X

Oolong çayı nedir, nerede satılır? Fiyatı, kullananlar, zayıflayanlar

Oolong çayı nedir, nerede satılır? Fiyatı, kullananlar, zayıflayanlar

Oolong çayı siyah ve yeşil çayların ait olduğu bitki ailesine dahildir. Bu çay bitkinin üstteki yapraklarından ve de tomurcuklarından toplanarak daha özel ve daha farklı işlemlerden geçirilerek üretilmektedir. Bu ve bunun gibi nedenlerden ötürü de diğer çay türlerine oranla daha fazla masraflıdır. Çünkü üretim aşaması diğer çay üretimlerine oranla daha zahmetli gerçekleşmektedir. Bu çay tek tip aroma ile sınırlı değildir. Oolong çayı birbirinden farklı aromalar kullanılarak ve farklı tatlarda üretilebilmektedir. Bu nedenle de kişiler kendi beğeni ve zevklerine uygun olan çayı tercih edip tüketebilir. Bu çayın birden fazla faydası bulunmaktadır. İçimi kolaydır, yeşil çay gibi zorlayıcı bir içime sahip değildir. İçen kişilerin son derece fayda gördükleri ve çevrelerindeki insanlara da bu çayı tavsiye ettikleri bilinmektedir. Oolong çayı Çin ve Japonya da üretilmektedir. Çaygiller ailesine mensuptur. Oolong çayının üretildiği bitkinin çiçeklerinin rengi beyaz ve kırmızıdır. Bu bitkinin tespit edilmiş olan yaklaşık 300 kadar farklı türü bulunmaktadır. Oolong çayı üretiminin ardından bir sene boyunca taze kalmaya devam etmektedir.

Oolong çayının faydaları

Ooloong çayı zayıflamak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır ve tercih edilmektedir. Bu çayın sindirim sistemini rahatlattığı ve tok tuttuğu tespit edilmiştir. Deneyen kişiler de bu konuda hem fikir olmuştur. Ayrıca birbirinden farklı birçok faydası daha bulunmaktadır. Bu faydaları;

  • Kilo vermeye fayda sağlamaktadır.
  • Sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Sindirim sistemi sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.
  • Kolesterol yüksekliğini ortadan kaldırır.
  • Yüksek seviyede tansiyonu olan kişilerin tansiyon seviyelerinin dengelenmesini sağlar.
  • Vücutta meydana gelmiş olan bir su kaybı varsa; bu su kaybının önüne geçer ve susuzluğun giderilmesini destekler.
  • Kalp ve damar sistemini uyarır, denge ve düzen oluşumunu destekler.

Oolong çayı nerede satılır?

Bu çayın daha sayılabilecek olan birçok faydası mevcuttur. İçimi kolay olan ve herhangi bir sıkıntı yaratmayan bu çay kişilerin bu sayılan tespit edilmiş birçok faydayı sağlamasına neden olur. Oolong çayı satın almak isteyen kişiler büyük marketleri ziyaret edebilirler. Bu çay büyük marketlerin reyonlarında bulunmaktadır ve müşterilerini reyonların raflarında beklemektedir. Fiyatı ise 30-45 TL arasında gidip gelmektedir. Oolong çayı demlenirken bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Çayın demleneceği demlik kesinlikle metal olmamalıdır. Bunun yerine porselen çaydanlık kullanmak çayın yapısı için daha olumlu bir tercih olacaktır. Porselen demlik demleme işlemi gerçekleştirilmeden evvel kimyasal olan herhangi bir madde kullanılarak bu demlik temizlenmemelidir. Porselen demlik temizlenecekse bu işlem sadece su ile durulama olarak gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde çay bu kimyasallardan olumsuz olarak etkilenecektir. Çay bir anda haşlama yaparcasına hazırlanmamalıdır. Bunun yerine dikkatli bir şekilde demlenmelidir. Aksi takdirde çayın yapısı bozulacaktır ve herhangi bir özelliği kalmayacaktır. Çay dikkatli bir şekilde demlendikten sonra içilmek üzere hazır olacaktır. İçimi son derece kolaydır ve lezzetlidir.

sevtap yıldız
oolong çayını nereden alabilirim? migros gibi büyük marketlerde bulunur mu?