X

Mide ekşimesine ne iyi gelir? Neden olur? Belirtileri nelerdir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir? Neden olur? Belirtileri nelerdir?

Mide ekşimesi, midenin yiyecekleri sindirmek için salgılamış olduğu mide asidini belli nedenlerden ötürü fazla salgılaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Mide ekşimesi nedir?

Sindirim sistemi denildiğinde akla ilk gelen organ olan mide son derece önemli görevler üstlenir. Vücuda alınan gıdaların sindiriminden sorumlu olan mide, bunu salgıladığı mide asidi sayesinde gerçekleştirir. Ancak bazı durumlarda mide asidi gereğinden daha fazla üretilir bu durum da insanlar arasında midenin ekşimesi olarak isimlendirilir. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında çok sayıda farklı sebep bulunurken belirtileri de net bir biçimde fark edilebilmektedir.

Sebepleri nelerdir?

Mide ekşimesi neden olur konusu incelendiğinde çok sayıda davranış ya da hastalık ortaya çıkar. Genel anlamda mide asidinin miktarını arttıran etmenlerin tamamı bu hastalığa sebep olarak gösterilebilir. İnsanların günlük yaşantılarından kaynaklanan sebepler arasında düzensiz beslenme, çok fazla yemek yeme, yemekten çok kısa süre sonrasında uyuma ya da uzanarak zaman geçirme, hamilelik veya aç karınla sigara tüketimi insanlarda midenin ekşimesine sebep olabilmektedir. Buna ek olarak vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan rahatsızlıklar da bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bazı hastalıklar için midenin ekşimesi bir belirti olarak görülürken reflü, ülser, safra kesesi iltihabı ve gastrit bu hastalıklar arasında yer almaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Mide ekşimesi belirtileri arasında ağıza gelen acımsı ve ekşi asit vardır. İnsanlar bundan yüksek oranda rahatsız olurken fazla mide asidi üretiminin en kesin göstergesidir. Bu asidin miktarına göre yemek borusunda şiddetli yanmalar ve koku meydana gelebilir. Bunun yanı sıra mideden üst sindirim yollarına doğru yaşanan ağrılar da bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer alır. İnsanlarda yaşanan şişkinlik problemleri, kanlı ya da siyah dışkı problemleri, sıklıkla kusma, hıçkırık ve bulantı gibi durumlar insanlarda bu mide rahatsızlığının belirtileri olarak gösterilmektedir. Bazı insanlarda çok hızlı bir biçimde beklenmeyen kilo kayıpları, hırıltılı soluma ya da öksürük de midenin ekşimesi sorunu sebebiyle olurken bu aşamada sorun çok daha ciddi düzeylerde olmaktadır.

Mide ekşimesine ne iyi gelir?

Genel olarak bu rahatsızlık yaşandığından insanlar çok fazla önem vermezler. Sularını içerek ağızlarına gelen asidi vücutlarından uzaklaştırabilir ve buna ek olarak yemek borusunu asitten temizleyebilirler. Bu durum kişilerin yanma hissini ortadan kaldırmasını sağlayacaktır. Sürekli bu rahatsızlığı yaşayan kişiler yaşantılarını düzene sokarak daha sık ve az miktarda yemek tüketebilir. Buna ek olarak düzene girmekte zorlanan ya da imkanı bulunmayan kişilerin mide ekşimesi durumu olduğunda muz ya da süt tüketmesi anlık olarak sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak zeytinyağı da bu hastalığa karşı çok büyük önem arz eder. Ancak bazı kişiler zeytinyağını direkt olarak tüketmekte zorlandığından diğer seçeneklere yönelim olabilir.

Barış topuz
Mide ekşimesi için ne yapılır? Her sabah uyandığımda midemde bir ekşime oluyor. Bazen bulantıya da yol açıyor bu durum. Nasıl geçer? Bitkisel yöntemlerle geçirmek için ne yapmak gerekiyor? İyi gelen meyveler yiyecekler nelerdir?