X

Makyaj yaparken kullanılan yağlar

Makyaj yaparken kullanılan yağlar

Yüz, cildin en görülen ve en göze çarpan kısmıdır. Yüzümüz belki de bedenimizin diğer bir çok yerinden daha çok değerlidir. Çünkü karşılaştığımız veya yeni tanıştığımız tüm insanlar direk olarak yüzümüze bakarlar. Mimiklerimiz, cildimiz, gözlerimiz, gülümsememiz insanları etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alır. Hal öyle olunca özellikle bayanlar arasında cilt bakımı, yüz bakım ürünleri en çok tercih edilen ve en önemli durumlar halini alıyor. Özellikle kadınlar tarafından cilt bakımı bir ihtiyaç durumunda oluyor. Yaşam koşulları nedeni ile gerek yaz aylarında gerekse kış aylarında yüzümüz çok fazla zararlı maddeye maruz kalmaktadır. Tüm bunların yanı sıra özellikle bayanlarda makyaj malzemesi kullanımı sebebi ile ortaya çıkan bir yıpranma bulunmaktadır. Bu durum sebebi ile birçok bayan cildini zararlı maddelerden korumak için koruyucu kremler ve koruyucu başka maddeler kullanmaktadırlar. Makyaj yaparken kullanılan yağlar hem makyajınız için hem de cildinizin yağlanmaması için fayda sağlayacaktır. Cilde uygulanan yağlar diğer koruyucu kimyasal içeren krem ve diğer ürünlerden daha faydalıdır. Bu durum hem temizlik açısından hem de makyaj açısından aynıdır.

Makyajda kullanılan yağlar nelerdir?

Şunu belirtmek gerekir ki makyaj yaparken kullanılacak olan yağlar arasında en başta bebek yağları gelir. Bebek yağları diğer yağlar gibi cildi yağlandırmaz. Bebek yağlarında bulunan yağ molekülleri büyüktür ve çok fazla mineral içerir. Bebek yağı olarak kullanılmasının sebebi ise budur. Cilde zarar vermez. Hatta cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşmasını sağlar. Cildinize, yüzünüze ve tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Yağlanmaz, bunun yerine yumuşaklık sağlar. Piyasada bu şekilde kullanılan ve üretilen yağlar mevcuttur. Bakım ve makyaj yağı olarak geçen bu ürünleri makyaj yaparken veya cildinizi temizlerken kullanabilirsiniz. Bu yağları dikkatinizi çekebilecek bir özellik de şudur ki bu yağlar koyu bir ambalaj ya da cam şişe şeklinde saklanmaktadır.

Yağlardaki vitaminler

Avokado yağı kuru ciltler için kullanılabilir. Avokado yağında A, B, D ve E vitaminleri bulunmaktadır ve bunlar cildi nemlendirir. Ardıç yağı ise yağlı ve akneli ciltler için iyi gelmektedir. Bergamot yağı ise yağlı ciltler için bir diğer faydalı bitkisel yağdır. Ayçiçeği yağı ise günlük nemlendirici olarak kullanılabilmektedir. Besleyici ve yenileyici özellikleri açısından kullanılabilecek yağlar arasında ise buğday yağı yer almaktadır. Buğday yağında A, D, E vitaminleri yer almaktadır. Gül yağı ise her cilt tipine uygun yağlar arasında yer almaktadır. Aynı şekilde havuç yağı da gül yağı ile aynı işlevi göstermektedir. Arındırıcı yağlar arasında ise jojoba yağı, kayısı yağı, hindistan cevizi yağı ve mısır yağı gelmektedir.

Doğal yağlar nasıl kullanılır?

Doğal yağları makyajınızı temizlerken kullanabilirsiniz. Gözlerinize zarar vermeden yağları bir pamuk yardımı ile makyaj üzerine uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda tüylerinizi alırken bu yağları kullanabilirsiniz. Cildinizin tıraş işlemi sırasında zarar görmesini önleyecektir. Makyaj fırçalarınızı bu doğal yağlar yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu doğal yağları saç tipinize göre saçlarınıza canlılık katmak için de kullanabilirsiniz.

leyla ülker
en sağlıklı makyaj malzemesi hangi markanın ürünleri bilen var mı?