X

Kürdan otu zayıflatırmı? Faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kürdan otu zayıflatırmı? Faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kürdan otu; ülkemizin batı bölgesinde yetişen, yaz aylarında beyaz çiçekler açan ve sapları kürdan olarak kullanılan şifalı bir bitkidir.

Kürdan otu zayıflatır mı? Kilo verdirir mi?

İştah kesici özelliği ile bilinen kürdan otu tohumu sindirim sistemi üzerinde dengeleyici ve düzenleyici etkiler meydana getirir. Bağırsaklardaki parazitleri döker. Böylece hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği sayesinde ise ödem ve şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırır. Tüm bu doğal etkileri vücudun sağlıklı bir şekilde kilo vermesine destek olmaktadır. Sindirim sistemi üzerinde sağlamış olduğu bu doğal denge ve aynı zamanda meydana getirmiş olduğu belli düzeydeki iştah kesme özelliği sayesinde kilo verme ve sağlıklı zayıflama konusunda oldukça etkili olmaktadır.

Kürdan otu tohumunun faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

Kürdan otu tohumunun birçok faydası bulunmaktadır. Zayıflama etkisinin yanı sıra birçok hastalık için şifa özelliği barındırmaktadır:

 • İçerisinde bulunan doğal maddeler sayesinde kalp sağlığı üzerinde koruyucu etkiler yaratır.
 • Damar genişlemesi sağlar ve böylece damar tıkanıklığı nedeniyle yaşanan kalp-damar rahatsızlıklarının geçmesine destek olur.
 • Yüksek ve düşük tansiyon için de etkili olur.
 • Çarpıntı gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar.
 • Regl döneminde karın ağrısının geçmesini sağlar ve sancıları azaltır.
 • Diş otu olarak da bilinen bu bitki diş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesini sağlar.
 • Görme sağlığını arttırır.
 • Dil tutulması ve pelteklik gibi konuşma problemlerine çözüm meydana getirir.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Bağırsaklardaki toksinleri ve parazitleri ortadan kaldırır.
 • Cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Kaşıntı gibi problemler varsa ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kürdan otunun zararları nelerdir? Nelere yol açar?

Yapılan birtakım araştırmalara göre bu bitkinin önerilen şekilde ve miktarda kullanılması sonucunda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kürdan otunun zararları sadece aşırı kullanım sonucunda kendini göstermektedir. Aşırı kullanım sonucunda bulantı, kusma gibi birtakım yan etkiler meydana gelebilir. Bu nedenle aşırı kullanmamaya dikkat ediniz.

Kürdan otu nasıl kullanılır? Kullanım alanları nelerdir?

Doğal etkileri sayesinde şifa niyetine kullanılan kürdan otu tohumu genel olarak çay şeklinde tüketilir. Aynı zamanda sapları da kürdan olarak kullanılır. Oldukça sağlıklı olan bu çayı hamile kadınların kullanması uygun olmamaktadır. Emziren anneler ise bebekleri ek gıdaya geçiş yaptıktan sonra kullanmalıdır. Ayrıca kullanım öncesinde doktorlarına danışmalıdırlar. Bu tarz özel bir durumu olmayan kişiler rahatlıkla kullanabilirler.

Kürdan otu nerede satılır? Fiyatı ne kadar?

Kürdan otu aktarlarda ve internet üzerinde uygun fiyatlarla satılmaktadır. Tohum halinde, çay halinde ve farklı şekillerde satışı yapılan bu doğal bitki sayesinde daha sağlıklı ve zinde bir vücuda kavuşabilirsiniz. İçindekiler sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilen ve çeşitli amaçlarla kullanılan bu bitkinin diğer adı diş otudur ve bu şekilde de karşınıza çıkabilmektedir.

Yasemin Çakıl
Kürdan otu bitkisi ne işe yarar acaba diye merak ediyordum ama bu yazıdan sonra öğrendim ki hem zayıflama sağlıyor hem de regl için de etkili oluyormuş. Regl sancılarım her ay çok fazla oluyor. Hme bunun için hem de kilo vermek için denemeyi düşünüyorum.