X

Makyaj öncesi baz ne işe yarar? Fiyatları ne kadar?

Makyaj öncesi baz ne işe yarar? Fiyatları ne kadar?

Makyaj bazı, cildin doğal görünmesi sağlayan ve cilt üzerindeki çeşitli problemlerin görünmesini engelleyen malzemedir.

Makyaj öncesi baz nedir, ne demek?

Cildin çeşitli maddelerden korunmasını, nemli olmasını sağlayan ürüne makyaj bazı denir. Makyaj uygulamasına geçmeden önce temiz bir cilde uygulanır. Uygulanan makyaj malzemelerinin neden olduğu olumsuz sonuçların minimum seviyeye indirilmesini sağlamaktadır. Cilde zarar vermediği gibi cilde zarar veren malzemelerin yol açtığı tehlikeleri engelleme görevi görür. Gece veya gündüz saatlerinde yapılan makyajın sabit kalmasını, ciltte yer alan kusurların kapatılmasını ve cildin canlı görünmesini sağlamaktadır.

Makyaj öncesi baz ne işe yarar?

Makyaj yapmadan önce çeşitli kapatıcı ve fondöten gibi malzemeler yüz bölgesine uygulanmaktadır. Ciltteki kusurları kapatan bu malzemelerin içerisinde bulunan maddeler cilde geçebilmektedir. Fakat ilk olarak bazın uygulanması ise fondötenin verdiği zararları engelleyerek ciltte daha iyi durmasını sağlamaktadır. Makyaj bazı bir anlamda uygulanan makyaj malzemeleri ile cilt arasındaki bariyerdir. Bazın varlığı ve bariyer görevi görmesi hali hazırdaki zararlı maddelerin cilde yapışmasını önler. Cilt tipine uygun malzemeler seçilmeli ve uygulanmalıdır. Sıcak, soğuk gibi çeşitli faktörlerden kaynaklı olarak makyaj malzemeleri akabilmektedir. Fakat makyaj bazı kullanımı bu tür sorunların ortadan kalmasını sağlar.

Makyaj bazının faydaları nelerdir?

Makyajdan önce nemlendirici ve baz kullanmak ciltte görülen birçok problemin makyaj boyunca görünmemesini sağlar. Markaların kendilerine özgü çeşitli yapılarda ve fiyatlarda bazları mevcuttur. Her markanın makyaj bazı fiyatı farklıdır. Kişi kendine yakın gördüğü veya cildini iyi taşıyan bir markanın bazını satın alabilir. Ürünün cilde uygun olup olmadığının anlaşılması için öncelikle ürünün test edilmesi tavsiye edilir. Cildi koruyan, bakımlı gösteren, cildin dokusunu destekleyen ürünlerin tercih edilmesi kadınlar için önem teşkil eder. İnsanların ten rengi aynı olmadığı için birey kendi ten rengine uygun olan ürünü tercih etmelidir. Bunun yanı sıra tercih edilen baz, yüzdeki farklı tonları dengeleyerek aynı tona sahip olmayı garantiler. Gün içinde kalıcılık, nemlendirme, makyajın sabit olması gibi durumlar bazların görevleri arasında yer almaktadır. Birçok uzman makyaj yapmadan önce baz kullanılması gerektiğini ifade etmektedir.

Makyaj öncesi baz cildi nemlendirir mi?

Cildin nemli görünmesi sağlıklı bir görüntünün temelidir. Cildin nemlenmesini sağlayan nemlendirici ürünlerden ziyade bazlar da aynı işlemi yapmaktadır. Bazlar cildi nemlendirir, kusurların kapatılmasını sağlar ve makyajın doğal durmasına fırsat vermektedir. Cilt sadece makyaj öncesi değil genel olarak her zaman nemlendirilmelidir. Makyaj yapılmadığı zamanlarda cilde uygun olan bir nemlendiriciyi düzenli olarak kullanmak cildin sağlıklı olmasını sağlar. Yağlı ciltlerin yaşadığı sorunlardan biri makyajın akmasıdır. Makyaj bazları yağlı ciltler için oldukça faydalıdır. Makyajın akmasını engeller, yağlanmaları en az seviyeye indirir ve yapılan makyajın düzgün bir şekilde durmasını sağlar. Hem cildin nemlenmesi hem de cildin çeşitli faktörlerden korunması için cilde makyaj uygulaması yapmadan önce makyaj bazının kullanılması önerilmektedir.

Filiz Çakar
Makyaj öncesi baz yerine ne kullanılabilir? Cildin zarar görmesi nasıl engellenir? Fiyatları ne kadar? Önerileri nelerdir? Hangilerini kullanmak gerekiyor? Kullanım öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?