X

Nötropenik diyet nedir? İlkeleri nelerdir? Nasıl olmalı?

Nötropenik diyet nedir? İlkeleri nelerdir? Nasıl olmalı?

Nötropenik hastalarında uygulanan diyet listesine nötropenik diyet denilmektedir. Bu diyet bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde uygulanan listelerden oluşur.

Nötropenik diyet nedir?

Normal bir bireyin bağışıklık sistemi güçlü ise gıdalardan alınan mikrop ve bakterileri vücut içerisinde yok etme özelliği bulunur. Fakat nötropenik hastalarda bu durum maalesef gerçekleşmez. Bu aşamada doktor hastaya nötropenik diyet listesi ve beslenme şekli oluşturur. Her diyet listesinde bulunan farklı uygulamalar gıdaların pişirilmesinde de farklılık oluşturmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin hastalıklara karşı çok fazla vücut direncinin olmadığı görülür. Kişinin tükettiği gıdalarda bulunan mikrop ve bakterileri vücuda almaması için uygulanacak olan bu diyet sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu diyette tüm gıdalar yüksek ısıda pişirilmektedir. Özellikle sebzelerin bol su ile yıkandıktan sonra düdüklü tencere de pişirilmesi sebzelerde bulunan bakterilerin vücuda alınmasına engel olur. Bakteri oluşumu çok hızlı olan gıdalarda kişi tüketmeden önce mikrodalga gibi yüksek ısı veren cihazlarda ısıtılarak servis edilmelidir.

Nötropenik diyet nasıl olmalı?

Nötropenik diyette hasta uzun süre bekletilen gıdalar tüketmemektedir. Bakteri oluşumu azla olan et ve et ürünleri tüketilebilecek miktar kadar pişirilmelidir. Bu diyetin en temel özelliği yemekler taze ve bekletilmeden vücuda alınmasıdır. Bekleyen gıdaların çoğunda bakteri hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Genel olarak tek kullanımlık gıdalar tercih edilerek diyetin yapılması gerekir. Ayrıca öğünlerde tüketilen gıdalar çok fazla olmamalıdır. Düzenli beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir.

Nasıl yapılır? Nasıl uygulanır?

  • Diyet listelerinin çoğunda sebzelerin genellikle çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Fakat nötropenik diyette tüm gıdaların yüksek ısıda pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. Meyveler bile özel sular ile yıkanıp arındırılarak tüketilmektedir.
  • Hastanın uzun süre bağışıklık sisteminde herhangi bir durum değişikliği olmadığı takdirde diyet süresi uzatılabilmektedir. Bu diyette kuruyemiş tüketimi kısıtlı bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle yağlı kuru yemişlerin tohumlar tüketilmemelidir.
  • Normal diyet listeleri gibi 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde liste oluşturulmaktadır. Genellikle ara öğünler meyve ya da yoğurt gibi gıdalar tercih edilmektedir. Kilo vermekten çok kişinin bağışıklık sistemine yönelik olan bu diyet programı hastanın kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Çok küçük ambalajlar ile beslenme yapılan bu diyet listesi kişinin sık sık yemesine sebep olabilir. Çünkü az miktarda ve taze bir şekilde tüketim olması gerekmektedir.
İlkeleri nelerdir? Ne işe yarar?

Kanser hastalarının çoğunda da uygulanan nötropenik diyet listesi hastanın hastalığında bulunduğu aşamaya göre belirlenebilmektedir. Çoğu kanser hastasının kemoterapi tedavisinden dolayı bağışıklık sisteminin zayıf olması bu diyeti yapması gerektiğini göstermektedir. Akşam öğünlerinde daha çok et ve et ürünleri tercih edilerek gece boyu beslenme mümkün olmamaktadır. Birçok hastalıkta tedavi destekleyici olarak verilen sağlıklı diyetler arasında yer alır ve hastanın hızlı şekilde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek sağlar.

Seyhan Arda
Nötropenik diyet kuralları nelerdir? Nötropeni olan hastaların nasıl beslenmesi gerekiyor? Bu hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra diyetine uygun bir şekilde mi beslenmek gerekiyor? Bu tarz bir beslenme işe yarar mı?