X

Mide küçültme ameliyatı olanlar, fiyatı ve şartları

Mide küçültme ameliyatı olanlar, fiyatı ve şartları

Kilo vermek için diyet ya da spor gibi seçeneklerin yanında cerrahi müdahaleler de varken mide küçültme ameliyatı bunlar arasında en popüler olan seçeneklerden birisi.

Mide küçültme ameliyatı nedir?

Mide küçültme ameliyatı fazla kilolara çözüm olmak için yapılan bir operasyondur. Şişmanlık ya da obezite, çağımızın en büyük rahatsızlıklarından birisidir. Birçok kişi fazla kilolarından yakınırken bu kilolarının kendilerine çok sayıda olumsuz etkisi olur. İlk olarak insanlar kendilerini beğenmemeye başlarken bu durum kişilerin özgüvenlerini yitirmelerine sebep olur. Hem sosyal ortamlarda hem de iş hayatlarında bu durum çok büyük olumsuzluklar doğurur. Bunun yanı sıra insanlar estetik açıdan güzel bir görüntüye sahip olmazlar ve bu durum onları rahatsız eder. Son olarak birçok farklı hastalığa sebep olarak kişilerin büyük sıkıntılar içerisinde kalmasına sebep olur.

Nasıl yapılır?

Şişmanlık sorunu yaşayan kişiler eğer düzenli olarak diyet ve spor yapamıyorsa ya da yapmasına rağmen sonuç alamıyorsa bu durumda mide küçültme operasyonu yaptırabilirler. Bu ameliyat Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde tercih edilirken ülkemizde de son dönemde çok popülerdir. Bu operasyon, ülkemizde tüp mide ameliyatı olarak da isimlendirilirken mideni yaklaşık olarak %80'inin alınmasıdır. Midenin standart işleyişini bozmayacak olan ve tamamen fazla yemek yemekten genişleyen kısım kesilerek alınır. Bu durum yemek yemeyi kısıtlayıcı bir durumdur. İnsanlar çok daha çabuk doyarken midelerinde eskisi gibi yer olmadığında fazla besin alamazlar. Bu da onların kilo vermesini sağlar.

Mide ameliyatı olanlar

Mide küçültme ameliyatı olanlar sürekli olarak farklı yerlerden tecrübelerini inşalara aktarırken yanlış düşünceleri ve aslında olan işlemleri ortaya koymaktadır. İnsanların bu dönemden sonra yediklerine sürekli dikkat etmesi gerekirken istedikleri kiloya düşmeleri tekrar eskisi gibi yemeye başlayacakları anlamına gelmemektedir. Ameliyat olan kişilerde tekrar obezite rahatsızlığını yaşamaya başlayan kişi oranı %3 seviyesindedir. Bunun dışında insanlar normal hayatlarına devam ederler. Ameliyat literatüre yeni girdiğinden yalnızca 10-15 sene öncesinde bu ameliyatı olan kişiler bulunmaktadır. Bu sebeple de ameliyatın 30-40 sene sonrasında ortaya çıkan etkilerinden bahsetmek mümkün olmaz. Ancak uzmanlar hiçbir olumsuz etinin olmayacağını belirtmektedir.

Fiyatı ve Şartları

Bu ameliyatı olacak kişiler genelde devlet karşılıyor mu diye araştırmaktadırlar. Birçoğu bu ameliyatlarını özel hastanelerde gerçekleştirirler. Hastanelerin sunduğu imkanlar, doktorların istatistikleri ya da bu sektörde sahip olduğu ünü mide küçültme ameliyatı fiyatı düzeyinin değişmesine sebep olmaktadır. Genel olarak bu ameliyat için kişilerin 5 bin TL ile 40 bin TL arasında değişen miktarlarda bir ödeme yapması gerekir. Bu aralıktaki ameliyat için kişiler kendi ekonomik durumlarına göre seçimlerini yaparlar. Buna ek olarak isteyen herkes bu ameliyatı olabilir ancak doktorlar bu aşamada hasta seçme hakkına sahiptirler. Yani mide küçültme ameliyatı şartları değişkenlik göstermektedir. Bazı doktorlar çok ciddi seviyede bir obezite problemi yoksa ya da bu durum başka bir hastalığı tetiklemiyorsa yalnızca estetik görüntü için bu ameliyatı yapmazlar. Ancak bazı doktorların bu konuda herhangi bir olumsuz düşüncesi olmadığından bu ameliyatı her şartta gerçekleştirebilirler.

Leyla Salma
Mide küçültme ameliyatı yapan hastaneler hangileridir? Devlet karşılıyor mu bu ameliyatı acaba? Ben aşırı kilolu biriyim ve bu ameliyatı olmak istiyorum. Olanlar sonuçlardan memnun kalıyor mu? Fiyatı ne kadar?