X

Nane yağı faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Nasıl elde edilir?

Nane yağı faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Nasıl elde edilir?

Nane özütünden elde edilen ve bitkisel olarak birçok tedavi alanında, hijyen ve temizlik malzemesinde kullanılan yağı aklınıza gelecek birçok derde devadır. Artan sağlık sorunları, çevresel kirliliğin arttığı günümüzde doğal ve bitkisel kaynaklı çözümlerdendir. Siz de acil birçok durumda, günlük rahatsızlıklarınız ve sağlığınız için nane yağını kullanabilirsiniz.

Nane yağının faydaları nelerdir?

 • Baş ağrısında kullanımı: Yoğun çalıştığınız veya yorgun düştüğünüz günlerde artan baş ağrısıyla mı mücadele ediyorsunuz ? Kaynamış suyun içine damlatacağınız iki damla naneli yağ ile yapacağınız buhar banyosu rahatlamanıza çok yardımcı olacak.
 • Kas ağrısına azaltma: Özellikle sırt, karın ve adele ağrılarına iyi gelen regl döneminde ağrıları hafifleten nane yağı Buscopan gibi birçok ilacın yapısında bulunmaktadır. Yağı kullanmak istediğiniz bölgeye göre ovarak veya masaj yaparak kullanırsanız bir süre sonra ağrılarınızın geçtiğini göreceksiniz.
 • Eklem terapisinde kullanımı: Eklem ve kemik ağrılarında kol, bacaklarınızı yorgun hissettiğinizde lavanta yağıyla karışım haline getirebilirsiniz. Uygulanan bölgeye soğuk buz kompres etkisi yaparak uyuşmasını ve acınızın geçmesini sağlamaktadır.
 • Doğal enerji verici: Solunum yoluyla alındığında hem üst solunum yollarını rahatlattığı hem de antienflamatuar özelliğiyle temizlediği için alınan oksijen miktarını ve kalitesini artırır. Vücuda giren oksijen miktarını artırdığı için kan dolaşımı hızlanır, solunum hızlanır ve metabolizma hızlanır vücut çalışması iyileşir.
 • Cilde faydalıdır: Nemlendirici özelliği ile dudak çatlaklarına ve kuruluğa iyi gelir. Yağ dengesini düzenlemesi nedeniyle akne ve sivilce tedavisinde kullanılır. Cildi derinlemesine temizler ve arındırır. Ciltteki iltihaplanmaları giderir egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının iyileşmesini sağlar.
 • Saç sağlığı için: Kurumuş ve yıpranmış saçların yenilenmesi ve canlanmasını sağlar. Şampuanınızın içine ekleyeceğiniz 2 3 damla nane yağı saç dökülmesini engeller ve sağlıklı uzamasını sağlar. Özellikle erkeklerde kelliği azalttığı ve geciktirdiği bilinmektedir. Kepeğin azalmasını sağlar.
 • Böcek kovucu: Böcek haşere sivrisinek gibi birçok canlıyı başka hiçbir yöntem kullanmadan odanızdan çıkarabilirsiniz.
 • Güneş yanıkları: Güneşten dolayı meydana gelen cilt kızarıklıkları, yanma ve alerjilere iyi gelmekte yanıkların acısını dindirmektedir.
 • Mide bulantısı: Mide bulantısını ve mide hastalıklarını durgunlaştırıcı etkisi vardır. Özellikle yemekten sonra meydana gelen halsizlik ve mide bulantılarına iyi gelmektedir.
 • Diş çıkarma ağrıları: Altı ay ile 2 yaş arası bebeklerin en büyük sıkıntılarından olan diş çıkarma ağrılarını hafifletmektedir.
 • İştah açıcı: Zayıf, halsiz ve yorgun hissediyorsanız kilo almak istiyor ama alamıyorsanız bu yağın iştah açıcı etkisini denemelisiniz.

Nane yağı nasıl elde edilir?

Birçok rahatsızlığınıza çözüm olacak olan nane yağının bitmek bilmeyen faydalarını sizler için sıraladık. Peki bu yağı elde etmemiz mümkün mü ? Yoksa illaki dışardan almak zorunda mıyız ? Hemen söyleyelim evde de çok rahat elde edebilirsiniz. Yeter ki temiz ve kaliteli malzeme kullanmaya özen gösterin. Malzemeler:

 • 350 gram taze nane
 • 250 mililitre baz yağı. Bunun için doğal badem yağı veya zeytin yağı kullanabilirsiniz.
 • Koyu renkli cam kavanoz

İlk olarak dikkat etmeniz gereken nanelerin yeşil taze ve temiz olmasıdır. Daha sonrasında naneleri bir kaşık veya tokmak yardımıyla ezebilirsiniz. Bir yandan badem veya zeytin yağını da ocağa kaynamaya alın. Sonraki adımda naneyi üzerine ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bu işlemi düşük ateşte yapmalısınız. Bu arada damıttığınız nane esansını bir kaba alın ve kabın kapağını sürekli kapalı tutun ki esansı kaçmasın. On gün boyunca kavanozu ışık almayan bir ortamda bekletin ve daha sonrasında nane yağını güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yaren Şahan
Nane yağının birçok kullanım alanı var diye biliyorum. Ben migren için ve genelde dudaklarım için kullanıyorum. Dudaklarımın daha dolgun gözükmesini sağlıyor. Migren için de işe yarar sonuçlar alıyorum kesin olmasa da .