Ne yapsam zayıflayamıyorum ne yapmalıyım?

Zayıflama 06 Ekim 2016 - 23:29:27 Mutlu Blog
Ne yapsam zayıflayamıyorum ne yapmalıyım?Son zamanlarda birçok kişiden "su içsem yarıyor, ne yaparsam yapayım zayıflayamıyorum", "aç dolaşıyorum ama bir gram veremiyorum" gibi sözleri çok sık duyduğumuz bir gerçek. Neden kilo verenler varken bu kişiler kilo veremiyor? Her şeyi doğru yapıyorlar fakat yine de kilo mu veremiyorlar yoksa bir şeyleri yanlış mı biliyorlar ve kendilerinin bile farkına varmadıkları hatalar mı yapıyorlar. Eğer sizde ne yaparsanız yapın bir türlü kilo veremiyorsanız bazı püf noktalara dikkat ederek tekrar denemeye ne dersiniz?

Kilo Vermeye Karar Vermek

Kilo vermeye karar vermek buna kendinizi hazırlamak öncelikli nedeniniz olmalı. Karar verdikten sonra bir hekime gidin gerekli tüm testleri ve kan sayımlarınızı ve tahlillerini yaptırarak size en uygun diyeti bir bilenle kararlaştırın. Ezbere ve kulaktan dolma hiçbir diyete kalkışmayın. Unutmayın ki herkesin bünyesi, vücut yapısı ve kilo verme hızı farklıdır.

Kilo vermek için egzersiz

Gerçekten hareket ediyor musunuz? Yoksa ev işlerini hareket olarak mı nitelendiriyorsunuz? Şunu unutmayın ki hiçbir ev işi ya da alışveriş, market yürüyüşleri sizin günlük yapmanız gereken egzersiz yerine geçmez. Eğer kalori tüketmek ve kilo vermek istiyorsanız günde 1 saat kadar yürüyüş ya da ona eş değerde egzersiz yapmalısınız.

Kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler

Bazı insanlar akşama kadar çok az yediklerini ama yine de kilo aldıklarından yakınırlar. Ama acaba gerçekten az mı yiyorlardır yoksa az yediklerini mi düşünüyorlardır. Bunu öğrenmek için bir gün boyunca yediklerinizi bir kağıda not alın ya da yediklerinizin aynısını mutfağın bir köşesinde biriktirin. Yatmaya giderken biriktirdiğiniz köşeye bakın ya da not aldığınız kağıdı kontrol edip öyle karar verin.

Kilo ve depresyon

Ciddi anlamda kilo vermeye çalışan fakat bir türlü fazla veremeyen biriyseniz gizli depresyonda olabilirsiniz. Çünkü depresyonda olan kişilerin beden işleyişi bozulmakta ve metabolizması azımsanmayacak kadar yavaş çalışmaktadır. Böylece fazla olan yağlar göbek ve bel civarında toplanıp bir türlü yok edilememektedir. Eğer gizli depresyondan şüpheleniyorsanız bir psikoterapistten yardım alabilir, onun tavsiyelerine uyarak bunu atlatabilirsiniz.

İlaçlar kilo yapar mı?

Bazı ilaçlar metabolizmayı bozduğu için yavaş çalışmasına sebep olabilirler. Ayrıca bu tür ilaçlar vücutta suyu tutarlar ve yağ dokusunun fazlalaşmasına neden olurlar. Eğer sizde bu tür ilaçlardan kullanıyor ve bir türlü zayıflayamıyorsanız kesinlikle hekiminize danışın size yol gösterecektir.

Kilo yapan içecekler

Kilo vermek isteyen bazı kişiler kilo aldıracak hiçbir şey yemediklerini söylerken içtiklerini göz ardı ederler. Akşama kadar içilen kahve, şekerli içecekler, çay gibi içecekler şekerli oldukları sürece hiç de masum değiller.

Öğün atlamak zayıflatır mı?

En sık yapılan hataların başında öğün atlamak gelir. Çünkü tüm gün aç kalan beden hemen savunmaya geçerek yağları depolar. Bu yüzden kan şekerinin düşmemesine dikkat edin. Gün içinde kısa aralıklarla az yiyin.

1 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 4 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
8
5
8
2
2Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

ne yapsam zayıflayamıyorum nasıl zayıflarım? denemediğim diyet listesi kalmadı artık diyet listelerine pek inanmıyorum. Zayıflama ilacı kullanmak istiyorum ama hangi zayıflama hapı gerçekten zayıflatıyor tam emin olamadığım için ona da başlamış değilim. Lütfen bana fikir verin zayıflamak için ne yapmalıyım?