X

Orkide bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır?

Orkide bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır?

Hayatınıza renk katan çiçeklerin kattığı rengin canlı olması için bakıma ihtiyacı vardır. Herkesin evinde çok olmasa da bir ya da iki tane çiçek yetiştirmesi güzel bir davranıştır. Çünkü çiçek, olduğu ortama huzur katar. Etrafa yaymış olduğu etki ile insanların arasındaki muhabbeti sıkılaştırır ve bir bağ kurulmasını sağlar. Genellikle annelerimizin üstlenmiş olduğu çiçek yetiştirme işi komşularıyla olan komşuluk ilişkisini güçlendirir. Konuşmaları için bir neden haline gelir.

Çiçek bakımı nasıl yapılır?

Çiçeğin bakımı için birbirlerinden bilgi alışverişi yaparak en güzel çiçekleri evinizin köşesinde görmenizi sağlarlar. Büyük bir bahçeye sahipseniz ve daha fazla çiçeğiniz varsa bu bakımın daha da dikkat edilerek yapılması gerekmektedir. Eğer ki bahçe büyük ise bu görevi genel olarak ev halkı değil de çiçeklerle ilgilensin diye tutulmuş bir bahçıvan üstlenir. Çiçekler oldukça hassas olduğu için bakımları da özen gösterilerek yapılmalıdır. Bahçıvanınız yoksa ve çiçeklerinizi çok seviyorsanız iş başa düştü demektir. Yeryüzünde oldukça geniş kapsamlı çiçek çeşitleri bulunmaktadır.

Gül, menekşe, ev sarmaşığı,fil kulağı,aşk merdiveni, kaktüs ve orkide gibi bakımı kolay olan bir sürü çiçek vardır. Bu tür çiçekler ilgisi olanlar tarafından çok iyi bilinmektedir. Bakımı kolay olduğu için genelde hep bu çiçeklerle karşılaşırız.Farklı renkleri ile evinize bambaşka bir hava katabilme özelliğine sahip çiçekler, ayrı bir uğraş olarak görülür. Özellikle orkide halk arasında çok fazla beğeni görmektedir. Annelerin en sevdiği çiçeklerden olan orkidenin yetiştirilmesi evde de olabilmektedir. Bakımı düşünüldüğü gibi zor değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Orkide yetiştirmek ve bakımı

  • Doğrudan güneş ışığı istemez diğer ışıklardan da faydalanabilir.
  • Yılın belli zamanlarında zarar görmüş yaprakları budanmalıdır.
  • Mevsim kış ya da yaz fark etmeksizin oda sıcaklığında yetiştirilebilir.
  • Bulunduğu oda sıcaklığının 15°C 'nin altında olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Saksı değiştirilmek isteniyorsa bunun için Mayıs ayı tercih edilmelidir.

Orkide nasıl sulanır?

Orkidenin bakımı sulama konusunda tam bir incelik ister. Orkideye musluktan alınan soğuk su verilmemelidir. İçerisinde bulunan klor ve kireç çiçeğe zarar verir. Verilen suyu yağmur suyu ya da memba suyu olmalıdır ve verilen suyun oda sıcaklığı ile aynı olması gerekmektedir. Çiçeğe dökülen su her yerine ulaşmalı ve eşit şekilde sulanmalıdır. Sulama aynı miktarda ve aynı günde yapılmalıdır. Sulama zamanı olarak sabah seçilmelidir. Akşam sulanan orkide kurumaz bu da hastalanmasına neden olur. Suyla olan bakımına da dikkat ettikten sonra orkide yetişir ve artık köklerinden ayrılarak çoğaltılabilir. Kökünden çıkan kısımlar zamanla bitkiye benzeyen yeni kısımlar oluşturur ve aynı şeklini alır. Dünyanın en küçük tohumuna sahip olan orkidenin tek çoğalma şekli bunla bitmez. Doku kültürü ile üretim, yırma ile üretim ve keiki ile üretim yoluyla da çoğaltılabilir. Sıcaklığına ve sulamasına dikkat edildiği sürece orkide solmaz. Sulama zamanının geldiğini elinizle anlayabilirsiniz. Buna bulunduğu ortamda etki eder. Kimi zaman 15 gün sulama süresi varken kimi zaman her gün sulanması gerekmektedir.Bu durumlar dikkate alındığı zaman orkidenin bakımı kolay olacaktır.

sevgi topçu
Balkonda yetiştirdiğim orkidem artık saksısına sığmıyor? 2 kök vardı onları ayırmak istiyorum. Dallardan birini farklı bir saksıya almak istiyorum ama nasıl dikeceğimi bilmiyorum orkide nasıl ekilir? bana yardımcı olabilir misiniz?
Nurgün Mert
O iki kökü birbirinden ayırmak tam bir ustalık işi. Birbirine dolanmış kökleri zarar vermeden ayırmalısınız. Ayırma sırasında ölü kök bileşenlerini de tamamen temizlemenizi tavsiye derim aslında. Ayırmadan sonra kökleri nemli ve gölge bir ortamda bir hafta kadar bekletin. Sonra tekrardan dikebilirsiniz kökleri ayrı ayrı. Yalnız yine ilk saksı kadar büyük bir saksı kullanmanız önemli olacaktır yani saksı hacmini küçültmemeniz önemlidir. Bu ayırma sırasında tamiz bir cisim de kullanılabilir bıçak gibi...