X

Makyaj bazı ne demek? Ne işe yarar? Fiyatları ne kadar?

Makyaj bazı ne demek? Ne işe yarar? Fiyatları ne kadar?

Makyaj yapılırken kullanılan malzemeler makyajın daha pürüzsüz olması için yardımcı olmaktadır. Makyaja başlarken cildin korunması ve nemlendirilmesi daha iyi makyaj yapmayı sağlar. Cilde kullanılan makyaj ürünlerinin cilde zararını en aza indirmek için tercih edilen ürünlere makyaj bazı denir ve bunlar cilt yapısına zarar vermez. Özellikle cildin nemli iken makyaj yapılması cilt bariyerinin kullanılan malzemelere karşı daha koruyucu olmasına yardımcı olur.

Makyaj bazı nedir, ne demek?

Makyaj yapılırken kullanılacak olan fondöten ya da kapatıcılar ciltteki kusurların kapatılmasında etkili olur. İçeriğinde yer alan ham maddeler cildi koruyucu yapıya sahip olması gerekir. Makyaja başlamadan önce kullanılan makyaj bazı sürülen fondöten tene daha iyi nüfus etmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra kullanılan baz uygulanacak olan göz farının da renginin daha belirgin olmasına yardımcı olur. Makyaj bazı fondöten, kapatıcı gibi ürünlerin cilde uygulaması sırasında cilt ve ürün arasında bariyer oluşturur. Makyaj sırasında kullanılırken bu bariyer ürünlerin cilde vermiş olduğu zararı en aza indirir. Her makyaj malzemesinin yapısı farklı olduğundan cilde en uygun ürünün tercih edilmesi gerekmektedir. Yağlı ciltlerde makyaj sonrasında makyajın akmasını engelleyen bu ürünler cildin daha pürüzsüz ve düzgün durmasını sağlar. Bu sayede yağlı ciltte meydana gelen yağlanmada en aza indirilmiş olur. Kaliteli makyaj malzemeleri ile yapılan makyaj cilde bakım sağlarken ekstra makyaj bazı kullanımı cildin nemlendirilmesi için de gerekli olacaktır.

Makyaj bazı cildi nemlendirir mi?

Nemli cilt her zaman daha sağlıklı bir görüntüye sahiptir. Cildi nemlendirmek için kullanılan nemlendiriciler dışında makyaj öncesinde kullanılan bu bazlar da cildin nemlenmesini sağlayacaktır. Cildin nemli yapısı korunarak makyaj yapıldığında cilt kusurlarının daha az olduğu görülmektedir. Özellikle makyaj öncesi uygulanan makyaj bazları ciltte sivilce ve lekeleri örtmek için tercih edilebilir. Makyaj yapılırken makyaj yapma sırasının önemi oldukça fazladır. Cildi sadece makyaj öncesinde nemlendirmek yerine sürekli olarak nemlendirmeye dikkat edilmelidir.

Makyaj bazı ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Makyaj bazı olarak tercih edilen nemlendiricilerin yanında ayrıca bu tarz bir ürün kullanmak ciltteki birçok sorunun da ortadan kaldırılmasında etki gösterir. Makyaj bazları her markaya göre farklı yapı ve çeşitte bulunmaktadır. Cilde uygun ürünün tercih edilmesi için mutlaka önceden test edilmesi önerilir. Cilt bariyerini koruyucu ve cilde bakım sağlayan bazların cilt dokusunu destekleyici olması ve bunun yanı sıra makyaj öncesinde ürünler arasında bariyer görevi görmesi makyaj yapan kadınlar için son derece önemlidir. Cildin renk tonuna uygun farklı ürünleri de tercih edilebilir. Ayrıca renkli makyaj bazı ürünler kullanılarak makyajın gün boyu kalıcılığı da arttırılabilir. Önemli olan cildin yapısına zarar vermeyen ve cilt dokusunu koruyan ürünlerin tercih edilmesidir. Cilt nemlendirme işleminden sonra da kullanılarak cilt dokusu desteklenebilir.

Duru Yılmaz
Makyaj bazı yapımı nasıl olur? Normalde makyaj yaparken baz sürüyorum mutlaka. Çünkü cildimin zarar görmesini istemiyorum. Ama fiyatları biraz yüksek ve çabuk bitiyor. Makyaj bazını kendimiz yapabilir miyiz?