X

Mide yanması nedir? Neden olur? Ne iyi gelir?

Mide yanması nedir? Neden olur? Ne iyi gelir?

Mide yanması çok sıklıkla görülen bir rahatsızlık olurken çoğu zaman çok önemsemeden kısa süreli tedavileri uygulanır. Ancak sürekli olarak tekrarlayan rahatsızlıkların habercisi de bu mide yanmaları olabilir.

Mide yanması nedir?

Mide yanması olarak tanımlanan rahatsızlık mide ile yemek borusunun arasında yer alan kasların görevini tam olarak yerine getirmemesidir. Bu durum ilk etapta insanları çok ciddi bir rahatsızlığın içerisine sokmadığından önemsenmez. Genel olarak insanlar, tükettikleri yiyeceklerden dolayı bu rahatsızlığın olduğunu düşünürler ki bu çoğu zaman doğrudur. Midede yanma hissi tüketilen yanlış besinlerden kaynaklanabilir. Buna ek olarak farklı bir rahatsızlık da sürekli bu mide rahatsızlığına sebep olabilir. Devamlı olarak bu problemi yaşayan kişilerin doktorlara görünmeleri son derece doğru bir karar olacaktır.

Belirtileri nelerdir?

Yaşadıkları sıkıntının midede yanma olup olmadığını düşünen kişiler bunun için kendilerindeki belirtileri takip edebilirler. Bu aşamada mide yanması neden olur ve nasıl anlaşılır sorularının cevapları arasında ağza gelen, acı ve ekşi bir tadı olan asidik madde vardır. Kaslar görevlerini en iyi biçimde yapmadığında yemekleri üretmek için salgılanan asidik madde yemek borusundan yukarıya doğru hareket ederek ağza gelir. Bu durum çok büyük bir rahatsızlığa sebep olmazken insanların yaşam kalitesini düşürmektedir. Ani olarak ağızlarında çok kötü bir tat kalan kişileri bu maddeyi ağızlarından uzaklaştırmak için su kullanabilirler. Bu şekilde ağızları ve diğer sindirim organları anlık olarak normale döner.

Ne iyi gelir?

Mide yanmasına ne iyi gelir diye araştırılıdığında bu problemi yaşayan kişiler bir yudum süt alarak bu sorunun vücutlarından uzaklaşmasını sağlayabilir. Sütün içerisindeki maddeler bu asidin normal bir şekilde salgılanmasını ve kullanılmasını sağlayacaktır. Bunun yanında içerisine bir çay kaşığı karbonat atılan su da bu rahatsızlığa karşı en iyi sonuçları verecektir. Ancak her zaman karbonata ulaşmak çok kolay olmaz. Yemekten sonra eğer papatya ya da meyan kökü çayı tüketilirse bu bitki çayları da sindirimin en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Birçok bitki çayı sindirimi düzenlediği için kilo vermede yardımcı olmaktadır. Bu etkisi midede yanma problemine karşı da rahatlıkla kullanılabilir. Zencefil de midede yanmas hissine karşı çok etkili bir bitkisel üründür. İnsanlar, bu mide problemlerinde zencefil çayını kullanabilirken zencefili balın içerisine katarak da kullanabilirler. Aktarlarda toz halinde satılan zencefil bal ile iyice karıştırıldıktan sonra birkaç çay kaşığı tüketilmesi dahi yeterli olacaktır.

Sakız çiğnemek mideyi rahatlatır mı?

Sakız çiğnemek de midede yaşanan bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Özellikle şekersiz sakızların yarım saat süresince çiğnenmesi mide yanması rahatsızlığını ortadan kaldırırken şiddetli olması durumunda da bitiremese de azaltacaktır. Maalesef insanların her yerde sakız çiğnemesi mümkün olmayacağından mideye yapılan küçük masajlar ya da yapılan yürüyüşler sonuç verebilir. Tüm bu seçeneklerden birisini seçen kişiler mevcut durumlarına göre ellerinden gelenin en iyisini yaparak midelerindeki bu olumsuz durumu ortadan kaldırır.

Aziz Tekin
Mide yanması neden sık sık olur? Benim devamlı olarak midemde bir yanma problemi oluyor. Özellikle domates yediğimde oluyor. Bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor? Sakız olayı bazen işe yarıyor ama hep değil.