardak su. Bu malzemelerin içerisindeki besin maddeleri parazitlerle mücadele etmede oldukça etkilidir. Nane sıcak su ile karıştırılarak 10 dakika kadar bekletilir. Sonrasında süzgeç yardımıyla süzülerek üzerine limon suyu ve biraz tuz ilave edilir. Parazitlerden kurtulmanın doğal yolu olarak bilinen bu yöntem, belirtiler hafifleyene kadar günde 2 sefer tüketilebilir.

Gül Eroğlu
Bağırsak parazitleri kabızlık yapar mı? Arkadaşlar bu sorunun cevabını çok merak ediyorum. Düzgün bir şekilde besleniyorum ama kabız oluyorum. Bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Parazit olabilir diye düşünmeye başladım.