X

Maydanoz suyunun zayıflamaya faydaları nelerdir?

Maydanoz suyunun zayıflamaya faydaları nelerdir?

Maydanoz, koyu yeşil sebzeler arasında, en yoğun vitamin deposuna sahiptir. İçinde A, C ve K vitaminlerini bulundurur. Bir demet maydanozda, 80 mg C vitamini, 1mcg K vitamini ve günlük A vitamini ihtiyacınız 1/3 bulunur. Günlük almanız gereken dozların neredeyse tamamı maydanoz tarafından karşılanabilir. Hastalıklardan korunmak, lezzet ve özellikle kilo vermek adına muazzam bir bitkidir. İdrar söktürücü özelliği ile safra kesesi taşlarının vücuttan atılmasını sağlar. Bu özelliği nedeniyle zayıflamaya yardımcı olarak tüketilen maydanoz, tek başına etkisini gösterse de, limon, adaçayı ve yeşil çay gibi diğer ödem söktürücülerle birlikte tüketildiğinde etkisini 2 katına çıkarıyor.

Maydanozun vücuda faydaları

  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Vücutta biriken ödemin dışarı atılmasını sağlar.
  • İçerdiği vitaminler sayesinde sağlıklı bir zayıflama sunar.
  • Devam edilmediği takdirde, atılan ödem geri alınır. Bu yüzden devamlılığı önemlidir.
  • Yapılan egzersizler ile birlikte daha etkili bir zayıflama sağlar.
  • Kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.
  • Cilde parlak ve taze bir görünüm verir.

Maydanoz suyu nasıl kullanılır?

Maydanoz vücuttaki fazla suyu dışarı attığı için, susuzluk hissiniz artar. Bunun bilincinde olarak, günlük su ihtiyacınızı fazlalaştırmanız gerekiyor. Aynı zamanda sindirim sistemine de olumlu etki eden maydanoz, hafızayı da güçlendirdiği için istenilen miktarda tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Hazırlanan maydanoz suyu, sabah kahvaltıdan ve akşam yemeğinde 30 dakika önce tüketilmelidir. Böylece gün içinde ve gece yatarken yeterli miktarda ödemin vücuttan atılmasını sağlar. Sağlıklı zayıflama yöntemlerinden olan maydanoz suyu, maydanozun saplarını kaynatarak elde edilir. İçine aynı miktarda yeşil çay yada adaçayı kaynatıp bir-iki dilim limon eklenerek tüketilebilir. Eğer daha hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, 1 demet maydanozu, havuç, salatalık ve limonla birlikte, meyve sıkacağından geçirip düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Maydanoz suyu zayıflatır mı?

Karışımın içindeki salatalık, antioksidan özelliği sayesinde metabolizmaya etki ederek, vücudun ödem ve yağ yakmasını destekler. Özellikle vücudun en çok su tutan bel ve basen bölgelerindeki fazlalıklara etkisi ön plandadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, maydanozun tümörler üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Sağlık için önemli faydaları olan maydanozu, sofralardan eksik etmemek gerekiyor. Ancak maydanoz suyu ile zayıflamayı amaçlarken, diğer gıdaların kontrollü tüketilmesi de önemlidir. Bu şekilde bir beslenmeyle, haftada yaklaşık 2 kilo verilebilir. Bu da, sağlıklı bir diyette verilmesi gereken kilodur.

Maydanozu kimler yememeli?

Maydanoz bu kadar faydalıyken, tüketilmemesi gereken durumlarda mevcuttur. Düşüğe sebep olduğu için hamilelerin tüketmemesi gerekir. Kişiye göre, uygulanan diyet programlarında baş ağrısına sebep olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni, vücuttan fazla suyu atan maydanoz tüketilirken yeterli miktarda su içilmemesinden kaynaklanabilmektedir. Çünkü vücut sıvısız kaldığında, %90 ı sudan oluşan beyin, fonksiyonlarını yeterli şekilde gerçekleştiremez. Bu durum baş ağrısı olarak tepki verir. Safra kesesi taşlarının düşürülmesine katkı sağlasa da, düzenli tüketim için bir doktora başvurulmalıdır. Kan dolaşımını etkilediği için, tansiyon hastalarının fazla tüketilmesi önerilmez.

hatice aydın
maydanoz suyu kilo verdirir mi? işe yarıyorsa 1 ayda kaç kilo verebilirim?