X

Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısını ne keser?

Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısını ne keser?

Hayatı zorlu anlara çeviren hastalıklardan neredeyse ilki olarak kabul edilen mide bulantısı, insanı gerçek anlamda bunaltabilmektedir. Ansızın gelerek mideye rahatsızlık veren ve tüm vücudu etkileyen mide bulantısının özel ilaçları mevcuttur. Ancak ilaç almak istemeyen ya da doktora gitmeye hali kalmayan bireyler, mutlaka bulantıyı geçirmek için doğal yöntemleri tercih ederler. Evlerimizde her an kolaylıkla bulunabilecek besinler sayesinde mide bulantısını kesmek mümkündür. Özellikle de meyve ve sebzeler, bitki çayları ve bazı besinler bulantıyı kesmek için özel olarak evimizde bulunması gereken ürünlerdir. Mide bulantısı geleceği vakti hafif hafif sezdirebilir ancak gecenin bir yarısı ya da sabahın çok erken saatlerinde ya da günün ortalarında çok önemli bir toplantıdayken dahi mide bulantısı çekebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey yanınızda bulantıyı kesmeye yarayacak olan küçük besinlerden bulundurmak olacaktır.

Mide bulantısı nasıl geçer?

Mide bulantısını kesmek için kullanılan ve sık sık tercih edilen elma, içeriğindeki lifli yapısı sayesinde, midede toplanan suyu ve toksinleri atmaya yardımcı olmaktadır. Bulantı başladığı an elmayı kabuklu bir şekilde tüketirseniz, son derece kısa bir süre içerisinde bulantıdan kurtulmuş olursunuz. Her an her yerde nane bulmak oldukça kolaydır. Ağzınıza atacağınız bir iki yaprak nane midenizi rahatlatacaktır. İster nane yapraklarını çiğneyerek isterseniz de çayını tüketerek mide bulantısından kurtulabilirsiniz.

  • Bir limondan bir iki damla ağzınıza sıkmak da mide bulantısını geçiren etkenlerden birisidir.
  • Kahve koklamak ya da bir kaşık kuru kahve tüketmek midede oluşan gazı ve asitleri yok ederek bulantıyı söndürmektedir.
  • Bulantı esnasında vücut çok fazla su kaybına uğramaktadır. Bu nedenle bol bol su ya da sıvı tüketerek de bulantının önüne geçebilirsiniz.
  • Bulantının şiddeti arttıkça, haşlanmış patates tüketebilirsiniz.
  • Tuzlu çubuklar ya da kuruyemişlerden de faydalanarak bulantıyı kesebilirsiniz.

Mide bulantısına iyi gelen şeyler

Besinlerle mide bulantısını geçirmeyi başaramazsanız, yapmanız gereken açık ve sakin havada bir yürüyüş olacaktır. Açık havada bulunan oksijen mideye indikçe midedeki karbondioksit dışarıya çıkar ve bulantı hafiflemeye başlar. Yürümek istemezseniz hafif ılık olan bir odaya çekilerek dinlenmeye ve hatta uyumaya çalışmalısınız. Beyin dinlendikçe mideye sinyal gönderecektir ve bulantı zamanla kesilmeye başlayacaktır. Uyandığınızda ya da dinlenmiş olduğunuzu hissettiğinizde bulantınızın da kesilmiş olduğunu fark edeceksiniz. Kesinlikle çok sıcak ortamlarda durulmamalıdır. Kısa aralıklarla soğuk bir hava alınmalıdır. Çok sıcak ortamlar bulantının şiddetinin artmasına neden olmaktadır. Bulantıdan kurtulmak daha uzun zaman alabilmektedir. Bahsedilen tüm bu basit ipuçlarını mide bulantısını hissettiğiniz anda yapmaya başlarsanız, çok kısa sürede şiddeti artmadan kurtulmuş olacaksınız. Bol bol su tüketmek ve bol bol dinlenmek mide bulantısını kesen ve en iyi gelen durumlardandır.

selçuk kazan
mide bulantısını kesen yiyecekler neler kolayca bulabileceğimiz birkaç örnek verebilir misiniz?