X

Migren nedir? Neden olur? Tedavisi ve ameliyatı nasıl yapılır?

Migren nedir? Neden olur? Tedavisi ve ameliyatı nasıl yapılır?

Baş ağrısı, birçok insanın yaşadığı problemlerden birisi olurken migren gibi ileri düzey rahatsızlıklar çok daha büyük baş ağrısına ve sorunlara sebebiyet vermektedir.

Migren nedir?

Migren, insanlarda şiddetli baş ağrılarına sebep olan bir rahatsızlık olurken basit bir baş ağrısı olarak nitelendirilmemelidir. Bu rahatsızlık, çok ciddi bir nörolojik hastalık olurken en kısa sürede tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde de bu hastalık, doktorlara başvuran kişilerin birçoğunun başvuru sebebidir. Genel olarak kadınlar, bu rahatsızlığa daha yatkın olurken bayanların yaklaşık olarak %20'sinde bu probleme rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra erkeklerde de %8 oranında bu hastalığın şikayeti görülmektedir.

Migren neden olur? Nasıl ortaya çıkar?

Genel olarak bu rahatsızlık, ani, ataklar şeklinde ortaya çıkar. Özellikle şakak bölgesinde etkisini gösteren ağrılar, başta zonklayıcı ve keskin şeklinde tarif edilebilecek etkiler yaratırlar. İnsanlarda bu atakların gerçekleşme sıklığı da farklılık göstermektedir. Bu sıklığa göre kişilerin tedaviye başvurma oranı da değişkenlik göstermektedir. Bazı kişilerde yıl içerisinde yalnızca 1-2 defa bu ataklar gerçekleşirken bazı insanlarda her ay birçok kez bu ataklar yaşanabilir. Yaşanan bu ataklarda çok şiddetli bir baş ağrısı ortaya çıkarken bazı insanlarda buna ek olarak farklı semptomlar da görülebilmektedir. Bu hastaların bazılarında bulantı, sese ve ışığa fazla duyarlılık gibi ekstra etkiler de ortaya çıkabilir. Eğer bu etkiler de bulunuyorsa insanların günlük yaşantılarına o an için devam etmeleri çok mümkün olmamaktadır.

Nasıl tedavi edilir? Ne iyi gelir?

Migren tedavisinde tanı çok büyük önem taşır. Hastalar, yoğun baş ağrısı sebebiyle doktorlarına başvurduklarında testlerin en iyi biçimde yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi, beyinde yaşanan birçok rahatsızlığın da baş ağrısı gibi belirtilerinin olmasıdır. Eğer doktorlar beyin tomografisi çektirip çeşitli testleri yaptıktan sonra hastalığın tanısını koyarsa bu aşamadan sonra tedaviye başlanmaktadır. Tedavide kişilerin yaşadıkları sorunun sıklığı büyük önem taşır. İnsanlar bu rahatsızlığı yıl içerisinde yalnızca 1-2 gün çekiyorlarsa bu durumda anlık ağrıları geçirmeye yönelik ilaçlar ve tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak belirli bir sebepten dolayı bu hastalığın oluşumu varsa insanların bu etmeni hayatlarından çıkarması da tedavi olarak gösterilecek bir adım olacaktır.

Ameliyatı nasıl yapılır?

Eğer bu rahatsızlık kronikse ve her ay birkaç kez yaşanıyorsa bu durumda koruyucu ilaçlar ya da ameliyat seçenekler arasında yer almaktadır. Sürekli olarak bu sorun çekiliyorsa koruyucu ilaçlar sayesinde tüm bir sene migren rahatsızlığı olmadan geçirilebiliyor. Bunun için her gün tek sefer bir ilacın kullanımı yeterli oluyor. Ancak ameliyat seçeneği değerlendirmeye alınırsa da bu problem rahatlıkla çözülebilir. Ameliyat sırasında ensede ve şakak bölgelerinde küçük kesiler açılarak burada kasın arasına girmiş olan sinirler bulunup serbestleştiriliyor. Bu işlem sayesinde sinirler kasların içerisinden çıkarken hiçbir sorun kalmıyor. Ameliyatlar genel olarak 1,5-2 saat sürerken bu hastalığın her iki tarafta olmasına ya da baş bölgesinde olup olmamasına göre süre değişiklik gösteriyor.

Özlem Deniz
Migren ağrısına ne iyi gelir? Hemen hemen 1 senedir migrenim var ve ağrım arttığında midemde bulanmalar ortaya çıkıyor. Tedavisi bulundu mu? Kesin çözüm olabilecek bir yöntem var mı? Nasıl geçer bu hastalık:((