X

Krill yağı nedir? Krill oil mi, Omega 3 mü?

Krill yağı nedir? Krill oil mi, Omega 3 mü?

Krill, karidese benzeyen küçük bir deniz canlısıdır. Krill canlısından elde edilen yağa ise krill yağı adı verilir. Son zamanlarda krill yağı omega 3 açısından çok fazla ün kazanmış durumdadır. Bunun sebebi ise şu şekilde söylenebilir ki o da DHA'dır. DHA, omega 3 yağ asidi arasında en faydalı diye bilinen asittir. Krill yağı ise DHA açısından oldukça zengindir. Krill yağının omega 3'ten daha faydalı olduğu düşünülmektedir.

Omega 3 nedir?

Öncelikle krill yağı ve omega 3 arasındaki farkı öğrenmek için öncelikle omega 3 nedir onu bilmekte fayda olacaktır. Omega 3 esantiyel yağ asitleridir. omega 3 yağ asitleri vücut için gereklidirler fakat vücut tarafından üretilmezler. Dışarıdan alınmak durumundadırlar. Temel omega 3 yağ asitleri şu şekildedirler: alfa-linolenik asit, eikosapentaenoik asit EPA ve dokosaheksaenoik asit DHA'dır. Alfa-linolenik asit bitkisel yağdır. Dereotu, dere gibi yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. DHA ve EPA ise hayvan kaynaklıdır. Bazı alglerde, balık yumurtasında yani havyarda ve derin deniz canlılarında bulunur. Normal bir bireyin vücudunda, yeşil yapraklı bitkilerden alınan alfalinolenik asitler EPA ve DHA 'ya dönüştürülürken yaşlılarda ve çocuklarda bu durumun gerçekleşmesi zor olur. Bu durumda dışarıdan takviye alınması gerekir.

DHA ve EPA nedir? Faydaları nelerdir?

DHA, öğrenme kabiliyetini artırır. Depresyon ve anksiyetenin azalmasına yardımcı olur. Göz, sinir, beyin ve bağışıklık sistemini korur. Sağlıklı bir ruh hali için oldukça faydalıdır. EPA, DHA' nın yanı sıra sağlıklı bir vücut ve kalp için oldukça gereklidir. Kalp ve dolaşım sistemini destekler. Eklem hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Kan şekerinin dengede olmasına yardımcı olur.

Krill yağı faydaları

Krill yağı yüksek kolesterolü düşürmektedir. Kolesterol seviyesini dengelemektedir. Kötü kolesterol oranını ciddi ölçüde azaltır ve iyi kolesterol oranını % 40 oranında arttırır. Kolesterolün yanı sıra kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bayanlarda adet öncesi sendromunu en aza indirgemektedir. Ayrıca bilindiği üzere omega 3 eksikliği beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına neden olmaktadır. Hafıza zayıflıkları ve diğer beyin fonksiyonlarındaki yavaşlamanın önüne geçmektedir. Krill yağında bulunan yüksek DHA içeriği sayesinde beyni bunlara karşı koruyabilir. Krill yağı aynı zamanda eklem ağrısı, cilt kanseri, yaşlanma, depresyon gibi durumlar için de oldukça faydalıdır. Krill yağının diğer faydalarını şöyle belirtebiliriz:

  • Krill yağı genel olarak omega 3 kaynakları gibi genel vücut sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Bilimsel olarak krill yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya konmuştur.
  • Son olarak söylemek gerekir ki balık yağı da krill yağı da vücudumuz için oldukça faydalı yağ asitleridir. Ancak belirtmek gerekir ki krill yağı balık yağına göre vücutta daha hızlı emilmektedir.

Krill yağı son yıllarda omega 3'ten daha etkili olduğu için daha fazla tercih edilmektedir.

Sibel Öklü
Krill oil yağı omega 3 açısında baya zenginmiş. Ben metabolizmam düzene girsin de biraz zayıflıyım diye düşünerek sipariş vermeyi düşünüyorum. Fiyatlarına da baktım gayet uygun gibi aranızda kullananlar var mı ürün hakkında görüşler neler?
ilyas
krill oil mi omega 3 mü hangisi daha etkili bir de hangi marka daha iyi hangisini önerirsiniz?