X

Lens nasıl takılır? Lens ne sıklıkla değiştirilir?

Lens nasıl takılır? Lens ne sıklıkla değiştirilir?

Görme ile ilgili sorunu olan kişilerin kullandığı lens belirli özelliklere sahip olan bir görme aracıdır.

Lens nasıl takılır? Nasıl kullanılır?

Lensi kullanmadan önce klinik veya hastaneye gidilir. Göz doktoru kişiyi muayene eder ve göz ölçümü yapılır. Bireyin lens değerleri incelenmekte ve göz yapısına bakılmaktadır. İncelenen etkenler kişinin lens kullanıp kullanamayacağını belirlemektedir. Kontakt lens muayenesi esnasında görme keskinliği değerlendirilir, göz numarası tespit edilir, biyomikroskopla göz muayenesi yapılmaktadır. Değerlendirmeler sayesinde bireyin kullanacağı kontakt lense karar verilmektedir.

Lens kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Lens kullanımı sürecinde bazı hususlara dikkat edilmesi önem teşkil eder. Göz sağlığının daimi olarak korunması için lenslerin bakımı ve hijyeni özenle yapılmalıdır. Bakım malzemelerinin kişinin yanında bulunması tavsiye edilir. Lensin solüsyonda bekletilmesi temizlik olarak ifade edilemez. Temizliğin gerçek anlamda sağlanabilmesi için lense temas edilmeden eller yıkanmalıdır. Temizlik esnasında kişi lensleri karıştırabilir. Bu yüzden temizlik yapmak için aynı lensten başlanmalıdır.

Lens solüsyonu ne işe yarar?

Kontakt lenslerin takılabilmesi için çantada ayna bulundurulması önemlidir. Gözden çıkarılan lens solüsyonla temizlenir ve bu süre içinde lensin iki kısmı da ovalanmaktadır. Tırnaklar ise lense değmemelidir Durulama işlemi yapılan lensler kaba yerleştirilir ve üstüne solüsyon eklenir. Lensi örtmesi gereken solüsyon önem teşkil eder. Sert lensin kuruması halinde lensler bozulmayabilir fakat rahat kullanım için lenslerin nemli kalması tavsiye edilir.

Lens ne sıklıkla değiştirilir?

Lensler kullanıldıktan sonraki aşamada kap solüsyon ile çalkalanmalı ve ağzı o şekilde kapatılmalıdır. Lens kaba koyulacağı zaman ise solüsyonla doldurulması önerilir. Uzun ömürlü yani bir ila iki senelik lenslerin kullanımı için bir iki haftada bir olmak üzere protein temizliği yapılmalıdır. Yapılması gereken teknik için kaba solüsyon tekrardan doldurulmakta ve protein temizleme tableti yerleştirilmektedir. Lensler çıkarılır, temizlenir, yıkanır ve sonrasında kabına düzenli bir biçimde yerleştirilmektedir.

Lensler ne kadar süre kullanılır?

Gözlerin sağlıklı bir şekilde görevini tamamlayabilmesi için lensin kullanım zamanı önemlidir. Günlük kullanılan lenslerin gün sonunda çöpe atılması gerekmektedir. Lensler solüsyon kabına yerleştirildiği zaman ertesi gün yeniden kullanılamaz. Bu durum göz sağlığını tehlikeye atar. On beş günlük lens ise her akşam gözlerden çıkarılmalı ve bakım sonrası kutuya tekrardan yerleştirilmeleri doğrudur. On beş gün dolduktan sonra ise kullanılmalı yanlış bir tutum olarak açıklanabilir.

Lens bakımı nasıl yapılır?

Otuz gün boyunca geceleri gözlerde kalmayan lenslerin ertesi günü kullanılması için akşamları düzenli olarak temizliklerinin yapılması gerekmektedir. Temizlik sonrası lenslerin kabın durması şarttır. Otuz günün sonunda ise bu lenslerin kullanılması son derece yanlış bir tutum olur. Geceleri dahi gözlerde kalan lenslerin haftada minimum bir gün gözden çıkarılması önerilir. Lens gözden çıkarıldığında muhakkak temizliği yapılarak kabın içine koyulmalıdır. Lens gözden çıkarıldığında gözler rahatça dinlenebildiği için belirli aralıklarla gözlerin dinlendirilmesi ihmal edilmemelidir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...