X

Omega 3 nelerde var? Hangi balıklarda bulunur?

Omega 3 nelerde var? Hangi balıklarda bulunur?

Son yıllarda birçok gıda ürünün reklamı yapılırken omega 3 içeriğinden bahsedilir. Çok faydalı olduğu söylenir. Peki biz omg 3 hakkında ne kadar şey biliyoruz hiç düşündük mü diye sormak gerekir. Adını çok sık duyduğumuz omg 3 vücudumuzun alması gereken fakat vücudumuzun kendisinin üretemediği yağ asitlerine verilen isimdir omg 3. Omg 3 'te fark edeceğiniz gibi 3 çeşit yağ asidi vardır. Bunlardan bir tanesi yeşil yapraklı sebzelerde bulunan bitkisel yağ asididir. Dere, semizotu gibi bitkilerde bulunur. Bu yağa verilen isim alfalinolenik asittir. Belirttiğimiz gibi bitkisel yağ asididir. Bir diğer yağ asitleri ise EPA ve DHA 'dır. EPA ve DHA yağ asitleri alfalinolenik asitin aksine bitkisel değil hayvansal kaynaklı yağ asitleridir. Derin deniz canlılarında, havyarda ve bazı alglerde bulunur.

DHA Ve EPA'nın faydaları nelerdir?

EPA ve DHA yağ asitleri beyin ve kalp sağlığı açısından oldukça faydalı yağ asitleridir. EPA ve DHA en etkili omg 3 yağ asitleri arasında yer almaktadır. DHA yağ asitleri genellikle ruh sağlığımız ile ilgilidir. Zihnimizin, hafızamızın ve ruh sağlığımızın zinde kalmasını sağlar. Yaşlanma belirtileri olan unutkanlık, hafızada gerilik gibi konuların yaşanmasına engel olur. Aynı zamanda depresyon ve anksiyete gibi problemlerin yaşanma riskini yok sayılacak şekilde azaltır. EPA yağ asidi ise daha çok vücut ile ilgilidir. Vücut ve kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin sağlıklı kalmasını sağlar. Kan şekeri düzeyinin dengeli olmasını sağlar.

Omega 3 hangi besinlerde vardır?

Omega 3 olan hayvansal besinler kırmızı et, tavuk, yumurta gibi besinlerdir. Fakat bu besinler tüketilirken dikkat edilmelidir. Çünkü bu besinler aynı zamanda kolesterol açısından sakıncalı da olabilmektedir.

Omg 3 bakımından zengin olan bitkisel besinler keten tohumlu ekmek, ceviz ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Diğer omg 3 bakımından zengin olan besinler ise şu şekildedir: keten tohumu yağı, somon balığında, ceviz yağında, balık yağında, keten tohumunda, soya yağında omg 3 bulunur. Ayrıca teze fesleğende, turp tohumunda, balık suyunda, uskumruda, ringa balığında, asma yaprağında, ton balığında, sarımsak tozunda, kuru mercan köşkünde, kuru nanede, asma yaprağında, pişirilmiş brokolide, kuru tarhun otunda ve hamside oldukça fazla şekilde omg 3 bulunur.

Omg 3 aynı zamanda neredeyse tüm deniz canlılarında bulunur. Özellikle uskumru, somon, ton balığı sardalye gibi yap bakımından fazla olan balık türlerinde oldukça fazla bir şekilde bulunur. Günlük olarak omg 3 içeren besinlerden düzenli miktarda almanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Omega 3 eksikliğinden kaynaklı sağlık problemleriniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışarak omg 3 alımınızı ona göre doktor tavsiyesi ile birlikte almaya başlamanız gerektiğini unutmamak gerekir.

feyyaz koca
omega 3 hangi balıkta daha fazla bilen var mı?