X

Magnezyum eksikliği neden olur? Belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliği neden olur? Belirtileri nelerdir?

Magnezyum, insan vücudunda yer alan önemli organların düzgün bir biçimde çalışmasını sağlayan bir mineraldir. Bu sebeple de eksikliğinin görülmesi durumunda son derece ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Magnezyum eksikliği nedir? Günlük magnezyum ihtiyacı ne kadar?

Vitaminler ve mineraller insanların sağlıklı bir biçimde hayatlarına devam edebilmesi için çok büyük önem taşır. Bu aşamada magnezyum da insan sağlığı için en önemli minerallerden birisidir. Bu konunun uzmanları, insanlarda desilitre başına 1,7 ile 2,2 miligram arasında magnezyum değerleri bulunmuyorsa bu durumda sorunların yaşanacağını belirtmektedir. Eğer bu değer 1,7'nin altında çıkıyorsa bu durum, magnezyum eksikliği olarak tanımlanmaktadır. Benzer bir şekilde 2,2'nin üzerinde ise bu durumda da gereğinden fazla magnezyum alımı vardır demektir.

Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Gün içerisinde tükettikleri besinlerden yeteri kadar magnezyum almayan kişiler, bu durumda eksiklik yaşarlar ve vücut bu konuda bazı belirtiler göstermeye başlamaktadır. Bu belirtilerden ilki yüksek oranda halsizliktir. İnsanlar iş hayatlarında ve sosyal hayatlarında sürekli olarak halsizlik yaşıyorlar ve sıklıkla uykuları geliyorsa bu durumda magnezyum eksiklikleri olabilir. Bunun yanı sıra sıklıkla kendisini hissettiren baş ağrıları da bu eksikliğin belirtileri arasında sayılabilmektedir. Ayrıca bu eksiklik insanların çok daha kolay sinirlenmesine sebep olabilir. Bu durum iş ve sosyal hayatı çok ciddi biçimde etkileyebildiğinden dikkatli olmak gerekmektedir. Spor yapan kişilerin sıklıkla kramp problemi yaşamasında da magnezyumun yeteri kadar alınmamasının etkileri yer almaktadır.

Magnezyum eksikliği hangi hastalıklara sebep olabilir?

İnsanlarda bir yandan halsizlik bir yandan da sinirlilik haline sebep olduğu için depresyona sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra astım rahatsızlığı olan kişilerde magnezyum eksikliğinin yaşanması hastalığı ciddi şekilde tetikler. Magnezyum eksikliğinde hipertansiyon sorunlarının ortaya çıkması da oldukça sık görülen durumlardan birisidir. Bunun yanı sıra bazı kalp hastalıklarını tetiklediği de bilinmektedir. Bu hastalıkların sonucu ölümcül olabileceğinden tüketimine çok dikkat edilmesi gerekir. Bunların yanında karaciğer ve böbrekleri de çok ciddi biçimde etkileyebilir. Eğer bu organlarında rahatsızlıkları bulunan kişiler varsa, bu kişilerin magnezyum kullanımına özen göstermesi gerekmektedir.

Magnezyum eksikliği neden olur?

Bu eksikliğe sebep olan durumların başında içerisinde magnezyum içeren besinlerin yeteri kadar tüketilmemesidir. Buna ek olarak kötü bir beslenme alışkanlığına sahip olmak da bu soruna sebebiyet verebilir. Gün içerisinde sıklıkla abur cubur tüketen kişilerde bu problem görülmektedir. Gün içerisinde sürekli olarak stresli bir biçimde hayatlarına devam eden kişilerde de bu rahatsızlık sıklıkla görülebilir. İnsanların yaşının artması bu minerale olan ihtiyacı arttıracağından eksiklik sorunu daha sık bir biçimde görülebilmektedir. Özellikle alkol kullanan kişilerde sıklıkla görülen sorunlardan birisidir. Magnezyum eksikliği vücudu çok ciddi bir şekilde etkilediği için insanların magnezyum içeren besinleri düzenli olarak tüketmesi ya da dışarıdan bu minerali hazır olarak alması gerekir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...