X

Nitrik oksit nedir? Nitrik oksitin zararları ve faydaları

Nitrik oksit nedir? Nitrik oksitin zararları ve faydaları

Nitrik oksit vücuttaki birçok dokuda fizyolojik veya hücresel açıdan düzenleme yapan bir moleküldür. Nitrik oksit yüksek tansiyonu önleyici, düzenleyici, kan damarlarını genişletici özellikte olması sebebi ile, vücudun genel işleyişinde yararlıdır. Aynı zamanda vücut içerisinde bulunan bakteri, virüs ve parazitlerde yok edip bağışıklık sistemini ele geçirmeden etkide bulunur. Bu molekül sayesinde kas hücrelerinin dayanıklılık seviyesi de çoğalır bu da bireyin özellikle spor alanında çok daha ağır ve zor aktiviteleri gerçekleştirmesinde etkili olur. Bu molekülü içeren gıdalar arasında nar suyu, muz, avokado, böğürtlen, badem sayılabilir. Nitrik oksit takviyelerinde aşırılık durumunda ishal, mide bulantısı ve halsizlik başlıca belirtilerdir. Nitrik oksit molekülü her insanın vücudunda üretilir ve bu da hücreler arasında iletişimi sağlayan tetikleyici bir unsurdur. Hafızaya yardımcı olur, sinir hücreleri arasında bir akış sağlar. Tümör ya da bakterilerle savaşmada bağışıklık sisteminin güçlü olmasında destekleyicidir. Damarları genişlettiği için tansiyon problemi yaşanmaz, birey uykuyu kalitesiyle yaşar. Nitrik oksit sayesinde aynı zamanda kalp damar hastalıklarının iyileştirilmesinde etkisi ve ereksiyon problemlerinde etkisi kanıtlanmıştır.

Nitrik oksit nasıl arttırılır?

En makbul yol egzersiz yapmaktan geçmektedir. Herhangi bir aktivite esnasında kalp oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için daha fazla kan pompalarken damarlarda nitrik oksit salgılanmaya başlar. Böylelikle damarlar genişler ve kan akışı düzenli olarak sağlanır. Damarlar yaşlandıkça bu sistemde de etki olayı azalmaya başlar. Ek olarak yanlış beslenme ve egzersizden uzak bir hayat da damarların yaşlanmasında etkilidir.

Nitrik oksit neye yarar?

Nitrik oksit insan vücudunda doğal olarak üretilen bir hormondur. Sinirde, dolaşımda, savunmada, solunum ve üreme sistemlerinde yani tüm hayat fonksiyonlarında etkili bir rolü vardır. Bu yerlerin başında da damarlar gelir. Nitrik oksit beyin ve kalbin çalışmasında düzenleyicilik rolü taşır. Böylelikle kan damarlarda olması gerektiği gibi bir akışkanlık içerisinde olur ve tüm organların doğal sirkülasyonu devam eder. Böylece beyin kanaması ve kalp krizi riski azalmış olur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte özellikle 30 yaş ve sonrasında Nitrik oksit üretimi azalmaya başlar. Damarlar açısından büyük önem taşıyan nitrik oksit üretiminin azalması veya durması demek riskli noktalara girmek demektir. Bunlar kan akışının azalması, damar daralması, kan pıhtısı sorunu, kalp krizi ve felç geçirme riskidir.

  • Nitrik oksit alımı kanın kalitesini ve kan dolaşımını olumlu etkiler.
  • Nitrik oksit vücut tarafından üretilen doğal bir gazdır.
  • Vücuttaki kan sirkülasyonunu dengeler.

Nitrik oksit kullanımı

Yoğun antrenman yapan sporcular, futbol, güreş, yüzme, kickboks gibi ağır spor dallarında nitrik oksit arttırıcıları kullanılabilinir. Vücutta oluşan yorgunluğu azaltıcı özelliği vardır. Performans artışı açısından etkisi büyüktür. Kas gelişimi ve performans artması bir sporcu için önemli iki adımdır. Böylelikle hem vücudunun ısı seviyesini korumuş olur hem de dengesini düzenli tutmuş olur. Nitrik oksit arttırıcı ürünler kullanmakla kan akışı kaslara ulaşır ve böylelikle canlılık aktivite boyunca sağlanmış olur. Genç yaşlarda nitrik oksit üretimi yeterincedir. Ancak yaşla birlikte azalan bu değer unutkanlık, erken yorulma, kolay hastalanma, cinsel bozukluk, ciltte kırışıklık şeklinde belli olmaya başlar. Bunlar görüldüğü takdirde takviye alınması artık şarttır. Et ve deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta, fındık, ceviz, sebze ve meyve tüketimi yapılmalıdır. Yürümek dahi çok önemli bir spordur. Aktivite hayat akışı içerisinde her daim olmalıdır ve güneşten yararlanılmalıdır.

selçuk
nitrik oksit tedavisi nedir?