X

Otizm nedir, ne demek? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Otizm nedir, ne demek? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Otizm, tüm dünyada sıklıkla görülebilen ve insanlarda çeşitli davranış bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır.

Otizm nedir, ne demek?

İnsanlar, farkında olmadan birçok işlemi aynı anda yaparlar. Etraflarında olan olayları duyu organları en iyi biçimde algılarken bunun sonrasında algılanan bu olayları doğru bir biçimde yorumlayarak hareket ederler. Ancak otizm rahatsızlığı bulunan kişiler, bu standart davranışları düzgün bir biçimde gerçekleştiremezler. Bu sebeple de etraflarında yaşanan olaylara verdikleri tepkiler, bu olayları algılama düzeyleri farklıdır. Sürekli olarak aynı hareketi tekrarlama ve kısıtlı ilgi alanlarının oluşumu gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır. Çocuklar, 3 yaşına gelene kadar bu hastalık kendisini tamamen gösterir ve bunun sonrasında hayatı boyunca devam eder.

Otizm nasıl anlaşılır? Nedenleri nelerdir?

Otizme sebep olan durumlar, doğuştan önce ve sonra olarak ikiye ayrılabilir. Gebelik esnasında annenin ani korkular ve psikolojik dalgalanmalar yaşaması çok büyük bir etki yaratabilir. Bunun yanı sıra çocuğun istenmemesi sebebiyle hamilelik döneminde vücuda gerekli ekstra özeni göstermeyen kişiler de çocuklarda otizm oluşumuna sebep olabilmektedir. Doğum sonrasında ise aile ile çocuk arasında yaşanan problemler çocuğun sonradan otizm rahatsızlığına yakalanmasına da sebep olmaktadır. Çocuk ile ilgilenilmemesi sonrası çocuğun belirli etmenlere aşırı derecede odaklanması bu soruna sebep olabilmektedir. Çok fazla televizyon ile baş başa bırakıldığında çocuklar bu sorunları yaşayabilirler. Ancak sorunlar genel olarak doğuştan önce ortaya çıkmaktadır.

Otizm belirtileri nelerdir? Nasıl ortaya çıkar?

Otizmin belirtileri ilk 3 yaşta kendisini göstermektedir. Bu dönemde otizm hastalığına sahip olan çocukların ebeveynleri ve doktorlar, ortak olarak çalışmalar ile çocuğun hastalığına teşhis koyabilirler. Genelde diğer çocuklara göre aynı yaşlarda farklı davranışlarının olması, insanlarla göz göze gelmekten sürekli olarak kaçması, adı ile seslenilmesine rağmen herhangi bir tepki vermemesi, sürekli olarak zıplama dönme ya da sallanma gibi hareketler gerçekleştirmesi, konuşmada geri kalması ve bazen kendisine yöneltilen direktifleri duymuyormuşçasına davranışlar göstermesi bu rahatsızlığın en büyük belirtileri olarak gösterilmektedir. İnsanlardaki otizm seviyesine göre belirtilerde de büyük değişiklikler olabilir.

Otizm tedavisi nasıl yapılır?

Dünyada artık her 68 çocuktan biri otizm ile dünyaya gelmektedir. Bu oran her geçen gün arttığından artık insanlar çok daha dikkatli bir biçimde bu hastalığa yaklaşmaktadır. Tedavisinde kişiye özel yöntemlerin uygulanması son derece önemlidir. Bu sebeple de hastalığın tedavisi genel olarak özel merkezlerde özel eğitmenler tarafından gerçekleştirilir. Erken teşhisin önemi çok yüksek olurken gebelik döneminde yakalandığında belirli oranda tedavisi mümkün olabilir. Ancak doğumdan sonra fark edildiğinde de tedavi olma şansı vardır. İletişim becerilerini normal düzeylere çekmek, bu bireyler için atılabilecek en önemli adımdır. Bu dönemden sonra tedavi çok daha hızlı bir şekilde ilerleme kaydedecek ve bireyin normal şekilde hayatına devam etmesi sağlanacaktır. Dünyamızda dikkat edilen ve üzerine en fazla düşülen hastalıklardan birisi olan otizm tedavisi mümkün olan ancak emek verilmesi gereken bir hastalıktır.

Aslı Doğan
Otizm nasıl anlaşılır? Erken teşhis sonrasında tedavi sürecinde kesin adımlar atılabilir mi? otizm spektrum bozukluğu neden olur? Bu rahatsızlığın çeşitleri tam olarak nelerdir? En çok hangi yaşlarda görülür?