X

Melisa otu nedir? Neye yarar? Boy uzatır mı? Faydaları ve zararları

Melisa otu nedir? Neye yarar? Boy uzatır mı? Faydaları ve zararları

Dünya üzerindeki en şifalı bitkiler arasında gösterilen melisa otu aynı zamanda limon otu, oğul otu ya da bal bitkisi olarak da anılmaktadır.

Melisa otu nedir? Neye yarar?

Tıp alanında yaşanan gelişmeler birçok rahatsızlığın kesin çözümünü sunabilirken küçük sorunlarda birçok kişi bitkisel çözümleri tercih ediyor. İlaç kullandıklarında ortaya çıkabilecek olan yan etkileri göze alan insanlar, melisa otu gibi şifalı bitkileri tercih ederek sorunlarını belirli oranda sonlandırabiliyorlar. Genel olarak insanlar üzerinde sakinleştirici etkisi ile tanınan melisa otu, bunun yanında ekstra faydalar da sağlayabiliyor. 1 metre boyuna kadar ulaşabilen bu bitki, genelde çay olarak tüketilirken bu şekilde faydalarını insanlar üzerinde gösteriyor.

Melisa otunun faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir?

Yatağa yattıktan sonra uykuya dalmada sorun yaşayan kişiler için melisa otu rahatlıkla kullanabilecekleri bir bitki olarak gösterilmektedir. Bunun yanında depresyon ya da devamlı olarak devam eden sinirlilik durumlarında da bu otun tüketilmesi doğru bir hamle olarak gösterilebilmektedir. İnsanlarda kaygı oluşturan olumsuz durumlar ya da öğrenciler için sınav dönemlerinin gelişinde de bu ota başvurulabilir. Bunların dışında mide rahatsızlıklarına karşı birçok bitki çayında olduğu gibi melisa çayında da olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Reflü rahatsızlığı olan kişiler düzenli olarak kullanımda istedikleri etkileri görmeye başlayabilirler. Son olarak krem ve losyonlarda kullanılarak mantar problemlerine karşı etkili olabilmektedir.

Melisa otu boy uzatır mı?

Günümüzde insanların boyları son derece önemli görülürken normalden daha kısa bir boya sahip olmak kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Bu durumun oluşmaması için insanların çocukluk dönemlerinde belirli adımlar atması oldukça önemlidir. 21 yaşını aştıktan sonra yapılan hamleler genel olarak herhangi bir etki göstermez. Melisa otu da bu yaş sınırının altında yer alan çocukların boylarının uzaması için hazırlanan kürlerde kendisine sıklıkla yer bulabilmektedir. Bunun sebebi kemik gelişime verdiği katkıdır. Kemiklerin gelişim dönemlerinde tüketildiğinde olumlu etkiler gösterebilir. Ancak çocukların kullanırken 6 ay kullanımın ardından 1 ay ara vermesi ve sonrasında 6 ay daha bu kürü uygulaması gerekir. Bu tempo ile 2 sene devam edildiğinde etkiler kendisini göstermeye başlar.

Melisa otunun zararları nelerdir? Yan etkisi var mı?

Melisa bitkisi ile hazırlanan çayların, insanların tiroid bezlerine etki eden ilaçlarla ekstra olarak etkileşime girdiği gözlemlenmiştir. Bu sebeple de bu ilaçları kullanan kişilerin melisa otundan uzak durmaları daha doğru bir karar olacaktır. Bunun yanında uykusuzluk ya da psikolojik sorunlar sebebiyle ilaç kullanan kişilerin, ekstra olarak bu bitkiyi de tüketmeleri gereğinden fazla doz kullanımı anlamına gelirken sakıncalı olmaktadır. Bu durumlara ekstra olarak yalnızca alerjik reaksiyonlarda belirli düzeylerde zarar verme durumu söz konusu olabilir. Yanlış kullanılmaması durumunda son derece yararlı olan melisa otu, çok kolay satın alınabilen ve hazırlanabilen en doğal şifalı bitkilerden birisidir

Deniz Güleç
Melise otu çayı neye iyi gelir? Boy uzatmaya yardımcı olduğunu duymuştum ama gerçekten işe yarar mı? 20 yaşındayım boyum 1.60 bu çayı boy uzatma için günde kaç kere içmem gerekiyor? Kullananlar var mı?