X

Pankreas nedir? Ne işe yarar? Pankreas görevi ve hastalıkları

Pankreas nedir? Ne işe yarar? Pankreas görevi ve hastalıkları

İç organların tamamı, kendine has bir yapıda ve işleyişte olurken pankreas da insan sağlığı için son derece önemli bir organ olarak durmadan çalışmaya devam etmektedir.

Pankreas nedir, ne demek?

Sindirim sistemi, insana vücudu için çok büyük önem taşırken tüketilen besinlerin sindirilip vücuttan çıkartılması ve bu aşamada içerisinden yararlı olan ürünlerin vücuda alınması işlemi tamamen sindirim sistemindeki organların işlevi ile sağlanmaktadır. Bu aşamada, sindirim sistemi denildiğinde akla ilk olarak mide geliyor olsa da mideye oldukça yakın bir konumda bulunan pankreas da sindirimin en önemli organlarından birisidir. Karın boşluğunun üst kısmında yer alan bu organ, bir yandan sindirimin gerçekleşmesini sağlayan bir yapıda olmasından dolayı önem taşırken kan şekerini düzenlemesi de insanların hayatı için çok büyük önem arz etmektedir.

Görevi nedir? Nasıl çalışır?

Vücudumuzda yer alan salgı bezleri belirli aralıklarla farklı maddeler salgılamakta ve bu maddeler direkt olarak vücut içerisinde kullanılmaktadır. Bu organ da bu tarzda bir bez yapısından oluşmuşken her zaman bir iç salgı üretmektedir. Konum olarak baş kısmı onikiparmak bağırsağına bağlı olduğundan bu salgı ilk olarak buraya aktarılır. Genel olarak ağırlığı 70 gram ile 110 gram aralığındadır ve 15 cm. uzunluğa sahip olur. Bu salgı, tıp alanında pankreas özsuyu olarak isimlendirilirken sindirimin en önemli oluşumlarından birisidir. İçerisinde çok sayıda enzim bulundururken bu enzimler protein, yağ ve karbonhidratların sindirilmesini sağlar. Bu sindirimin gerçekleşmesi için bu organın düzgün bir biçimde çalışması gerekirken bunun için de organa kan ulaşması gerekir. Bu organa kan ulaştırma görevi dalak ve karaciğerindir.

Pankreas ne işe yarar?

Bu organın ana görevlerinde kana insülin salgısı yapması en önemli görevi olarak gösterilir. Bilindiği üzere kandaki şeker oranı insanların hayatı için çok büyük önem taşır. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de şeker hastalığı son derece yaygın olurken hayatın başından sonuna kadar insanları etkilemektedir. Bunun yanı sıra diyetlerini yapan ve sağlıklı beslenen kişilerin protein, yağ ve karbonhidrat dengesini kurabilmesi için de bu organın en iyi şekilde çalışması gerekmektedir.

Pankreas hastalıkları nelerdir?

Bu organ, karın boşluğunda yer aldığı için insanlar karın ağrıları ile bu organda meydana gelen ağrıları karıştırırlar. Bu durum başlayan ağrıların kolay bir biçimde teşhis edilememesine sebep olmaktadır. Bu organda meydana gelen hastalıklar arasında en yaygını iltihaplanmadır. Bunun yanında safra kesesi rahatsızlıkları da bu organdan meydana gelen hastalıklar içerisinde gösterilirken bu iki rahatsızlığa da fazla alkol tüketimi sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra insanların beslenme düzeyleri de bu organ üzerinde oluşan hastalıklarda etkili olmaktadır. Özellikle erkeklerde pankreas kanseri rahatsızlığı da sıklıkla görülmektedir. Çok şiddetli ağrı, sarılık ve hızlı kilo kaybı ile kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. Diğer kanser türleri gibi tedavisi oldukça uzun bir süreç gerektirir ve psikolojik açıdan zorlayıcıdır.

Selin Şeran
Pankreas kanseri belirtileri nedir? Neden olur? Nasıl geçer nasıl tedavi edilir? Bu hastalığı nasıl anlayabiliriz? Evreleri nelerdir? Hangi evresinde tehlike büyümüş olur? Öldürür mü? Kesin çözümü var mı? Bir yakınım bu konuda tedavi görüyor ne yapmalıyız bilmiyoruz. Nakil işe yarar mı?