X

Morluklar nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Morluklar nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Vücutta farklı sebeplerden dolayı morluk oluşabilirken bu morluklar belirli bir süre sonrasında kendisi dağılmaktadır. Ancak bu süreyi kısaltmak için nasıl geçer, ne iyi gelir araştırılması gerekir.

Morluklar neden olur?

İnsana vücudunda genel olarak çarpmalar sebebiyle morluklar oluşabilir. Vücudun, her bölgesi çeşitli sebeplerde belirli bir eşyaya ya da canlıya çarpabildiğinden bu durum ile karşılaşmak oldukça olağandır. Vücudun, herhangi bir bölgesi bir yere çarpıldığında ya da sert bir darbe aldığında cildin altında bulunan kılcal damarlar kopar. Bu durum o bölgede kan birikmesine sebep olurken bu birikim cildin renginin sarı ve yeşilin karışık olarak yer aldığı bir görüntüye bürünmesine sebep olur. İlk çarpma anında bölgede şişlikler ve kızarıklıklar olur. Sonrasına bu belirtiler geçerken yerini morarmalar alır. Bunlar belirli bir süre sonra kendisi geçebilir ancak sürekli olarak görünen bir kısımda ise bu morluk oluşumunun daha kısa sürede ortadan kaldırılması gerekebilir.

Morluklara ne iyi gelir?

Oluşan morluk çarpma ya da ezilme sebebiyle oluşmuşsa bu durumda insanlar doktorlara başvurmak yerine kendileri bunların kaybolmasını beklerler. Evlerde uygulanabilecek yöntemler ise bunların daha kısa sürede ortadan kaybolmasını sağlayabilir. Bu aşamada ilk olarak çarpma ya da ezilme durumunun yaşandığı an müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu anda bölgeye hemen soğuk uygulaması yapılırsa bu durum şişliğin ve morluğun daha düşük seviyede olmasını sağlayabilir. Böylece kişilerin gizlemesi ya da ortadan kaldırması gereken morluk düzeyi daha düşük seviyede olacaktır. Genel olarak buz en iyi tercih olurken o anda buza ulaşım yoksa soğuk bir kaşık da aynı görevi belirli oranda görebilmektedir.

Morluk nasıl tedavi edilir? Doğal yöntemler nelerdir?

Morlukların oluşumunun ardından uygulanacak olan yöntemler farklıdır. İlk seçenek olarak siyah zeytinin çekirdeklerini ayıran kişiler sonrasında kalan kısmı ezerek püre haline getirebilir. Buna ek olarak zeytin ezmesi hazır olarak varsa bu ürünler de kullanılabilmektedir. Bu ezilen zeytinlerin bölgeye sarılması morluğun gitmesi üzerinde olumlu etkiler gösterir. Bu ezme herhangi bir araçla bölgeye sarıldığında belirli zaman aralıkları ile değiştirilmesi daha yararlı olacaktır. Morluk tamamen geçene kadar bu yöntem tekrarlanabilir. Un, bal ve zeytinyağı karıştırılarak bir hamur elde edilebilir. Bu hamurun bölgeye sarılması da oldukça etkili olacaktır. Bu hamurun kıvamını ayarlarken ortalama bir kıvama getirmek yeterli olur. Zeytinyağı ve un ile bu kıvam rahatlıkla ayarlanabilmektedir. Benzer bir şekilde bölgeye et dövüp yayarak koymak da morluğun gitmesinde etkili olmaktadır. Bunun için kırmızı et gerekli olurken hangi bölgenin eti olduğunun çok önemi olmaz.

Son olarak biberiye yağı morluk oluşumuna karşı çok iyi bir seçenek olmaktadır. Her zaman biberiye yağına ulaşmak çok mümkün olmaz ancak dışarıdayken çarpma ya da ezilmeler yaşanmışsa biberiye yağı ile birlikte morarmaların daha kısa sürede uzaklaşması sağlanabilir.

Aygül Kuşçu
Morluklar ne kadar sürede geçer? Morluklar için krem var mı? Hangi renkle kapatılır? Kolumun üzerine düştüm ve bariz kocaman bir şekilde morarma var. Doğal yöntemler varsa onları uygulayarak geçirmek istiyorum.