X

Metabolizma hızlandırmak için ne yapmalı? Formüller nelerdir?

Metabolizma hızlandırmak için ne yapmalı? Formüller nelerdir?

Kilolarından kurtulmak isteyen kişiler araştırmalarını yaparken birçok yerde metabolizma hızlarını arttırmalarının gerekli olduğu belirtilirken bunu nasıl başaracaklarını merak ederler.

Metabolizma nedir? Nasıl hızlandırılır?

Metabolizma kelimesi sürekli olarak kullanılan ve insanların aşina olduğu kelimelerden birisi olmasına rağmen çoğu kişi tanımını doğru bir şekilde yapmakta zorluk yaşamaktadır. Metabolizma, insanların temel fonksiyonlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan enerji miktarına verilen isimdir. İnsanlar, farkında olmasalar da dinlenme dönemlerinde de kalori yakmaktadırlar. Bu süreç içerisinde iç organlarının çalışması onların kalori yakmasına sebep olmaktadır. Gün içerisinde yemek yerken, uyurken ya da konuşurken insanlar kalori harcaması yapmaktadırlar. Metabolizmalarının daha hızlı çalışması da kişilerin yaktıkları kalori miktarını arttıracak ve böylece kilo vermelerini sağlayacaktır.

Metabolizma hızlandırmak için ne yapmalı? Formüller nelerdir?

İnsanların metabolizmaları gün içerisinde belirli seviyede kalori yakımını sağlamaktadır. Erkeklerde bu değer 1800 ile 2200 arasında değişirken bayanlarda 1600 ile 2000 arasında olmaktadır. Eğer kişiler, metabolizma hızını arttıran etmenleri hayatına sokarsa bu durumda yaktıkları kaloriler maksimum düzeye gelir ve kilo kaybı başlar. Bunu gerçekleştirmek için insanların atabilecekleri çok sayıda adım bulunur. İlki gün içerisinde bolca su tüketmektir. Günlük tüketimin 2,5 litreyi aşması oldukça önemlidir. Buna ek olarak sabah erken uyanmak, vücudu çok yormayacak hafif yürüyüşler ve kullanılan doğal ürünler, kişilerin metabolizma hızını arttırmaktadır.

Beslenmenin metabolizmaya etkileri nelerdir?

Beslenme düzeni insanların vücudunda çok büyük bir öneme sahiptir. Düzgün bir biçimde beslenen kişileri vücutlarında farklı vitamin ve mineralleri alırken sistemlerinin tamamını da harekete geçirirler. Beslenme sonrasında sindirim ve boşaltım sistemleri yüksek bir tempo ile çalışmaya başlayacağından metabolizma hızının artması için çok önemli olmaktadır. Uzmanlar, metabolizma hızını yükseltmek isteyen kişilerin kısa süreli aralar vererek öğünlerini yapmasını önermektedir. Ayrıca ara öğünlerin kesinlikle kaçırılmaması gerektiğinin de altı çizilir. Kahvaltı her zaman günün en önemli öğünü olurken uyandıktan 1 saat sonrasında yapılan kahvaltılar çok etkili olabilmektedir. Şekerli gıdalar ya da hamur işleri, metabolizma hızını olumsuz etkileyen etmenler arasında gösterilmektedir.

Metabolizmayı olumsuz etkileyen etmeneler nelerdir?

Metabolizma hızını yükselten çok sayıda etmen olduğu gibi düşmesine sebep olan da çok sayıda farklı etmen yer alır. Bunların ilki olarak kişilerin doğru bir uyku düzenine sahip olmaması gösterilmektedir. İnsanlar, her gün aynı sürede uymazlarsa ve ellerinden geldiğince aynı saatlerde yatıp kalkmazlarsa bu durumda metabolizma hızları düşmektedir. Buna ek olarak beslendikleri ürünlerin şekerli ya da yağlı olması da metabolizma hızlarını olumsuz etkileyebilir. Uzmanlar, stresin de metabolizma hızının düşmanları arasında yer aldığını belirtirken stresten kurtulmak adına her adımın atılması gerektiğini belirtmektedir. Metabolizma hızlandırmak için insanların atacakları adımlar onların çok daha sağlıklı yaşamasını sağlarken fazla kilolarından kurtulmasında da etkili olacaktır.

Serpil Bulut
Metabolizma hızlandırmak için formüller var. Eğer ki çok yavaşsa doktora gitmek gerekebilir. Ama normal şartlarda birtakım çaylar ve tarifler metabolizmanın daha hızlı ve dengeli çalışmasına yardımcı olabiliyor. Doğal detokslar da etkili olur bu aşamada.