X

Ödem atmak için ne yapılır?

Ödem atmak için ne yapılır?

Ödem, vücutta fazladan su birikmesi durumudur. Ödem oluşumu en çok kadınlarda görülür. Ödem öyle bir şeydir ki, parmağa yüzük takılmaz hale gelir, ayakkabı ayağa girmez olur. Vücutta ödem oluşumunun çeşitli sebepleri olabilir. Böbrek hastalıkları, kalp damar hastalıkları, hormonal bozukluklar ve karaciğer rahatsızlıkları da ödem oluşumuna neden olabilir. Kişinin yeme ve içme düzeni de ödem oluşmasını tetikleyebilir. Düzensiz ve sporsuz bir yaşam, başlıca ödemin oluşum sebeplerinden biridir. Gün içerisinde ödem yapacak olan besinleri tüketmek te aynı etkiye sebep olabilir. Hemen hemen birçok insan, yaşamında ödem sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Vücutta bulunan ödemi atmak için, kişiler birbirlerinden çeşitli yöntemler hakkında bilgi alırlar. Vücutta bulunan ödemi atmak için ne içilmeli? Su içerek ödemden kurtulabilirsiniz. Sadece kadınlarda değil, genç yaşlı veya erkeklerde de ödem görülebilir. Bazen bir ilaç kullanımı sonrası, bazen de stresten dolayı ödem oluşabilir.

Ödem nasıl atılır?

Ödem atmak için, doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Her şeyden önce, eğer vücudunuzda ödem oluşmuş olduğunu düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken, bir hekime görünmek olacaktır. Gerekli tetkikleriniz yapıldıktan sonra, doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Hareketsizlik, vücutta bulunan ödemin en başlı sebeplerinden biridir. Hareketsiz bir yaşam tercihi yapan insanlarda ve sürekli masa başında oturarak çalışan kişilerde ödem oluşumu kaçınılmazdır. Bu tarz işlerde çalışan kişilerin sık sık hareket etmeye gayret etmeleri gerekir. En azından günde 15 dk orta tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Sıcak havalar da ödem oluşumuna neden olur, kişinin bel bölgesinde şişmeler meydana gelir. Yeni ameliyat geçirmiş kişilerin de vücutlarında ödem oluşabilir. Özellikle hamile bayanlar, hamileliklerinin son aylarında, vücutlarında ciddi anlamda şişlikler meydana gelir. Bu çok can sıkıcı bir durumdur, vücudun kötü görünmesine de neden olur.

Ödem atmak için ne yapılır?

Ödemden kurtulmak için yapılması gerekenler şunlar olabilir:

  • Kilonuza dikkat ederek, vücudunuzda bulunan ödemi azaltabilirsiniz.
  • Düzenli olarak su içimi çok önemlidir. Bunu alışkanlık haline getirebilmeniz için, kendinize hatırlatmalarda bulunabilirsiniz. Örneğin 1,5 litrelik su şişeleri ile gezebilirsiniz.
  • Hayatınızdan tuzu çıkartmalısınız. Gereğinden fazla alınan tuz, vücutta su tutmasına neden olur.
  • Karbonhidrat alınımını azaltmalısınız. Beyaz ekmeki pirinç, şerbetli tatlılar, makarna, hamurişleri vs.

Ödeme neden olan yiyecekler

Tuz, ödem oluşumunu destekler. Bu sebep ile hayatınızdan tuz kavramını çıkartmaya bakın. Peynir ve zeytini akşamdan suda bekleterek, içinde bulunan tuz miktarını en aza indirebilirsiniz. Gün içerisinde en az 12 bardak su içerek, vücudunuzda bulunan ödemden kurtulabilirsiniz. Buna ilave olarak her gün yapacağınız düzenli yürüyüşler ile, ödemden kurtulmanız mümkündür. Turşu, konserve, kızartmalar, fastfoodlar, hazır çorbalardan uzak durmak gerekir. Bu ürünlerin de içerisinde bol miktarda tuz bulunur. Bu saydığımız önerileri dikkate alarak, vücudunuzda bulunan ödemden kurtulmanız mümkündür.

İlyas
ödem atan bitkiler ve yiyecekler nelerdir?