X

Lohusa korsesi kullananlar ve öneriler

Lohusa korsesi kullananlar ve öneriler

Lohusa korsesi; kadınların doğum sonrasında göbek bölgelerindeki sarkmaları giderebilmek için kullandıkları iç giysisidir.

Lohusa korsesi nedir? Ne işe yarar?

Kadınların anne olduktan sonra aldıkları kiloları geri verme çabaları başlamaktadır. Lohusa korsesi her ne kadar kilo vermeye yardımcı olmasa da sarkmaların toparlanmasını sağlamak da oldukça etkilidir. Kadınların hamilelik sürecinde karın kasları esneyerek kuvvetini kaybetmektedir. Karın ve göbek bölgesindeki değişiklikler korse kullanımı ve doğum sonrasında verilen kilolarla bağlantılıdır. Kadınlar doğum sonrasında vücutlarında oluşan sarkmalar için lohusa korsesi kullanmanın yanı sıra düzenli olarak egzersiz de yapmaya özen göstermelidir. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve korse üçlüsüyle kadınlar eski vücut görüntülerine kolaylıkla kavuşabilmektedir. Sezeryan sonrasında korse kullanılacaksa da doktor kontrolü altında kullanılmalı ve uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır.

Lohusa korsesi nasıl kullanılır? Kaç saat takılmalıdır?

Kadınların hamilelik döneminde karın kasları aşırı genişler ve kuvvetini kaybeder. Korseler her ne kadar toparlayıcı vazifesi görse de kasların kuvvetlenmesinde rol oynamazlar. Bu sebeple doğum sonrasında kullanılan lohusa korselerin karın bölgesinde sebep olduğu düzlük, kilo verildiği anlamına gelmez. Bu durum korsenin vücudu şekillendirmesinden kaynaklanmaktadır. Uzmanlar sadece korse takmanın inceltme özelliği olmadığını söylemektedir. Fakat doğum sonrasında giyilen elbiselerin daha estetik ve pürüzsüz durabilmesi için korse kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat fiziksel olarak estetik görünüş korse takıldığında sağlanabilir, korse çıkarıldıktan sonra kadınlar yine fazla kilolarıyla baş başa kalmaktadır. Kalıcı sonuçlar elde etmek için korsenin yanı sıra düzenli spor şarttır. Korseler 3-4 saat takılmalı ve gün içerisinde vücudun havalandırılması sağlanmalıdır.

Doğum sonrası korse kullanmanın faydaları nelerdir?

Gebelik sonrasında kadınların karın kasları tahriş olmaktadır. Bu hasarın daha da artmaması için hamilelik sonrasında kadınların korse kullanmaları gerekmektedir. Karın bölgesindeki sarkan bölgeler bu yöntemle çok daha hızlı bir şekilde eski görünümüne ulaşmaktadır. Korse kullanımının yanı sıra kadınlar düzenli olarak egzersiz yaptıklarında daha kısa sürede incelip fit bir vücuda sahip olacaktır. Korseler kısa süreli de olsa kadınların psikolojik olarak iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Kalıcı etki ise düzenli spor ve sağlıklı beslenme sonucunda sağlanmaktadır. Doğum sonrası korse kullanıldığı takdirde rahim daha kısa sürede toparlanarak eski haline döner. Lohusalık dönemindeki sırt ağrıları korsenin bel desteği sayesinde azalır. Özellikle sezeryan doğumlarda oldukça önemli bir toparlama etkisine sahip olan korseler, bedene uygun seçildiği takdirde hem kullanım rahatlığı hemde şık bir görünüm kazandırmaktadır. Kadınlar korse kullanımı hakkında doktorlarına başvurmayı unutmamalıdır.

Lohusa korsesi kullananların yorumları nelerdir?

Lohusalık sürecinde kadınlar kendi tercihlerine göre korse kullanmamalıdır. Lohusa korsesi kullananların yorumları incelendiğinde doktor tavsiyesi üzerine kullananlar olduğu gibi geçirdiği operasyon sonucunda olumlu etkilenmemek için korse kullanmayanların da olduğu gözlemlenmektedir. Lohusa korsesi kullanımını kimi doktorlar hemen öneriyor iken kimi doktorlar da en az 40 gün geçtikten sonra kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Aleyna Kuşçu
Arkadaşlar doğum yapalı 20 gün oldu. Normal doğum yaptığım için lohusalık süreci benim için çok zahmetli geçmiyor. Sadece fazla kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Lohusa korsesi takmak faydalı olur mu bir yan etkisi oluyor mu?