X

Limon sarımsak kürü yapılışı, faydası ve tarifi nedir?

Limon sarımsak kürü yapılışı, faydası ve tarifi nedir?

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Zararlı alışkanlıklardan uzak durulması ve düzenli bir yaşamın olması kişinin vücut sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Kişinin beslenme alışkanlıklarından ve yaşam koşullarından dolayı vücudun yenilenmesi için çeşitli kürler uygulayarak vücutta hücre yenilemesi yapması daha sağlıklı bir ömür geçirmesine katkı sağlar. Bu kürler arasında en çok bilinen limon sarımsak kürü yılda bir kez uygulandığında tüm organların yenilenmesi sağlanır.

Limon sarımsak kürü nedir?

Limon ve sarımsak kendi başlarına oldukça faydalı besinlerden biridir. Özellikle sarımsağın antibiyotik etkisi vücudun iltihaplardan arınması için son derece yarar sağlar. Limon da içeriğindeki vitaminler sayesinde antioksidan etkiye sahiptir. Limon ve sarımsağın birleşerek kür halinde uygulanması sağlık açısından oldukça faydalı bir kür olmaktadır. Limon sarımsak kürü yılda bir kez hazırlanması ve uygulanması daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaya yardımcı olur. Limon ve sarımsak kürü hazırlanışı hem kolay hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Detoks etkisi yapan bu karışım düzenli kullanım ile beraber vücudun daha dinç ve iç organlarının daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Limon sarımsak kürü yapılışı

Kürün hazırlanışı için 2 litre sıkılmış limon suyu ve 40 adet sarımsağa ihtiyaç duyulmaktadır. Sıkılmış olan limon suyu güneş görmeyecek bir kavanoz yada şişe içerisine alınır. Ardından kabukları soyulmuş olan sarımsaklar yıkanmadan ezilerek limon suyu içerisine ilave edilerek kapak kapatılır. 25 gün boyunca her gün çalkalanan bu karışım güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir. 25 gün sonunda her sabah kahvaltıdan önce yarım çay bardağı kadar tüketilmelidir. İlk bir haftada bile vücuttaki değişiklik göze çarpacaktır.

Faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

  • Hazırlanmış olan bu kürün düzenli olarak tüketilmesi ile beraber yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyon dengeleyici olduğu görülmektedir. Düşük tansiyonu olan kişilerin bu karışımı kullanması önerilmemektedir.
  • Tansiyon gibi ayrıca kolesterolü de düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kireçlenmeyi önler. Felç riskinin en aza indirmektedir. Pankreasın yenilenmesini sağlayarak özellikle şeker hastalarında iyileşme gösterdiği bilinmektedir.
  • Limon sarımsak kürü idrar söktürücü etkisi sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Zararlı yağların yakımında da etkili olan bu karışım kilo vermeyi de kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Vücudun yenilenmesine destek sağladığı için vücuttaki iltihabın dışarıya atılmasına yardımcı olur.
  • Mide rahatsızlıklarında özellikle ülser gibi mide yaraları olan kişilerde bu karışımın kullanılması ülserin kısa sürede iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Limon sarımsak kürü kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle düşük tansiyonu olan kişilerde doktor tavsiyesinin olması daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra karışım kullanılırken bazı ilaçların etkileşimini azaltabilir ya da arttırabilir. Bu yüzden mutlaka doktora danışarak tüketilmesi önerilmektedir.

Çiğdem Saral
Limon sarımsak kürü zayıflama için kullanılır mı? Faydası nedir? Ben zayıflamak için doğal bir yöntem arıyorum. Bu kürün adını duydum işe yararsa denemek istiyorum. Bu şekilde zayıflayanlar var mı? Kaç kilo verdirir?